Wpis z mikrobloga

Siema,

Myślę o rozpoczęciu jeżdżenia na kolarce celem zrzucenia kilku kg. Obecnie mam 120kg i chciałbym zjechać do przynajmniej 90kg, przy okazji poprawiając swoją kondycję i układ krwionośny (po covidzie mam wrażenie, że jest jeszcze gorzej)

Jak zacząć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jaki typ roweru (szosa/endurance/gravel) polecacie na początek?
Lepiej kupić jakiś tani szrot z decathlona, czy może od razu doinwestować w coś porządniejszego?

#rower #szosa
  • 27
@Fypifapu: Wszystko zależy. Od tego czy jeździsz po mieście czy nie. Czy masz płasko czy bardziej górzyście. Czy chciałbyś mieć pozycję wyprostowaną na rowerze czy nie. Deca nie jest taki zły. Na pewno lepiej tam kupować niż od jakiegoś januszexu. Ze swojej strony polecam jak największą rozpiętość biegów żebyś szybko się nie zniechęcił. Czy to napędy 1x 2x czy 3x ważne żeby jak najbardziej ułatwiały jazdę. No chyba, że już coś
@Fypifapu: zainwestuje i kup coś na czym będziesz chciał jeździć. Jest kanał na YouTube gościa, który sporo zrzucił na rowerze - Leszek PrawiePRO. Znajdziesz tam sporo informacji związanych z jazdą na szosie i odchudzaniem. Czy wybrać szosę czy gravela to musisz sprawdzić jakie drogi masz w okolicy. Jeżeli możesz bezpiecznie śmigać szosą to cienkie opony i jazda. Jeżeli więcej lasów i szutrów to lepszy będzie gravel.
@Mooty: W okolicy raczej mam płaski teren. Głownie bym jeździł po asfalcie/ścieżce rowerowej, ale chciałbym móc się zapuścić w jakieś mniej równe drogi.
Co do pozycji to właśnie nie wiem. Chciałbym móc przejechać z 30km z dość dobrym tempem.

Jeżeli możesz bezpiecznie śmigać szosą to cienkie opony i jazda. Jeżeli więcej lasów i szutrów to lepszy będzie gravel.


@radziu_11: Ja bym powiedział tak 50/50, ale pewnie wtedy mi odpowiesz, żebym
@Fypifapu: Ja dosyć szybko przyzwyczaiłem się do geometrii szosy całe życie jeżdżąc na zwykłych rowerach lub mtb, ale są różni ludzie. Skoro tak stawiasz sprawę to może fitness zamiast gravela? Coś w stylu gianta roam z tym, że bez armora
fitness


@4x80: @Mooty: Co to za wynalazek? :O

Tak się zaczynam zastanawiać, że przesadziłem z tymi proporcjami i bym je zmienił na 70/30 albo 80/20, czyli głównie szosa (asfalt/ścieżka z kostki) i okazyjnie wypad lasem/szutrem.
@Fypifapu: Tak czy inaczej z dobrymi oponami i napędem pojedziesz praaawie wszędzie. Ja w swoim tribanku RC100 miałem napęd 1x7 korba 44 kaseta 11-28 i często brakowało pod górkę. Po zmianie na korbę 42/34/24 z tą samą kasetą nie mam żadnych problemów z podjazdami. A jest jeszcze opcja wsadzić 12-32 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
niezbyt agresywna -0.5kg/tydzień ... popracowaniu nad wytrzymałością, ogólną kondycją i wzmocnić serce

@Fypifapu: A ok, ja robilem w podobny sposob w tej kwestii. Rower kupuj w zaleznosci od tego, gdzie chcesz jezdzic. Ja mam szose i generalnie jezdze nia tylko po dobrych sciezkach rowerowych i jezdni. Do jazdy po kostce brukowej i chodnikach szosa z 23mm oponami jest slaba.
Osobiscie przyjalem taka strategie, ze kupilem tani rower na poczatek, z czasem
@Fypifapu nie wiem jak stoisz z plecami i ich ogólna wytrzymałością ale ja bym się nie pchał w szosę/gravela. Tam pozycja jest dość specyficzna. Szukał bym raczej czegoś cross/fitness. Ostatnio w Decathlonie przymierzałem sobie riverside 900 i świetnie mi się na nim jeździło.
@Fypifapu: polecam Gravela. Jak ci się bardziej spodoba szosa, to możesz założyć cieńsze opony. Ja z 42c zjechałem do 30c aż w końcu kupiłem szosę i śmigam. Jak masz drogi 50/50 to może 2 zestawy kół, zamiast 2 rowerów?
Do jazdy po kostce brukowej i chodnikach szosa z 23mm oponami jest slaba.


@guestuser: właśnie temu celuje w coś z oponami bliżej 35 mm szerokości (bo gdzieś wyczytałem, że tak powinno być lepiej. Chyba to było apropo single speed commuterów, które raczej nie będą wygodne do długich dystansów)

@robvan: a na crossie/riverside 900 też się da #!$%@?ć? Bo w sumie wiem, że początki będę miał wolne, ale docelowo chcę te