Wpis z mikrobloga

Hej Miraski spod tagu #leasing

Ja wiem, że to może głupie, ale z prostego szukania w necie nadal tego nie kumam, więc może Wy mi wyjaśnicie.

Auto w leasing. Niech będzie #skoda #superb 2.0TDI (mmmm, skodunia) za 150k PLN (dokładnie 153 850 PLN) dla #programista15k czy tam nawet #programista20k. Wpłata 25%, leasing na 48 msc. Na koniec wykup. Strona Skody mówi, że rata miesięczna to 1616zł, wkład własny 38 462zł, rata finalna - 65 079zł

Przychód 20k miesięcznie. Od tego należy odliczyć ZUS i podatek 19%. Zakładamy, że nie ma żadnych innych kosztów, a na fakturze miesiąc w miesiąc 20k PLN netto.

Jak policzyć ile realnie ten samochód będzie kosztował. Ile miesięcznie się wydaje z kieszeni. Czyli ile też nie oddajemy w podatkach, Ile realnie na takim leasingu się też "oszczędza"?

Ja wiem, że jest dużo założeń, ale celowo dobrałem duże i okrągłe liczby (duży przychód więc duże podatki, zero kosztów i samochód za około 150 tys. czyli tyle ile jest limit). Jak zakumam taki przypadek to już potem zakładam, ze będę umiał policzyć przypadek dla siebie.

Ktoś pomoże mi to zrozumieć i łopatologicznie mi to wyjaśni?
  • 16
A jak masz ratę dla przykładu 2000 zł płacisz podatku 380 zł mniej podatku (19% na liniowce). Takie to
Oszczędności :p do tego niwelowane kosztem leasingu (czasami są preferencyjne, ale pamietajmy ze nie ma nic za darmo)
@Golfinho: Prosta sprawa. Jeśli auto jest do użytku mieszanego to odliczasz tylko połowę VATu, a druga połowa staje się KUP.

1. Załóżmy, że rata to 1000 PLN netto.

2. Fakturę masz na 1230 PLN brutto i tyle przelewasz.

3. Z US dostajesz zwrot 115 PLN VATu.

4. Twój KUP to kwota netto plus połowa VATu czyli 1115 PLN.

5. KUP obniży Twój podatek o 211,85 PLN (19% x 1115 PLN).

6.