Wpis z mikrobloga

Po tygodniowej przerwie nadszedł czas na czwarty wpis. Mam nadzieję, że dzisiejsze słowa też Wam się spodobają.


"aa" - tzw. długie "a". Po prostu wymawiane trochę dłużej niż jedno "a".

"ee" - tzw. długie "e''. Zasada j/w

"oo" - tzw. długie "o". Zasada j/w

"uu" - tzw. długie "u". Zasada j.w

"r" - tam gdzie ze względu na różnice w akcencie wymaga to odnotowania, będzie występowało ono w nawiasach, a więc (r) i będzie oznaczało, iż przy BrE jest ono pomijane, a przy AmE wymawiane jest miękko.

Ponadto angielski dźwięk θ jest wymawiany tak, jakbyście chcieli powiedzieć nasze f, ale z językiem lekko wysuniętym między zębami

Ok, przejdźmy więc do słownictwa:

colonel - pułkownik - //'kee(r)nl// - /ˈkɜːnəl/

lieutenant - porucznik - Brytyjczycy wymawiają to jako //lef'tenent// - /lefˈtenənt/ natomiast Amerykanie już bardziej normalnie, czyli //luu'tenent// - /lu:ˈtenənt/. Tutaj możecie odsłuchać wymowę w tych dwóch wersjach.

debris - gruz - W BrE jest to najczęściej //'dejbrii// - /'deɪbriː/, w AmE - //de'brii// - /dəˈbriː/ - The tornado left debris everywhere. Wymowa do odsłuchania.

trough - koryto - //trof// - /trɒf/ - We saw some horses feeding at the trough.

hearth - palenisko - /hɑː(r)θ/ - A bright fire was burning in the hearth.

bosom - klatka piersiowa (kobiety lub mężczyzny); w literackim znaczeniu też "łono" - //'buzum// - /ˈbʊzəm/ - She held him tightly to her bosom; Bruno went home each night to the bosom of his family.

Wołam:

@dzikiwonsz: @KotoFan: @hina88: @proximacentauri: @maniek5099: @acetone: @cofko: @psych00: @balb: @CienkiPPP: @galaretka: @unstyle: @exile: @fidel: @tangerine_: @LegionPL: @ikar4: @Petters: @Wierszu: @macandy: @martusiek: @hqvkamil: @JangoFett: @kiken: @Nieinterere: @zdechly_jez: @anas_lex: @pokey: @dimer: @shichibukaii: @mactrix: @cherrycoke2l: @biala_wilczyca: @Nenciak: @TripleSec: @kolakao: @mile5: @winnux: @KosmicznyDzem: @bimbambom: @mozzkid: @seeksoul: @Rincewind: @panna_monika: @Engell: @spatsi: @wokalistka: @ViZ_PL: @Sordi: @pewnegodnia: @keither: @Bjornolf: @Sebaall:

Pozdrawiam,

anoption :)

#wymawiajzanoption

#angielski
  • 13
@Emdowu: No właśnie nie wiem jak to teraz będzie, gdy mi się już zajęcia zaczną, bo ciężki rok przede mną, ale postaram się, żeby przynajmniej zawsze było ciekawie.