Wpis z mikrobloga

Mam zagwozdkę z tzw. pytaniem o informacje "dlaczego".
W pod i licbazie używało się wyłącznie W-Frage warum.
Teraz ucząc się od nowa pojawiają się naprzemiennie:
- warum
- weshalb
- wieso

Z tego co wynalazłem w sieci, każde ma inne znaczenie dotyczące pytania o cel, lub o okoliczności lecz musiałem wyciągnąć wnioski z bardzo lakonicznych informacji. Z tego co pamiętam "warum" było uniwersalne, jednakże chciałbym wiedzieć czym się dokładnie różnią i w jakich przypadkach ich używać. Ktoś ma może jakąś książkową definicję tychże słów lub celu ich stosowania?
Img wycinka z książki lub ćwiczeń równie mile widziany

#niemiecki #naukaniemieckiego #jezykniemiecki #naukajezykow
  • 7
@eugeniusz_geniusz: no właśnie nie ma tak lekko
pytaniem

Dlaczego Pan się skarży? -> Wieso beschweren Sie sich?

pytamy o okoliczności (?)

Pytając np. o powody spóźnienia w materiałach jest użyte: weshalb

weshalb verspatet Sie sich? (dlaczego się spóźnia)


To pewnie jest ustosunkowane ale ja mam jedną książkę do nauki więc nie mam jak znaleźć takiej informacji ani tym bardziej nie znam żadnego lingwisty niemieckiego.
@eugeniusz_geniusz: @Dibhala:

Z tego co wynalazłem w sieci, każde ma inne znaczenie dotyczące pytania o cel, lub o okoliczności lecz musiałem wyciągnąć wnioski z bardzo lakonicznych informacji.


Semantycznie nie ma zadnej roznicy. W przeszlosci tak, te pytania powstały z różnicą znaczeniową, dziś jej nie ma. A w kazdym razie jeszcze nie spotkalem Niemca ktory by je widzial, podręczniki niby się o nich namiętnie rozpisują, ale koniec końców nikogo nie obchodzą.
@Dibhala: Też to kiedyś rozkminiałem, ale przeciętny Niemiec nawet to uważa za synonimy.

Offiziell sind es jeweils die Antworten auf die jeweiligen Fragewörter:

Warum? - darum

Weshalb? - deshalb

Weswegen? - deswegen


Sie haben alle die gleiche Bedeutung, aber ich würde sagen, dass wir in der mündlichen Sprache "deswegen" und "deshalb" am häufigsten benutzen. Es gibt übrigens auch noch "daher"
@dsomgi00: hmm, tylko to co podajesz dotyczy odpowiedzi na pytania z danym w-frage.

Mimo wszystko, chciałbym pojąć istotę tego, lecz to pewnie wchodzi naturalnie w krew osł#!$%@?ąc się i zapamiętując określone sytuacje jakich dotyczy odpowiednio dobrane w-frage.
Na to niestety nie mam szans w codziennej gadce-szmatce dopóki nie wyjadę do roboty.
A nie wyjadę dopóki nie stwierdzę że doszedłem z powrotem do poziomu co najmniej A2 ( ͡° ʖ̯