Wpis z mikrobloga

Dwa ostatnie wpisy na moim blogu growing.money
https://growing.money/podsumowanie-miesiaca-pozyczki-spolecznosciowe-czerwiec-2021
podsumowanie czerwca w social lendingu.
Łącznie z prywatnymi pożyczkami udało mi się zarobić prawie 3500zł (od kwoty około 250k)

https://growing.money/wstep-do-opcji-terminowych-call
artykuł dla bardzo początkujących o opcjach terminowych - skupiłem się na call.
Kilka razy już pospekulowałem - zarobiłem bardzo ładnie na NRG (ponad 200%, 800USD zysku), mam nadzieję ładnie zarobić na X (chociaż tu mam jedną opcję, bo zapomniałem, że planowałem dokupić) i CLF. Do tego posiadam opcje takich spółek jak NIO lub CCL na których pewnie popłynę (albo i nie bo termin wciąż długi - 20.08).

#gielda #inwestycje #growingmoney #mintos #sociallending
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DiorSauvage: tak na szybko to jakieś 7% rocznie więc krzywdy nie ma

@shaki24: widzę duża dywersyfikacje w pożyczkach, a co z prowizjami przy mniejszych kwotach? I ile czasu spędzasz żeby to ogarnąć? Myślałeś może o włączeniu systemu Celsius do portfela?
@DiorSauvage: tak, zaczalem z 75k w roku 2016, aktualnie ok 560k (bo mam ok 300k na gieldzie). Jezeli ktos nie znosi ryzyka, chce inwestycji dajacych stuprocentowa pewnosc zwrotu bardzo polecam lokaty. Zwrot moze nie jest oszalamiajacy od 500k to bedzie ze 200-300zl miesiecznie, ale za to pewny.
@rancorn: to grubo ponad 1%/miesiac czyli sporo wiecej niz 7%/rok. Ale ten miesiac byl wyjatkowy - spora pozyczka prywatna. Celuje wlasnie w okolice 1%/miesiac.

SL jest bardzo pasywny. Finansowo + pozyczki prywatne to stala klientela. Calosc zajmuje mi 1-2h miesiecznie. Na mintos i estateguru dzialaja boty reinvestujace zwrot, wiec generalnie moglbym tam w ogole nie zagladac.

Nawet nie wiem co to jest ten Celsius. Sprawdze.
Na wlasne potrzeby od lat prowadze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shaki24: dzięki za odpowiedź, celcius jest oparty na kryptowalutach i oferuje ok. 10-12% w skali roku.

Masz rację, nie wziąłem pod uwagę kapitalizacji odsetek.
@rancorn: kryptowaluty omijam szerokim łukiem. Może kiedys w nie wejdę, ale czysto spekulacyjnie.

Z oprocentowaniem to nawet nie chodzi o procent składany - bo to ma naprawdę niewielkie znaczenie jeżeli bierzemy pod uwagę okres roku, ale róznica potrafi być znacząca przy 5 czy 10 latach.
3500zł od kwoty 256 000 to jakieś 1,35%, 1,35% x 12 to 16.2%/rok. Imho bardzo ładny zwrot biorąc pod uwagę, że ta część portfela jest dosyć
@DiorSauvage: Dokładnie tak działają pożyczki prywatne, czy te zawierane przez serwis finansowo. Oczywiście wszystko jest potwierdzone umową i tak, jak ktoś nie oddaje pieniędzy to się go pozywa do sądu, dostaje się nakaz zapłaty, oddaje się go ręce komornika i ten załatwia resztę.

Socjal lending to nic innego jak eliminacja zbędnego pośrednika jakim jest bank.
jak ktoś nie oddaje pieniędzy to się go pozywa do sądu, dostaje się nakaz zapłaty, oddaje się go ręce komornika


@shaki24: wszystko to musisz sam zorganizować? Czy sama platforma się tym zajmuje? Dużo jest takich przypadków? Po stronie banku, wyłudzenia to coś około 2%. Zastanawia mnie jak to wygląda po stronie takich serwisów.
I jak wygląda kwestia podatków?
@brakslow: platforma ułatwia, tj. generuje często już gotowe dokumenty jak umowa, template pozwu sądowego etc. Reszta jest po twojej stronie. Ale wbrew pozorom nie ma tego tak dużo - moja spłacalność na serwisie finansowo jest widoczna na blogu, to kwotowo ponad 99%. Czyli zaledwie 1% nie został spłacony i jest do odzyskania. XIRR na finansowo to z kolei okolice 25%, więc nawet jak te czasochłonne odzyskiwanie niespłaconych pożyczek oleję to jestem
@shaki24: dzięki. 1% to nie wiele. Banki mają coś około 2%.
A jak wygląda kwestia podatków? I w jaki sposób zarządzasz depozytem? Sam wybierasz kredyty czy to robi jakiś automat? Chodzi mi o dywersyfikacje, tak żeby nie uwalić się na jednym konkretnym podmiocie.
@brakslow: Ja płacę 19% podatku od zysków kapitałowych.

często automat, często też inwestuję ręcznie. Na mintos uważam, żeby kapitał rozdzielić pośród kilku firm pożyczkowych, które sobie wybrałem. W Estateguru uważam na inwestycje wieloetapowe by po prostu nie zainwestować w jedną za dużego kapitału. Na finansowo współpracuję jedynie z określonymi osobami i nie szukam nowych.
@Medrazd:

Duzo naglych zmian.
Kupuje dzialke pod Wwa za prawie 300k - wiec aktualnie likwiduje wiekszosc swoich inwestycji. Dom planuje postawic na kredyt - wiec jak tylko ogarne temat dzialki, podlicze co i ile mi zostalo to prawdopodobnie wroce do bloga.
Bede sie tez przeprowadzal do PL - chce z kolega rozbujac jego firme. Generalnie juz zaczelismy - 6 tygodni spedzilem w Polsce, czasami pracujac do 7-8pm.