Wpis z mikrobloga

@Sad_Statue: dobro jako bycie dla kogoś i dawanie siebie z tej lepszej strony ( tak sobie to definiuje)

Przecież jak się rodzimy , jesteśmy dzieciakami ( tak powiedzmy do 2 roku życia) to mamy pełną beztroskę i , luz , niewinność i jesteśmy taką czystą kartą. Zło nie jest pokazywane nam przez świat?
  • Odpowiedz
@kawayo: Nie, powiedziałbym, że jest zupełnie odwrotnie. Wszystkie istoty są z natury egoistyczne i dążą tylko do spełniania podstawowych potrzeb i rozrodu. A właśnie człowiek poprzez naukę zasad moralnych i rozwój intelektualny/emocjonalny jest w stanie czasem robić coś niekoniecznie w jakiś sposób dla siebie korzystnego. Staje się czymś więcej.
  • Odpowiedz


@Sad_Statue: a zwierzaki w stadach jak działają? stado to przecież, grupa, która faktycznie dba o swoje ,ale dba o swoje jako grupa nie jako jednostka.

Oczywiście nie wszystkie zwierzaki latają w stadach
  • Odpowiedz
@kawayo: to już wynika z wychowania, pragnień, emocji i wielu, wielu innych rzeczy. Cywilizowany człowiek od dawna nie ma z naturą wiele wspólnego. Dobro albo zło, to kwestia wyboru. Dzisiaj chyba tylko w dzikich plemionach odizolowanych od świata można szukać natury człowieka.

A czy krowy są z natury dobre, czy złe? Pewnie powiesz, że dobre, bo masz z nich korzyści i nie robią ci krzywdy, ale to tylko ludzki punkt
  • Odpowiedz
@vervurax: @Sad_Statue: W sumie człowiek jest duużo bardziej rozwinięty od zwierzaka. Ma moralność, świadomość , podświadomość , wyobraźnie , to te rzeczy są źródłem dobra, zła - w sumie to wszystkiego
  • Odpowiedz
@kawayo: Dobro i zło są konstruktami ludzkimi (czyli sztucznymi), więc pytanie o to jaki jest człowiek z natury ma podobny charakter do pytania o to co jest na północ od bieguna północnego. Z tego samego powodu są one względne - to co uważa się za dobre w jednym punkcie czasu i przestrzeni może być złe w innym. Wszystko zależy od kontekstu samej sytuacji i oceniającego.

Gdybyś pytanie zadał na #biologia, to można by pogadać - bo jest o czym. Jako że ludzie mają wbudowane mechanizmy premiujące współpracę i wzajemne zrozumienie. Oczywiście nie są one doskonałe i we współczesnym świecie obudowane bardzo mocno wychowaniem, ale nadal jak najbardziej naturalne.

[natura] dąży do jakiejś jedności, całości i współgrania wszystkiego ,a takim spójnikiem jest
  • Odpowiedz
@daniel_w: czyli wykluczasz istnienie dobra absolutnego? Dobro w małych czynach , na pozór nieistotnych ( np. przytrzymanie drzwi albo pomoc przy powstaniu po upadku) nie jest aż tak ważne w czasie i przestrzeni ( nie będzie miało olbrzymich konsekwencji ) . Mimo,że ta mała rzecz może mieć efekt później tzn. on był dobry dla mnie to ja będę dla kogoś też dobry powstaje taki efekt domina.

Co to za mechanizmy?
  • Odpowiedz