Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dziś w nocy, dokładnie o 00:27, Ziemia znajdzie się z aphelium, czyli w największej odległości od Słońca w czasie pojedynczej orbity!

W tym roku największa odległość od Słońca wynosi 152,1 mln km. To jest równoważne 8 minutom i 27 sekundom światła. Będąc w aphelium znajdujemy się równo 5 mln km dalej od Słońca, niż 2 stycznia 2021, kiedy to przeszliśmy przez ostatnie peryhelium.

Ponieważ geometria orbity Ziemi minimalnie zmienia się w czasie, to i peryhelium wraz z aphelium minimalnie się przesuwają. Przykładowo, zeszłoroczne aphelium było około 5 000 km bliżej Słońca. Podobnież aphelium w 2022 roku będzie ciuperkę bliżej Słońca, niż tegoroczne. Różnica wyniesie około 2 000 km, czyli mniej więcej tyle, co odległość między Krakowem a Madrytem lub, jak kto woli, prawie 1/6 średnicy Ziemi. Następne aphelium, które wywiezie nas dalej od Słońca niż będziemy tego lata, nastąpi dopiero w 2032 roku.

Wesołej przejażdżki po orbicie! Od jutra przyspieszamy.

#astronomiaodkuchni

PS: Obrazek pożyczony z Internetów w celach edukacyjnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#astronomia #kosmos #ciekawostki
Al_Ganonim - Hej Astromirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dziś w nocy, dokładnie o 00:27, Ziemia znajd...

źródło: comment_1625490848Zu1X0C2wOMJNwCgPDardNe.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Al_Ganonim: Czy te różnice spowodowane są tym, że faktycznie nasza ziemska elipsa za jeden ze środków ma barycenrum US a nie Słońce? Czyli dzięki Jowiszowi i Saturnowi że niedawno była koniunkcja?
  • Odpowiedz