Wpis z mikrobloga

@niebieskatrytytka:
Swoją drogą te wpis już sam w sobie zaprzecza temu, co napisałaś później. Nasza wola jest zgodna z wolą bożą => nasza wola nie jest wolna

Ale skoro nasza wola zgodna jest z tym, co przewidział bóg, to w jaki sposób mamy podjąć decyzję niezgodą? Byłoby to wbrew nasze woli.
  • Odpowiedz
@niebieskatrytytka:

Moja wola jest zgodna z tym co chce mój kumpel Włodek, a więc nie ma wolnej woli?


Czy kumpel Włodek stworzył Ciebie, Twój umysł, całą otaczającą materię i czynniki, które na Ciebie wpływają? Czy na etapie tworzenia wiedział dokładnie co się stanie? Czy to, że masz taką samą wolę jak Włodek oznacza, że nie możesz mieć
  • Odpowiedz
@BlackFoo: Ja, do końca nie widzę sensu i możliwości stworzenia spójnej definicji. To jest bardziej określenie kulturowe, językowe, społeczne, rozumiane intuicyjne i mające znaczenie w komunikacji międzyludzkiej. Próba analitycznej dekonstrukcji zawsze polegnie przez ilość koniecznych założeń i dookreśleń. To mniej więcej jakbyś, nie wiem, próbował zrobić taką analizę "dobremu samopoczuciu". I wykazywał, że takowe nie istnieje, bo przecież cały czas umierają twoje komórki, a jakiś proces chorobowy zawsze cię toczy
  • Odpowiedz
@Moonastro: Ale wtedy jest już ,,zaplanowana" nasza przyszłość, więc okłamał nas.
Jeżeli jakoś nie zna naszej przyszłości, nie jest wszechwiedzący, zatem nie jest bogiem.

Ludzkość wymyśliła setki bogów i do każdego jest tyle samo dowodów ile na elfy, smoki, krasnale i syreny, czyli zero...

@Oline: Jak mógł powiedzieć, skoro bóg to postać fikcyjna?
  • Odpowiedz
Ludzkość wymyśliła setki bogów i do każdego jest tyle samo dowodów ile na elfy, smoki, krasnale i syreny,


@Eskim0s: gimbo porownania, od Boga niezaleznie jakiego wywodzą się religie, a raczej pierw tworzono filozofie pod religie i Boga, nie slyszalem zeby ktos tworzyl filozofie pod elfy i smoki, albo modlił się do nich, chyba ze w twojej szkole
  • Odpowiedz