Wpis z mikrobloga

@mirkacz: Nieprafffda tooo! Nie ma jednej ustalonei przyszlosci. Sami ją kreujemy poprzez wolna wolę i są nieskończone scenariusze wydarzeń i ciągów przyczynowo-skutkowych. Jak go nazywają "Bog" czy tez Wielki architekt jest dlatego wszechmogacy, bo zna kazdy z mozliwych przebiegow wypadków.
  • Odpowiedz
  • 1
No dla ciebie wolna wola, bo nie znasz przyszlosci


@Moonastro To nie sprawia, że jest wolna. Każda decyzja może być jedynie skutkiem poprzednich zdarzeń. Jeśli Bóg zna przyszłość to oznacza, że wybór jest tak naprawdę iluzją, bo przecież to co się wydarzy jest już przez niego znane i nie może stać się inaczej
  • Odpowiedz
Jeśli Bóg jest wszechwiedzący, czyli zna całą przyszłość.


@mirkacz:

Z punktu widzenia Pisma Świętego nie zna. Napewno zna przyszłość dotyczącą Jego planu, zamierzenia względem ziemi, sam o tym powiedział:

Iz 46:10 „Zapowiadam od początku rzeczy ostatnie i od dawna to, czego jeszcze nie było. Mówię: Mój zamiar się spełni i wykonam całą swoją wolę.”

Nikt z ludzi ani innych istot duchowych nie jest w stanie zniweczyć tych zamiarów, na pewno się
  • Odpowiedz
chociaż pewności mieć nie mogę


@mirkacz: Najpierw musiałbyś określić czym ta wolna wola miałaby dla ciebie być, aby później zdecydować, czy to czego od niej wymagasz zachodzi. Jak dotąd nie udało się definicji wolnej woli zbudować takiej, która mogłaby zadowolić większość.
  • Odpowiedz
@mirkacz: dokładnie tak, zauważyłem ten problem będąc jeszcze w podstawówce. Wszechwiedza w wszechmoc jest sprzeczna z wolną wolą. Nie spotkałem się z tym, aby ktokolwiek, trzymając się logicznych argumentów dowiódł, że jest inaczej.
  • Odpowiedz
@niebieskatrytytka: myślę, że w kontekście religijnym, jako możliwość podjęcia decyzji niezgodnej z tym, co przewidział bóg. Innymi słowy: bóg zna doskonale przyszłość. Z jego wszechmocy wynika, że stworzył świat dokładnie tak, jak chciał, z pełną świadomością, jakie będą konsekwencje wynikające z jego czynów, a także z ruchu materii (ożywionej i nieożywionej), którą wprawił w ruch.
Porównałbym to do domina, ale takiego, gdzie jego twórca zna dokładnie warunki początkowe. Każda część domina
  • Odpowiedz
@BlackFoo: Dlatego należy zawsze rozpocząć od zdefiniowania wolnej woli. Bo tak nie za bardzo wiemy o czym rozmawiamy.

no właśnie jak?


No właśnie tak. Mamy wolę postępować tak jak wie, że postąpimy. Pojawienie się jasnowidza który przewidzi przyszłość ma kasować wolną wolę?
@BlackFoo:
  • Odpowiedz
@niebieskatrytytka:

Dlatego należy zawsze rozpocząć od zdefiniowania wolnej woli. Bo tak nie za bardzo wiemy o czym rozmawiamy

.
Przecież zdefiniowałem

No właśnie tak. Mamy wolę postępować tak jak wie, że postąpimy. Pojawienie się jasnowidza który przewidzi przyszłość ma kasować wolną wolę?


Ale Bóg nie jest jasnowidzem, on zaplanował przyszłość. Z jego charakteru wynika, że w momencie tworzenia, wiedział dokładnie jak zachowa się jego dzieło.

Rozważmy inny przykład: idealny programista, czyli
  • Odpowiedz