Wpis z mikrobloga

Witajcie Mireczki i Mirabelki
Dzisiaj chciałem Wam pokazać kolejne urocze lubuskie miasteczko, a mianowicie Bytom Odrzański
W internecie znalazłem ciekawą informację, według której miasto nazywane jest lubuskim Kazimierzem Dolnym. To co rzuca się w oczy podczas zwiedzania miasta to wszechobecna czystość. Większość budynków w ramach starego miasta jest pięknie odnowiona, a kamieniczki wokół rynku zachwycają.

Wrzuciłem znalezisko kopniecie? :)

Bytom Odrzański położony jest malowniczo nad Odrą. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku tysiąclecia, a sto lat później wspominał o Bytomiu Gall Anonim w swoich kronikach traktujących o obronie miejscowego grodu przed wojskami niemieckimi dowodzonymi przez cesarza niemieckiego Henryka V Salickiego.
Miasto uzyskało prawa miejskie w połowie XIII wieku. Dosyć często przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in Piastowie Śląscy, Czesi, rodzina Rechenbergów, rodzina Schonaichów. W czasach tych ostatnich miasto najbardziej się rozwinęło. Jako ciekawostkę dodam, że w XIX wieku pod rządami Prus Bytom posiadał wodociągi oraz kanalizację.
Rynek w Bytomiu Odrzańskim to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Uwagę zwracają otaczające go przepiękne kamienice. Najpiękniejsza to ta, w której mieści się hotel “Pod Złotym Lwem “ z 1711 roku. Pozostałe kamienice pochodzą z okresu od XVII do XIX wieku. Ciekawy jest późnorenesansowy ratusz z początku XVII wieku.
W północnej części rynku znajduje się fontanna kolumnowa z końca XIX wieku. Na jej szczycie można dostrzec postać nagiego chłopca. Według jednej z legend chłopiec upamiętnia dziecko miejscowego rybaka, który utopił się w rzece. Według innej opowieści jest to Robert Koch, który był niemieckim bakteriologiem i lekarzem oraz laureatem nagrody Nobla.
Nieopodal kamienicy, w której znajduje się hotel “Pod Złotym Lwem” można zobaczyć ciekawy monument przedstawiający kota w butach, który podtrzymuje wstawionego człowieka. Podobno ten czarny kocur od 400 lat pomaga trafić do domu nietrzeźwym mieszkańcom Bytomia.

#antekpodrozuje #lubuskie #polska #podroze #podrozujzwykopem #zainteresowania #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - Witajcie Mireczki i Mirabelki
Dzisiaj chciałem Wam pokazać kolejne u...

źródło: comment_1624897865iIoVVubSELF6DARUdH6Ie4.jpg

Pobierz
  • 3