Wpis z mikrobloga

@Mikka: pizza musi mieć dobre źródło ciepła z góry, dlatego wypieka się kilka centymetrów pod górną grzałką! Żadnego dawania pizzy na dół czy na środek, żadnego termoobiegu. Tryb górna grzałka / grill / turbo grill i temperatura na maksa.
  • Odpowiedz
@Mikka no na pewno nie dawaj jej na sam dół. Papier nie powinien mieć większego znaczenia. A jako łopaty możesz użyć kawałka tektury. Ja jakiś czas używałem pudełka od pizzy z dostawy. Nagrzana blacha, chociaż najlepiej kamień sprawi że dół się "zetnie" a brzegi uniosą, grill z góry że wszystko ładnie się zrumieni i upiecze. Ważne, przy uchylonym piekarniku czas pieczenia będzie krótszy więc sprawdzaj
  • Odpowiedz
piec ustawiasz na dolną grzałkę i dajesz blachę na środek, a nie na sam dół


@moll: to nie ma sensu, grzałka odkryta jest u góry piekarnika, a ciepło idzie do góry.

Kurcze a Tomek Lach z youtuba mówił że góra dół i na samym dole blacha. Następnym razem spróbuje tak jak ty.


@Mikka: Tomek Lach w jednym filmiku mówił, że ten jego stary przepis był wtedy, kiedy o
  • Odpowiedz
@Maldonado: ale dlaczego?sporo piekę i wykorzystuję różne metody obróbki termicznej, w zależności od rodzaju ciasta i to działa

@GastroAndrzej: ale od dołu też jest grzałka i w przypadku wypieku drożdżowego ona dobrze się sprawdza jeśli piecyk nastawiasz na grzanie dolne, jeśli piekarnik jest sprawny. W końcu zgodnie z prawami fizyki ciepło unosi się w górę
  • Odpowiedz
W końcu zgodnie z prawami fizyki ciepło unosi się w górę


@moll: i zgodnie z tymi prawami najcieplej jest u góry a nie na dole XD
Dodatkowo grzałka od dołu jest zakryta, więc grzanie do czerwoności odkrytej górnej grzałki dodaje dodatkowego kopa w postaci temperatury, która jest niezbędna dla wypieku pizzy.

Musisz zrozumieć, że nie chcemy drożdżówki czy inne calzone, tylko pizzę, a pizzę wypieka się jak najkrócej, w jak
  • Odpowiedz
@GastroAndrzej: pizzę wypiekam jakieś 15 minut max i wtedy mam przypalone brzegi, a zwykle jest na niej sporo dodatków. Jeśli nie wypiekam jej w ten sposób zwykle kończyłam z częściowo surowym spodem i spieczoną górą, więc chyba moja fizyka nieźle działa :P
  • Odpowiedz
pizzę wypiekam jakieś 15 minut max

więc chyba moja fizyka nieźle działa


@moll: no chyba nie działa w ogóle XD W domowym piekarniku 300 stopni wypiekam w 140-150s, u kolegi w 250 stopni z połową działających grzałek u góry około 4-5min.
  • Odpowiedz
@GastroAndrzej: aż tylu stopni to mi fabryka nie dała xD a wszystkie przepisy jakie przerobiłam na ciasto na pizzę czas wypiekania przeważnie podawały w zakresie 12-15 minut przy grzaniu góra dół

Przypieka to wszystkie dodatki w tak krótkim czasie?
  • Odpowiedz
@moll: u mnie w piekarniku 250 stopni około 90-120 sekund. Problem w tym, że przepisów na pizzę nie szuka się w google, tylko trzeba trochę bardziej rzetelnych źródeł :)
  • Odpowiedz
@Maldonado: ale ja nie chcę doktoratu z pizzy robić, stawiać w ogródku pieca chlebowego i osobiście wygładzać kamieni do pizzy, tylko zjeść pyszny, ciepły placuszek drożdżowy z odpowiednią porcją dodatków :P i jeśli to chociaż trochę w smaku przypomina pizzę to uważam to za sukces w tej dziedzinie, bo nie jest to jakieś najważniejsze danie w wachlarzu tego, co lubię i potrafię zrobić.

Ale następnym razem wypróbuję Twój sposób wypiekania.
  • Odpowiedz