Wpis z mikrobloga

Krótki poradnik jak nie dać sobie wcisnąć złego rozmiaru PIERWSZEGO #rower typu #szosa i #gravel.
[To jest taka mocna podstawa o którą warto się opierać przy pierwszym zakupie, jak ktoś kupuje kolejny rower, to już raczej wie czego szuka.]
Kilka słów wstępu na temat zakupu swojego PIERWSZEGO roweru typu szosa lub gravel:
95% sprzedawców nie ma pojęcia o bike sizingu i bikefittingu, sprzedadzą Ci to co mają na stanie, albo "tak jak im się wydaje" bo inny klient chwalił (ale też się nie znał). Podobnie jak pani w mięsnym, jak pytacie czy ta szyneczka to dobra.
Ponad 80% ludzi, swoją pierwszą szosę lub gravela kupuje ZA DUŻĄ.
Przejechanie się na rowerze (swoim pierwszym) w około sklepu, zazwyczaj kończy się kupnem za dużego rozmiaru, bo 5 minut jest wygodnie, w rozciągniętej pozycji.
Po zakupie roweru, powinno się dostosować go pod siebie, wymieniając:
- kierownicę (szerokość kierownicy = szerokość barków w dużym uproszczeniu).
- mostek (dostosować do swojej budowy górnej części ciała / rąk)
- siodełko pod swoją szerokość tyłka.
Podstawowy wzór jest bardzo prosty, ogólnie dostępny i daje nam "mniej więcej" pojęcie, jakiego rozmiaru powinniśmy szukać, później ten rozmiar dopieszczamy mostkiem i kierownicą.
Przekrok x 0.665 = rozmiar roweru, czyli odległość zaznaczona na obrazku. Na rysunkach z geometrią rowerów, zazwyczaj jest oznaczone jako TT (Top Tube lub effective top tube).
W moim przypadku przekrok to 82cm x 0.665 = 54,53. Więc w Canyonie mam rozmiar S, gdzie TT = 53,7 (i tyle samo w gravelu Genesisa). Jeżdżę na damskiej wersji Canyona S, męską musiałbym mieć XS.
Jeżeli jesteśmy na przełomie rozmiarów, ZAWSZE bierzemy rozmiar mniejszy, zawsze. Rower łatwiej wydłużyć, niż skrócić.
Oczywiście są "dziwne" ramy, jak Merida Silex czy Giant Revolt. Merida ma całkiem fajny kalkulator, jeżeli w tabelce producenta jesteśmy na przełomie, lub w dolnym zakresie rozmiaru, bierzemy mniejszy. Resztę poprawiamy mostkiem i ewentualnie kierownicą.
Osoby o wzroscie do 175cm i przekroku 80cm teoretycznie powinny brać coś w rozmiarze 52-54.
Osoby o wzroście 165cm i przekroku 75cm 49 - max 52.
Ja wiem, że zaraz się znajdzie ktoś, kto napiszę JA MAM 176cm i jeżdże na 56! No spoko, to nie moje zdrowie i wygoda, tylko Twoje ;). Przerobiłem już 2 szosy, 2 gravele, 2 bikefittingi, mam teraz 3 szosę i 3 gravela :). Zrobiłem sobie szkolenie z bikefittingu, sporo czytam i pytam :). I widzę co się ludziom wciska :D

Podsumowując przekrok x 0.665 = TT = baza rozmiaru na który powinniśmy patrzeć.
I jeszcze jedna rzecz, sugerowanie się długością rury podsiodłowej pod rozmiar roweru to przeszłość, patrzcie na geometrię w tabelce (TT). Romet np ma jakiś idiotyczny zwyczaj podawania rozmiaru w calach :D

EDIT: Np popularnego RC500 albo RC520 bez wahania brałbym S (przy 172cm i 82cm), na M bym nawet nie popatrzył.
uysy - Krótki poradnik jak nie dać sobie wcisnąć złego rozmiaru PIERWSZEGO #rower typ...

źródło: comment_1624291595dcfF6QTi0MzsunnLeZrbVV.jpg

Pobierz
  • 46
Oczywiście są "dziwne" ramy, jak Merida Silex czy Giant Revolt. Merida ma całkiem fajny kalkulator, jeżeli w tabelce producenta jesteśmy na przełomie, lub w dolnym zakresie rozmiaru, bierzemy mniejszy.


@DejwiD: To jest ogólna informacja, dla zielonych ludzi. Canyon ma mega dobry kalkulator i w Canyonie, jak zapytasz "sprzedawcę" to Ci doradzi dobrze, bo wie jak to ogarnąć.
@uysy: Hmm. Patrzę właśnie sobie na dwa rowery canyon:
1. Grizl
2. Endurance

Wpisuję w kalkulator 174cm/82cm = S dla obu.
Grizl TT dla S = 562mm (+ mostek 70mm) = 632 mm
Endurance TT dla S = 541mm (+ mostek 90mm) = 631 mm
Czyli to samo mniej/więcej. Samo TT tego nie pokaże bo jest ok 2cm różnicy pomiędzy nimi.

W swoim spec 54 mam TT 549mm + mostek 90mm=
@pstrokatasroka: Grizzl S, dlatego że ma normalne koła, XS ma 27.5. W przypadku Endurace chyba też XS, tam łatwo wymienić mostek, w Grizl z resztą też :). Rower zawsze mozesz odesłać, za darmo do Canyona :).
@uysy: Fajnie, fajnie, ale co ma zrobić taka ziomówczka jak ja co jest #!$%@? karłem 150 cm i marzy się gravelek? pozostaje tylko XS i to damski, a i tak może być za duży?

Sorki, że tak późno, ale dopiero teraz zauważyłam twój wpis i borykam się z tym problem, bo o ile mtb to może być nawet większy rozmiar to tu jest problem, lubię jazdę po lasach, ale brakuje mi
Dorzucam jeszcze jak wybrać rozmiar siodła, po zmierzeniu rozstawu kości kulszowych.
80-100mm = siodło 130mm
100-120mm = siodło 143mm
120-140mm = siodło 155mm
140-160mm = siodło 168mm
Warto ludzi uświadamiać co do rozmiarów ram. Często widuję na frupkach FB "eskpertów" którzy ludzi o moim karlim wzroście (170) chcieliby wsadzić na ramę 54 czy 55 i to jako pierwszy rower!
Ja mając obecnie ramę 525 z mostkiem 100 nadal czuje, że jestem zbyt wyciągnięty.
@uysy: czyli na przykładzie canyona, w moim przypadku 175cm wzrostu i przekrok 79cm canyonowy kalkulator pokazuje S (chociaż przy prekroku 78 już wypluwa XS), jak to przełożyć np. na decathlonowe van rysely? mógłbyś się odnieść?
@uysy: no wszystko opisane tyle, że co marka to inne długości wszystkich rurek i tak w canyonie endurace masz w S TT = 541mm, a w decathlonowym vanrysel XS=530/S=543, a ze współczynnika mi wychodzi 52,5 i bądź tu mądry, a że masz na pewno większe doświadczenie w pomiarach to po prostu pytam :)