Wpis z mikrobloga

Pozwolę sobie nieco rozwinąć kwestie dlaczego promowanie amerykańskiego życia z lat 50 to nie tradycjonalizm, ani nawet nie konserwatyzm. Zacznijmy od tego, że tradycjonalizm w wydaniu takiego Evoli odwołuje się do epoki przed modernistycznej. A korzenie modernistyczne sięgają 18 wieku i ideały które im przyświecały dały początek właśnie takiemu krajowi jak USA. W latach 50 USA było kwintesencją i fazą końcową modernizmu w tamtejszym wydaniu. Reklamy, które tutaj często są pokazywane miały za zadanie promowanie tak znienawidzonej tutaj konsumpcji. Więc łącznie tego z uwielbianych przez was tradycjonalizmem jest zwyczajnie śmieszne. Druga kwestia to sam fakt promowania obcego stylu życia nie tylko kulturze Polskiej, ale i Europejskiej. USA zawsze promowały kulturę masową. Theodor Adorno (tak ten ze szkoły frankfurckiej) opisywał to jako formę przemysłu kulturowego, gdzie jest ona spłycana i komercjalizowana czego efektem mogą być filmy pokroju szybcy i wściekli albo transformersi. Seryjnie produkowane filmy tworzone z myślą jedynie o pustej rozrywce. Tradycyjna kultura europejska obfituje natomiast w piękno muzyki klasycznej, malarstwo z epoki renesansu, czy dawne zabytki po Grekach, czy Rzymianach. To są dzieła, które tradycjonalista powinien bronić, a nie jakieś reklamy skierowane do masowego widza. Wstyd panowie. Wstyd i degeneracja.
#revoltagainsthemodernworld #neoreakcja #anime
Pobierz Al-3_x - Pozwolę sobie nieco rozwinąć kwestie dlaczego promowanie amerykańskiego życi...
źródło: comment_1624222595ObCnJDGr6Kd7e47cttNUlF.jpg
  • 10
@Al-3_x: Jak mówimy o jakiejś tradycyjnej kulturze europejskiej, to nie możemy do jednego wora wrzucać zabytków sztuki antycznej Grecji i Rzymu obok muzyki barokowej. Poza tym oprócz Grecji i Rzymu była w Europie też inna, "pozalimesowa" kultura i dlaczego to jej nie nazywamy tradycyjnie europejską?
@ktomizajalnazwy:

Jak mówimy o jakiejś tradycyjnej kulturze europejskiej, to nie możemy do jednego wora wrzucać zabytków sztuki antycznej Grecji i Rzymu obok muzyki barokowej.

Oczywiście, że masz racje. Stosuje pewne uproszczenia żeby się nie rozpisywać na całą strone.

też inna, "pozalimesowa" kultura i dlaczego to jej nie nazywamy tradycyjnie europejską?

Nie zamykam się w ramach Grecji i Rzymu mówiąc o korzeniach naszej kultury ale najbardziej je cenie.
@Ignacy_Patzer: Właściwie to opatruje je różnymi obrazami. Czasem wstawiam klasyczne dzieła sztuki. One są tylko dodatkami do samego tekstu. Czasem mają formę ironiczną lub prześmiewczą jak te tutaj i nie mają zadania promowania czegokolwiek. Ma po prostu pasować do kontekstu, a nie być głównym źródłem przekazu. Czasem mi pasuje anime obrazki, a czasem nie.
@Al-3_x: Szkalowanie amerykańskiej kultury to dla mnie niemal idealny przykład resentymentu. Amerykanie wydali przecież uznawanych prozaików, jak Faulkner czy Hemingway czy wielkie dzieła filmowe. Co do konspumpcjonizmu to wydaje mi się, ze raczej nie koliduje z osiąganiem rzeczy w i e l k i c h.
@BRTM: Jakby oni promowali Hemingwaya to bym nic nie mówił choć nie wiem czy pasuje do tego tagu. Ale my tu mówimy o zwykłych reklamach z tego okresu przedstawiających wyidalizowaną wizje społeczeństwa z tamtego okresu nie mającą za wiele wspólnego z rzeczywisością majacą za zadanie sprzedać określony produkt.