Wpis z mikrobloga

@Szop5000: #!$%@? się znacie, pan dbał o chłopa bo widział ze bez jego pracy pan zdechnie z głodu i chłodu. Owszem zasadzały się patologie jak wszędzie jednak chłopi jak mieli dość pana mogli przejść pod innego pana
  • Odpowiedz
@bialy_wilk: Kiedyś był taki artykół o chłopach z średniowiecza, i ponoć ci w polsce byli traktowani jak niewolnicy i na widok pana klękali itp.
  • Odpowiedz
Owszem zasadzały się patologie jak wszędzie jednak chłopi jak mieli dość pana mogli przejść pod innego pana


@bialy_wilk: W Rz-plitej ograniczono prawo wychodu. Chłop nie mógł sobie z prawem odejść. Mogli próbować uciec pozostawiając cały majątek. To, że często uciekali też pokazuje, że tego majątku, który by im kazał zostać właściwie nie było.
  • Odpowiedz
Od końca XV wieku chłopi utracili prawo wychodu, co było związane z rozwojem pańszczyzny, przywiązaniem chłopa do ziemi i poddaństwa chłopów."


Tyle w temacie, prawo absurdalnie ograniczane (np jeden chłop rocznie) szybko zlikwidowano.

Sytuacja chłopów w Rzeczpospolitej Szlacheckiej to było po prostu niewolnictwo. Co ciekawe tak nawet to często określano i wówczas tak to ludzi nie oburzało jak dziś.

Dziś potomkowie chłopów walą gruchę do szlachty i udają że pańszczyzna to była
  • Odpowiedz
@bialy_wilk: @Trybun_Plebejski:

Niom, był przyjacielem zwlaszcza jak po alkoholu (lub nie) się nad nim znęcał dla zabawy.

Oni ich traktowali gorzej jak przedmioty. Mogli zostawić wszystko i pójść, ale dokąd. Do kolejnego takiego samego pana lub nawet gorszego.

I to naiwne zdanie "dbał o chłopa bo żył z jego pracy" xdxd to rozumiem, że niewolnicy w usa też byli traktowani z szacunkiem. W koncu bez nich plantatorzy jedliby piach na
  • Odpowiedz
I Rzepa to była patologia od najwyższego do najniższego szczebla. Jednostki trzymaly ten twór za strzępy i jak ktoś choć trochę zna historie tego kraju, to nie powinno go dziwić, że skończył żywot w tak żałosny sposób.
  • Odpowiedz
@Pierorzek: @bialy_wilk: Dużo zależy od konkretnego wieku i rejonu. Np. w UK po wielkiej śmierci (Dżuma) chłopi którzy przeżyli mieli podobno zajebiście, bo było dużo ziemi i szlachta o nich walczyła wręcz. Dlatego właśnie powstała Magna Carta (wielka karta swobód) - bo chłopi w tamtym okresie mieli dużo do powiedzenia.

U nas podobno od Grunwaldu chłopi mieli #!$%@? konkretnie nawet w XVIII wieku (była jakaś sprawa chłopa co poszedł studiować
  • Odpowiedz
pan dbał o chłopa bo widział ze bez jego pracy pan zdechnie z głodu i chłodu


@bialy_wilk: yhm, zawiało Korwinem. Pan miał jeszcze masę innych chłopów a jak się jednemu spali dom i powiesi dla przykładu to pozostałych 30 zaczyna pracować wydajniej i ta "inwestycja" kosztująca 3% siły roboczej szybko się zwróci
  • Odpowiedz
@Szop5000: nadchodzą największe cucki wykopu - potomkowie plebsu i chłopów z gnojem za paznokciami broniący polskiej szlachty, #!$%@? i pasożytów umiejących się tylko schlać na umór i #!$%@? po łbach, doprowadzając ten kraj do wieloletniej stagnacji i późniejszej niewoli.
Kto wie ilu polskich Gaileuszy, Newtonów, czy Leewenhauków umarło #!$%@? motyką glebę żeby szlachetka pasożyt mógł się #!$%@?ć trójniakiem i #!$%@?ć o wolności szlacheckiej
  • Odpowiedz
Dużo zależy od konkretnego wieku i rejonu. Np. w UK po wielkiej śmierci (Dżuma) chłopi którzy przeżyli mieli podobno zajebiście, bo było dużo ziemi i szlachta o nich walczyła wręcz. Dlatego właśnie powstała Magna Carta (wielka karta swobód) - bo chłopi w tamtym okresie mieli dużo do powiedzenia.


@Urajah: Czarna śmierć to rok 1348 i kolejne. Wielka karta swobód to 1215.
  • Odpowiedz
@Okcydent: Faktycznie coś mi się tutaj pomyliło. Pamiętałem, że po Czarnej śmierci mieli mieć podobno więcej swobód i jakoś pomyślałem o Magna Carta.
  • Odpowiedz