Wpis z mikrobloga

Prawo o ruchu drogowym, nowelizacja. Pytanie za 5 punktów.
Jadą sobie dwie ciężarówki, utrzymują minimalny dopuszczalny odstęp. Tylną ciężarówkę wyprzedza samochód osobowy. Czyli minimalny dopuszczalny odstęp nie jest spełniony. Osobówka ma prawo tak zrobić, ponieważ:

3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Ale - i to jest moja wątpliwość - wyprzedzona ciężarówka musi hamować, żeby "odzyskać" odległość od auta, które ją wyprzedziło, co nie? Ona nie wykonuje manewru wyprzedzania, więc jej wytłuszczony fragment nie dotyczy. Czyli możemy mieć taką sytuację, że ta ciężarówka będzie musiała ciągle zwalniać, w miarę jak będą ja wyprzedzały osobówki. Bo po zakończeniu manewru wyprzedzania, osobówki też będą musiały nabrać odległości od poprzedzającego je auta. Ciekaw jestem, jak to się sprawdzi w praktyce.

#przepisydrogowe #prawo #pytanie #bekaztransa (dla zasięgu) #polskiedrogi
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nieszkodnik: no niekoniecznie.
Art. 24.2 mówi że wyprzedzający ma zachować szczególną ostrożność i zachować odpowiedni odstęp od wyprzedzanego pojazdu, czyli zachowanie odstępu to jego problem.
  • Odpowiedz
Art. 24.2 mówi że wyprzedzający ma zachować szczególną ostrożność i zachować odpowiedni odstęp od wyprzedzanego pojazdu, czyli zachowanie odstępu to jego problem.


@MojWlasciciel: ale wiesz, że tu chodzi o odstęp w bok, szczególnie w przypadku np rowerzystów jest określony na min 1 metr?

@Nieszkodnik: tak po zakończeniu wyprzedzania będę za równo osobówka jak i ciężarówka będę musiały zadbać o bezpieczny odstęp, choć niekoniecznie oznacza to konieczność hamowania. Jak
  • Odpowiedz
Odstęp jest od auta na twoim pasie a nie na pasie obok.


@janekplaskacz: no i co ta uwaga wnosi do mojego pytania? Nie potrafisz sobie wyobrazić, że po wyprzedzeniu ciężarówki z mojego przykładu wyprzedzający zjeżdża na prawy pas, i teraz jest taka kolejność na tym pasie: pierwsza ciężarówka, osobówka (a nawet kilka kolejnych), druga ciężarówka, którą wyprzedziła osobówka (ilka osobówek)?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nieszkodnik:

Tylną ciężarówkę wyprzedza samochód osobowy. Czyli minimalny dopuszczalny odstęp nie jest spełniony.


Tu masz nieścisłość, bo chodzi ci że ktoś między nie wjeżdża. Nie ma to nic wspólnego z wyprzedzeniem.

A swoją drogą chciałbym poznać tego, kto wymyślił wyjątek o wyprzedzaniu. Mógłby się wytłumaczyć co miał na myśli i jaki to miałoby w jego mniemaniu mieć sens. Bo to kompletny idiotyzm i dziwię się, że nie ma o to
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny a gdzie to masz napisane?( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bezpieczny odstęp jest zarówno z boku jak i z tyłu. Imo nie m różnicy. W ten sposób każdy seba w golfie wymuszałby bezkarnie odszkodowania "na stłuczkę". Wyprzedzasz, więc musisz zrobić to w sposób bezpieczny
  • Odpowiedz
choć niekoniecznie oznacza to konieczność hamowania.


@HetmanPolnyKoronny: w sumie faktycznie można bez hamowania. Obie ciężarówki jadą na tempomacie, te 80 lub 90 km/h. Mają odstęp 45 metrów. Między nie wjeżdża osobówka, sama musi po tym wyhamować, a odstęp pomiędzy pierwszą a drugą ciężarówką musi teraz wynieść 90+4 metry. Jak bez zmiany prędkości druga ciężarówka straci te 49 metrów? Musi spaść z tempomatu. I kolejny raz, jeśli wyprzedzi ją kolejne auto?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nieszkodnik: ciężarówka jadąca za inna ciężarówka powinna zostawić odstęp taki, żeby się dało ja wyprzedzić. Bo inaczej kazdy musiałby łykać dwie ciężarówki na raz.

Ale przepisu na to raczej nie ma. Tak jak na sranie do paczkomatu ;))
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janekplaskacz: i pełna zgoda. Zostałem bezpiecznie wyprzedzony, a samochód wyprzedzający zachował odpowiednią odległość, a ja teraz mam obowiązek utrzymać bezpieczną odległość od niego. W artykule dotyczącym wyprzedzania nie ma ani słowa o tym że wolno się #!$%@?ć przed maskę( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny: w sumie faktycznie można bez hamowania. Obie ciężarówki jadą na tempomacie, te 80 lub 90 km/h. Mają odstęp 45 metrów. Między nie wjeżdża osobówka, sama musi po tym wyhamować, a odstęp pomiędzy pierwszą a drugą ciężarówką musi teraz wynieść 90+4 metry. Jak bez zmiany prędkości druga ciężarówka straci te 49 metrów? Musi spaść z tempomatu. I kolejny raz, jeśli wyprzedzi ją kolejne auto?


@Nieszkodnik: skrót myślowy chodziło
  • Odpowiedz