Wpis z mikrobloga

Prawo o ruchu drogowym, nowelizacja. Pytanie za 5 punktów.
Jadą sobie dwie ciężarówki, utrzymują minimalny dopuszczalny odstęp. Tylną ciężarówkę wyprzedza samochód osobowy. Czyli minimalny dopuszczalny odstęp nie jest spełniony. Osobówka ma prawo tak zrobić, ponieważ:

3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Ale - i to jest moja wątpliwość - wyprzedzona ciężarówka musi hamować, żeby "odzyskać" odległość od auta, które ją wyprzedziło, co nie? Ona nie wykonuje manewru wyprzedzania, więc jej wytłuszczony fragment nie dotyczy. Czyli możemy mieć taką sytuację, że ta ciężarówka będzie musiała ciągle zwalniać, w miarę jak będą ja wyprzedzały osobówki. Bo po zakończeniu manewru wyprzedzania, osobówki też będą musiały nabrać odległości od poprzedzającego je auta. Ciekaw jestem, jak to się sprawdzi w praktyce.

#przepisydrogowe #prawo #pytanie #bekaztransa (dla zasięgu) #polskiedrogi
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nieszkodnik:
Nie wiem czy zmierzasz do tego, że ten przepis miałby zwalniać z odstępu tych co po wyprzedzeniu wjeżdżają między te przykładowe ciężarówki. Ale tak zapisany przepis o tym nie mówi.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janekplaskacz:

Mógłby się wytłumaczyć co miał na myśli i jaki to miałoby w jego mniemaniu mieć sens. Bo to kompletny idiotyzm i dziwię się, że nie ma o to burzy.


Pewnie już ktoś to napisał, ale pewnie chodziło o zbliżanie się do auta poprzedzającego - żeby wyprzedzić nabierasz prędkości, zbliżasz się do auta przed sobą i dopiero wyskakujesz na lewy pas. Tak to widzę.
  • Odpowiedz
Nie wiem czy zmierzasz do tego, że ten przepis miałby zwalniać z odstępu tych co po wyprzedzeniu wjeżdżają między te przykładowe ciężarówki.


@janekplaskacz: a o czym mówi? Wytłumaczysz? Przepis masz w moim pierwszym wpisie. Od kiedy i do kiedy trwa manewr wyprzedzania?
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: przecież te przepisy to g---o i wymyśl teoretyków "i żeby było fajnie i miło na drodze". Kolejny przepis gdzie jest wolna interpretacja i od policaja będzie zależało czy dostaniesz mandat. W Anglii kiedyś fotoradar zrobił mi zdjęcie za nietrzymanie odległości a w rzeczywistości wyglądało to tak że sobie jadę wyprzedza mnie ciężarówka i się w-------a mi 2m przed maskę i cyk od razu zdjęcie płać i płacz elo
  • Odpowiedz
@staryhaliny:

Pewnie już ktoś to napisał, ale pewnie chodziło o zbliżanie się do auta poprzedzającego - żeby wyprzedzić nabierasz prędkości, zbliżasz się do auta przed sobą i dopiero wyskakujesz na lewy pas.


Tyle, że tak powinieneś robić na drodze 1+1 a nie na drodze szybkiego ruchu. A nowy przepis dotyczy tylko dróg szybkiego ruchu. Na drodze szybkiego ruchu nie musisz zagęszczać ruchów, bo ktoś ci może nadjechać z przeciwka.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janekplaskacz: ten drugi cytat nie dotyczy wyprzedzania. Jeśli kończysz wyprzedzanie pół metra przed zderzakiem wyprzedzanego, to nie jest jego wina tylko Twoja. Masz skończyć wyprzedzanie zachowując bezpieczną odległość od wszystkich samochodów. To Ty podejmujesz akcję i to Ty odpowiadasz za jej bezpieczne przeprowadzenie a nie inni kierowcy. Obowiązki samochodu wyprzedzanego też są wyszczególnione w przepisach - ma zakaz przyspieszania w czasie wyprzedzania. Nie wiem czego tu nie kumasz, masz doprowadzić
  • Odpowiedz
@MojWlasciciel:

ten drugi cytat nie dotyczy wyprzedzania. Jeśli kończysz wyprzedzanie pół metra przed zderzakiem wyprzedzanego, to nie jest jego wina tylko Twoja.


Ale nie możesz wjechać między tiry, bo zgodnie z przepisami nie masz miejsca. Masz obowiązek jechać możliwie blisko prawej krawędzi a tej możliwości nie masz.

Poza tym podkreślam kolejny raz. Wyjątek odnośnie wyprzedzania zrobił jakiś debil. Nie wiem po co to zrobił, ale nie podchodzi pod zakres, który
  • Odpowiedz
Ale nie możesz wjechać między tiry, bo zgodnie z przepisami nie masz miejsca.


@janekplaskacz: poważnie nie potrafisz przeczytać tego przepisu że zrozumieniem?

3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący,
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:

no i? Czyż cały manewr wyprzedzania nie zaczyna się, i kończy, na prawym pasie?


1. Definicja wyprzedzania nic nie mówi o początku i końcu manewru. Opisuje za to dokładnie integralną i kluczową część, czyli przejeżdżanie z większą prędkością obok auta na pasie obok.
1. Na drogach szybkiego ruchu niekoniecznie.
2. A co z główną częścią manewru wyprzedzania. Dlaczego w tym czasie nie trzeba zachowywać odstępu?
  • Odpowiedz
Na drogach szybkiego ruchu niekoniecznie.


@janekplaskacz: na drogach szybkiego ruchu nie obowiązuje ruch prawostronny? Dziwne...

A co z główną częścią manewru wyprzedzania. Dlaczego w tym czasie nie trzeba zachowywać odstępu?


@janekplaskacz: bo w tym czasie jesteś na innym pasie, i nie dotyczy cię przytoczonym przeze mnie przepis.
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:

na drogach szybkiego ruchu nie obowiązuje ruch prawostronny? Dziwne...


Na drodze szybkiego ruchu często zaczynasz manewr wyprzedzania jednego auta zaraz po wyprzedzeniu poprzedniego bez zjeżdżania na prawy
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:
Tak. Ten fragment przepisu dopuszcza siedzenie na zderzaku w czasie wyprzedzania (to znaczy, że bmw może siedzieć ci na zderzaku gdy razem wyprzedzacie tiry) co jest wybitną głupotą a wjeżdżania między tiry zabrania ci przepis o jeździe blisko możliwie prawej krawędzi, co nie jest tak wyraźne.

Zresztą tak było do tej pory. Zazwyczaj przy wjechaniu komuś w tył odpowiedzialny jest ten z tyłu. Wyjątkiem tylko jest sytuacja, gdy ktoś
  • Odpowiedz
a wjeżdżania między tiry zabrania ci przepis o jeździe blisko możliwie prawej krawędzi,


@janekplaskacz: powiedziałbym, że wręcz przeciwnie, że raczej nakazuje wjeżdżanie między tiry, jadące prawym pasem, żeby być jak najbliżej prawej krawędzi. Gdzie ty tu widzisz to zabronienie?

Art. 16. [Obowiązki kierującego pojazdem]

1. Kierującego pojazdem obowiązuje
  • Odpowiedz