Wpis z mikrobloga

Czy jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na zakończenie umowy za porozumieniem stron (umowa na czas nieokreślony), pracodawcy pozostaje jedynie likwidacja stanowiska pracy, albo przeniesienie pracownika na inne stanowisko?
Czy likwidacja stanowiska w takim wypadku = 3 miesiące okresu wypowiedzenia ORAZ 3 miesiące odprawy?
#praca #prawo #prawopracy
  • 12
@Sheta: tak, duża, tylko ja nie pytam o to czy mi się w ogóle odprawa należy, tylko czy jeśli nie przyjmę porozumienia, to pracodawcy to daje takie wybory jak opisałam wyżej oraz czy przy okresie wypowiedzenia otrzymuje się jednocześnie odprawę.
@matra: okres wypowiedzenia moze zostac skrócony przez pracodawce do 1 miesiaca, ale za pozostałe 2 miesiące i tak musisz dostac wynagrodzenie (zwolneinie ze świadczenia pracy). A odprawa juz po ustaniu zatrudnienia (zalezna od stazu) - plus przez kowid zmniejszyla sie kwota maksymalnej odprawy:
"odprawa w przypadku rozwiązania umowy o prace nie może być wyższa niż dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę" Oznacza to,
@stefan_pmp: czyli dobrze rozumiem że przyjmując porozumienie stron również mam dostać odprawę?

plus przez kowid zmniejszyla sie kwota maksymalnej odprawy:


@Sheta: co za #!$%@? XDDDDDDDDDDDDDD ale luz, dla mnie 2 czy 3 miesiące odprawy to wciąż trochę mniej niż 26 tys :D
@r__k: "Kiedy należy się odprawa?
Podstawowym kryterium, zgodnie z którym pracownik nabywa prawo do odprawy, jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn od niego niezależnych.

(...)

Pracownikowi należy się odprawa również wtedy, kiedy przyczyna wypowiedzenia jest wystarczająca, by wypowiedzieć stosunek pracy lub rozstać się z pracownikiem za porozumieniem stron, przy czym w ciągu  30 dni pracodawca rozstaje się z mniejszą ilością pracowników.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-3-miesieczna-odprawa-kto-i-kiedy-ma-do-niej-prawo"
@matra: niekoniecznie likwidacja stanowiska. Umowę można wypowiedzieć z różnych względów od ekonomicznych po różnice charakteru między przełożonym a pracownikiem. Także nie zamyjalbym tej kwestii wyłącznie do likwidacji stanowiska. Bez względu na staż pracy, przy umowie na czas nieokreślony pracodawca zobowiązany jest uzasadnić powód wypowiedzenia umowy.
o