Wpis z mikrobloga

@smiecizglowy epizod 50

Boję się nieśmiertelności.

Większość ludzi boi się śmierci. Woli o niej nie myśleć i zapominają o niej, trwając w swoim życiu nie dopuszczając myśli, że oni kiedyś zginą lub po prostu ignorują ją traktując jako coś czym trzeba będzie martwić się później. Wizja śmierci za 60 lat jest taka odległa, że niemal nierealna.

Ja nie boję się śmierci. Boję się czegoś innego, mianowicie tego, że mógłbym nigdy nie umrzeć.

Nasza podróż zaczyna się od narodzin i trwa do ostatniego oddechu. To nieuniknione, że pewnego dnia umrzemy. Może nawet dziś, jutro, za tydzień, za rok. Nigdy nie wiesz co i kiedy zabierze twój ostatni oddech i zabierze cię z tego świata. Możecie uznać mnie za szalonego, ale wizja tego, że kiedyś umrę jest dla mnie niesamowicie kojąca i uspakajająca.

Byłbym przerażony, gdybym nie mógł zakończyć mojej wędrówki i trwałaby ona wiecznie.

Miałem kiedyś sen. Głupi i bezsensowny, jednak nie liczył się ten sen, a to co następowało po nim. Zazwyczaj we śnie gdy spadasz z wysokiej wysokości, albo giniesz, automatycznie się przebudzasz. Koszmar się kończy. Jednak gdy ja spadłem, stało się coś innego. Tak bardzo wierzyłem w to, iż zginąłem, że zamiast się przebudzić, sen trwał dalej i był on najbardziej kojący w całym moim życiu. Utknąłem w jakiejś próżni. Nie czułem, nie widziałem, nie słyszałem. Miałem wrażenie, że unosiłem się w próżni i żadne bodźce do mnie nie docierały. Myśli były całkowicie czyste. Nie myślałem i nie byłem w stanie. Po prostu tkwiłem w tym stanie, a potem się obudziłem i dalej żyłem.

Tak sobie wyobrażam śmierć i wcale mnie nie przeraża, a wręcz przeciwnie, oczekuję jej. Jednak nie mam zamiaru jej pomagać. Czas prędzej czy później mnie wykończy, od śmierci nie ma odwrotu, a po co w takim razie się bezsensownie tam pchać? Wystarczy poczekać, a może życie czymś jeszcze dobrym mnie zaskoczy?

I tak sobie trwam, żyję. Zajmuje się swoimi sprawami, które zawsze wydają mi się mdłe i nijakie. Robię to co muszę, żeby przeżyć kolejny dzień i po prostu czekam. W razie czego, gdyby życie było dla mnie zbyt dużym ciężarem i zbyt wiele wysiłku musiałbym poświęcić to zawsze mam jakieś wyjście. Jest tyle sposobów na opuszczenie tego świata. Ludzkie ciała są takie kruche i delikatne. Jak znudzi mi się czekanie to po prostu trzeba wykorzystać jeden z wielu sposobów na zakończenie cierpienia.

I ta myśl jest dla mnie kojąca i pozwala mimo wszystko przeć do przodu. Zawsze mam wybór, zawsze mam wyjście. Wrócę z powrotem do tej nicości i cały ten balast zniknie. Będę tam uwięziony wieczność? Nie będę miał umysłu, który byłby w stanie to przeanalizować i stwierdzić, że mam przesrane. Jestem więźniem i zakładnikiem mojego ciała i mózgu. Uwalniając się od jego jarzma, będę wolny.

Co złego mi się przydarzy, jak bardzo będę miał przekichane to i tak prędzej czy później. Zginę. Nawet jeśli skończę jako warzywo to może nie będę w stanie sam się zabić, ale wystarczy, że będę cierpliwy. Każde cierpienie się kiedyś skończy.

Poddam się? Co w tym złego? Mam walczyć dla samej walki? Grać dla samej gry? Żyć dla samego życia? Nawet jeśli mówię, że czas mamy ograniczony to może warto walczyć?

Ja tam walczę, ale zawsze mam inne rozwiązanie w razie gdybym już się tym znudził i byłbym zbyt zmęczony. Po prostu.

I boję się dlatego nieśmiertelności i boję się tego, że pewnego dnia, będzie dla nas ona osiągalna. Nie życzę nikomu być uwięzionym w wiecznym paśmie męki i cierpienia, z którego nie ma ucieczki. Wszelkie nasze cierpienie kiedyś się skończy. Zawsze! Nieśmiertelność uwięzi cię w nim na wieczność.

Już dziś słyszy się o przenoszeniu świadomości do komputerów. Kombinowaniu z genetyką, etc. Boję się, iż dożyję czasów, kiedy to będzie realne. Kiedy będzie można uwięzić nasze umysły w maszynach, komputerach, dyskach, internecie. Będziemy skazani na życie i odbierze nam się śmierć. Naszą drogę ucieczki, nasz koniec drogi. Będziemy żyć w wiecznym cierpieniu i bólu.

#depresja #samobojstwo #przemyslenia #anonimowemirkowyznania #smierc
Pobierz Garztam - @smiecizglowy epizod 50

Boję się nieśmiertelności.

Większość ludzi bo...
źródło: comment_1623077580nGMTAvmCZb4cIZrr6fVDFF.jpg
  • 30
@Garztam: Ja podobnie jak Ty kompletnie nie boję się śmierci. Boję się ewentualnego cierpienia i bólu przed jej nastąpieniem, ale nie samego faktu, że umrę. Dla mnie też jest to kojące, że kiedyś to wszystko się skończy. Czy sobie w tym pomogę czy nie to każdego dnia jestem bliżej końca który nastąpi. Często też jak mam jakiegoś dołka to na mojej twarzy pojawia się uśmiech jak sobie pomyślę, że jak już
@Garztam: Taki pogląd to przecież nic specjalnego... Nie Ty jeden tak to widzisz. Malo to filmów w których można się takich kwestii dopatrzeć? Drakula historia prawdziwa, Niepamięć, Incepcja, Transcendencja, wątek podróży w czasie z Interstellar. Powiedziałbym, że to całkiem popularny punkt widzenia, nawet jak ktoś filmów w ogole nie ogląda. Wystarczy chwila zastanowienia, żeby dojść do wniosku, że niesmiertelność w każdej formie czy to reinkarnacji, czy niesmiertelnośći duszy, czy nawet transcendencji
@nakolkach: proszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kotmirek: Tego nie wiem. Ty jesteś w stanie wyobrazić sobie nieskończoność? Jej założenia znamy, ale zwizualizować ją, albo coś?
@grzesiek23Gda: Tego nie wiem. Złożony temat.
@LucasSpider: Agonia to najgorsze co może być. Oby mnie coś trafiło szybko, a nie żebym jeszcze był świadomy tego, że umieram.
@misiafaraona: oby... Jednak to w jakim tempie rozwija się nasza technologia
@Garztam: Oczywiście, tu nie ma nawet o czym mówić. Znaczne gros ludzi nie zajmuje sobie głowy egzystencjalnymi rozterkami, i jak zacznę mówić o czymś takim to często kwitują to ciszą, przyglądając się z zaciekawieniem. Niestety nigdy nie udało mi się od nikogo wyciągnąć jakichś głębszych przemyśleń. Będąc szczerym myślę, że ich podejście jest zwyczajnie zdrowsze.
@Garztam:
Robocop ( ten oryginalny z 1987 i jego sequel, nie gówniany remake) całkiem ciekawie podejmował temat nieśmiertelności, i stania się maszyną, niestety większość (przeważnie ludzie którzy nigdy go nie widzieli) uważa te filmy za głupawe filmy akcji, a tymczasem jest tam naprawdę sporo rozważań filozoficznych. Jak nie odstraszają Cię mocne sceny to polecam ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Przeniesienie świadomości ludzi do nieśmiertelnych maszyn IMO nigdy nie
@Garztam:
Podejście do śmierci mam właściwie podobne do twojego. W niektórych co trudniejszych momentach też pocieszałem się tym, że jeśli życie spier... niczy mi się na amen, to zawsze mam jakieś wyjście - ostateczne wyjście. I faktycznie, taka perspektywa dodawała mi sił - mówiłem sobie, że w sumie to pewnie kiedyś się zabiję, ale na razie będę działał z założeniem, że jednak tego nie zrobię. Póki co takie podejście działa całkiem
@Garztam: ciekawe spostrzeżenie. Ja natomiast mam zupełnie inaczej. Nie chcę umierać, nie chcę aby moi bliscy umarli. Śmierć uważam za coś nienaturalnego nawet z uwagi na sam fakt, że opłakujemy swoich bliskich
@Garztam ja chciałbym być nieśmiertelny w taki sposób, że mój organizm mógłby mieć wiecznie 30 lat, nie mógobym umrzeć śmiercią naturalną, ale mógłby mnie zabić pistolet, tabletka, sąsiad i wiele innych rzeczy. Ciekawi mnie w tym momencie co będzie za 200 lat i mógłbym czekać.