Wpis z mikrobloga

Ciekawostka: do projektowania lokacji w zadaniach pobocznych/zleceniach dla fixerów CDPR wynajęli podwykonawcę Treehouse Ninjas. Czytając wywiad udało mi się wychwycić jeden ważny szczegół - współpracę zaczęli w późnym 2018 roku. To kolejny raz uwiarygodnia słowa zarządu CDPR, że w połowie 2018 została skończona główna fabuła i gra jest grywalna i teraz biorą się za zadania poboczne. Nie wiem czy to standard w branży, że do projektowania zadań pobocznych i lokacji z nimi związanymi bierze się podwykonawców czy może redzi oszacowali swoje zasoby i stwierdzili, że lepiej się kimś wspomóc ale na pewno był to dobry wybór. I co też wzmacnia moją teorię, że coś się wydarzyło przez te 2,5 roku od zakończenia prac na fabułą do czasu premiery gry, skoro nadal fabuła jest chaotyczna i poszatkowana...

Ekipa z Treehouse Ninjas dowiozła świetne, klimatyczne lokacje z różnymi ścieżkami przejścia i przede wszystkim niepowtarzalnością - praktycznie nie ma w grze dwóch tak samo wyglądających lokacji w zadaniach pobocznych.

Ale z drugiej strony od dłuższego czasu mam wrażenie, że wszystko to podkreśla zarzuty, o których pisano już w 2017 - studio jest ogromne, jest masa zespołów, liderów, których kompetencje się dublują i wchodzą sobie wzajemnie w drogę. Wystarczy posłuchać jak Paweł Sasko na streamie opowiada o jakimś szczególe i musi przypominać sobie która drużyna odpowiada za ten szczegół bo tyle ile ich tam jest. Na pewno zarządzanie taką ilością zespołów z ambitnymi liderami do tego zewnętrznymi studiami, którzy mają wspomagać pracę jest karkołomnym zadaniem. Zadaniem tym trudniejszym, że przez covid sporo pracy robiono zdalnie...

wywiad: https://80.lv/articles/making-locations-for-cyberpunk-2077/

na screenie poniżej jedna z lokacji za którą odpowiadał podwykonawca: zaniedbany blok, w którym mieszka weteran z chorobą psychiczną. Jedna z lepszych lokacji ze względu na świetną grę świateł i cieni, niepokojącą muzykę i ogólnie ciężki i intensywny klimat prosto z thrilleru.

#cyberpunk2077 #kalkazreddita
pablo397 - Ciekawostka: do projektowania lokacji w zadaniach pobocznych/zleceniach dl...

źródło: comment_1622456152CC8Mzi5Ev0Bh8onTypBPR0.jpg

Pobierz
  • 20
@pablo397: Adam Kiciński kłamał o konsolach, kłamali też o tym, że content był skończony i zostało paczowanie (w styczniu 2020). Nie zdziwiłbym się, gdyby te słowa o skończonej fabule w 2018 to było kłamstwo.

Jeszcze jeden szczegół dodam, który z tamtego okresu zapamiętałem, ktoś ze studia podkreślił wtedy, że możliwość ukończenia fabuły nie oznacza, że sama mapa jest w jakimś stopniu gotowa. I żeby to zaakcentować podał przykład gdzie żeby dostać
@pablo397: to często spotykana praktyka.. Dużo zależy od tego, czy się zleca to jakimś profesjonalistom czy tanim amatorom z jakichś Indii po kosztach.
Była afera w jakiejś dość sporej gierce, nie wiem czy nawet nie Watch Dogs, ale coś takiego w stylu GTA z otwartym miastem. Gracze odkryli, że postacie kobiece pod spódniczkami mają włochate waginy, które były widoczne, gdy martwy npc leżał na ziemii i spojrzało się po odpowiednim kątem.
ten z trzema bohaterami z dzieciństwa


@pablo397: Dalej się nie zgadzam, by ten koncept był czymś więcej niż innym podejściem do mechaniki life-path gdzie V miał po prostu mieć specjalne dialogi tu i tam w których podkreślałby zamiłowanie do Silverhanda, Blackhanda albo Arasaki. Wskazuje nawet na to fakt, że na początku budowali V chociażby jako fana Samurai (kurtka która miała być początkowo takim wskaźnikiem oraz stary plakat w mieszkaniu)
@Pabbcio: Z całą aferą konsolową to jestem święcie przekonany że konwersję robili pod sam koniec produkcji (było wiele razy mówione że gra robiona pod PC ) i wpadli w niezły popłoch jak po konwersji odpalili na konsolach. Temu pewnie były przekładki premiery wrzesień/listopad/grudzień. A co mieli się przyznać, że przeliczyli się z mocą starych konsol i wygląda to okropnie ?
@pablo397: Moja teoria również jest taka, że gra była gotowa w 2018, zaprojektowana pod PC. A później czas na konwersję na konsole... Panowie sie przeliczyli i musieli ostro ciąć. I skończyło sie, tak że zostala wydana okrojona gra na wszystkie platformy. Nie wiem czy w tamtym czasie to było mozliwe do zrealizowania, ale moze CDP lepiej by wyszedl na tym gdyby wydal CP tylko na PC, a pozniej juz spokojna konwersja
@PieceOfShit: Dlatego piszę, ze to jedynie teoria, bo nie wiem jak wygląda proces produkcji takiego dużego tytułu. Możliwe, ze masz rację, z drugiej strony patrzę na takie exy od Sony, gdzie konwersja ich tytułów na PC wygląda dobrze, a zakladam ze produkcja odbywala sie tylko na konsole
@pablo397: Najlepsze dzieła powstają wtedy kiedy twórca ma wizję jak te dzieło powinno od początku do końca wyglądać.

Oczywiście wiadomo, że żadna książka, ani serial nigdy nie jest w całości zaplanowana w najmniejszych szczegółach, tylko powstaje z rozdziału na rozdział/z odcinka na odcinek (i często kierunek fabuły zmienia się w stosunku do oryginalnego zamysłu), ale mimo wszystko warto mieć jakiś ogólny obraz historii.

To, że większość seriali to totalny krap z
Nie wiem czy to standard w branży, że do projektowania zadań pobocznych i lokacji z nimi związanymi bierze się podwykonawców


@pablo397: Nie aż tak dziwne, tak zrobiono m.in. podczas prac nad Deus Ex Human Revolution. Po prostu pozwala to na szybsze dorobienie projektu oraz nadanie im lekko odmiennego sznytu od głównej osi fabuły.