Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

1) Pan Piłkarz, IV liga, 18 lat. Doznał urazu skrętnego kolana około miesiąca temu. MRI wykazało pęknięcie przedniego rogu łąkotki bocznej (więc nie tak źle) oraz cechy uszkodzenia w. krzyżowego przedniego - jednak tutaj będzie można ocenić stan więzadła dopiero w trakcie operacji. Jako, ze chce wrócić do pełni sprawności podda się zabiegowi szycia chirurgicznego łąkotki*. Obecnie moja praca z nim maksymalne doposażenie całej kończyny w masę mięśniowa i siłę, dzięki czemu szybciej ukończy rehabilitacje po szyciu (zasada - im mocniejszy staw przed urazem tym szybszy powrót do funkcji po urazie). Mocno utrudnione ze względu na czucie bólu w spoczynku podczas każdego zginania i prostowania kolana (nawet podczas chodu) jednak kilka chwil na stole aby ukrwić całą kończynę niweluje to częściowo i można łoić na sali treningowej.

disclaimer *:


2) Pani grafik komputerowy, lat 27, ciągła praca przed laptopem. Klasyczny TOS, do tego około 8 lat temu miał wypadek samochodowy gdzie doznała klasycznego urazu typu „whiplash” (do dziś czuje dolegliwości) plus mało aktywności fizycznej równa się początki dyskopatii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Klasyczna manualka u mnie na stole ale w takich przypadkach dużo ważniejsze jest zmiana nawyków dnia codziennego - odpowiednie ułożenie miejsca pracy (ekran wyżej = oczy patrzą wyżej = z automatu prostujemy głowę) czy zmiana postawy ciała w trakcie pracy, zestaw ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i mobilizacyjnych jako codzienny pacierz, a także jakaś joga czy inny basen dla popracowania dobrze całym tułowiem.

3) Pan thriathlonista, lat 29, ten to akurat często bywa u mnie. Był już z przypiętym jak plandeka na żuku pasmem biodrowo-piszczelowym, był z ponaciąganymi kulszowo-goleniowymi, był ze skręconą kostką, był ze shin splints'ami. Teraz zagościł po raz drugi z tym samym czyli z zapaleniem ścięgna Achillesa w lewej stopie. Taka sama przyczyna jak poprzednio - przeciążeniowo, za mało wydajne prostowniki stopy względem zginaczy. Taki sam protokół jak poprzednio - suche igłowanie, rozciąganie bierne, pinowanie, schładzanie. Przeszło po czwartej dobie (czyli wczoraj rano już spoko, był w niedzielę na wieczór).

4) Pan siatkarz, lat 17, trochę ponad 6 tygodni po naderwaniu m. półbłoniastego blisko wspólnego ścięgna hamstringów na przyczepie bliższym, skarżył się cały czas na ból podczas wymachów w przód całej kończyny czy podczas wyskoków w górę. Wysłany do naszego ortopedy na USG gdzie wyszło zwapnienie tej okolicy. Protokół - mieszanka terapii falą uderzeniową (4 sesje z odpowiednimi parametrami, 5 dni przerwy między kolejnymi) z terapią manualną i ćwiczeniami fizycznymi. Jest już po pierwszym takim combo, czekamy na rozwój wydarzeń. Poprzednio miałem podobną pracę jednak z piłkarzem w okolicy gęsiej stopki, także zwapnienie i w ten sposób w te ~3 tygodnie pozbyliśmy się problemu.

5) Na zdjęciu spodnie regeneracyjne Recovery Pump. Drenaż limfatyczny całych kończyn, niwelowanie uczucia "ciężkich" nóg po wysiłku fizycznym. Praktycznie każdy z problemami z kończynami dolnymi który u mnie zagości na koniec dostaje jeszcze 20 minut odpoczynku w nich.

#fizjoterapia #mikrophysio #mikrokoksy #pracbaza
Poemat - #mikrophysio 

1) Pan Piłkarz, IV liga, 18 lat. Doznał urazu skrętnego kol...

źródło: comment_1621075060mwlaIAT0ilaAycG9XbiOBM.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@DywanTv: Mają od stóp po uda oddzielne komory, które po kolei są pompowane powietrzem, co imituje masaż pneumatyczny po kolei części ciała, wykorzystuje w ten sposób działanie drenażu limfatycznego bo spycha limfę i chłonkę w stronę dużych splotów żylnych
  • Odpowiedz
@Poemat: Panie Poemat co Ci najwięcej "dało" w fizjoterapii? Np uczelnia, jakieś praktyki, własna nauka z książek artykułów, podpatrywanie innych fizjo czy może coś innego ?
  • Odpowiedz
  • 3
@PolishNail: Uczelnia dała podstawy bez których bym się dalej nie ruszył, tak samo kilka konkretnych kursów. Książki to według mnie mało ważna rzecz, bardzo dużo wynosi się na początku z praktyk, potem już zbieranie ciągłego doświadczenia z własnymi pacjentami. Bez tego nie wiedziałbym jak mam teraz pracować właśnie z tymi osobami co spotykam
  • Odpowiedz
@Poemat: co do 2). Masz jakis przykład tego zestawu ćwiczeń dla mobilizacji, wzmocnienia i rozciągania? Cos uniwersalnego dla prowadzących siedzący tryb życia czy to indywidualna kwestia?
  • Odpowiedz