Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (231)

Ukraina
Kijów spodziewa się pogorszenia sytuacji w Donbasie „w każdej chwili”, i jest gotowy do walki - powiedział ukraiński minister obrony Andrij Taran. "Siły Zbrojne i inne siły obronne są w 100% gotowe do odparcia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej" - powiedział z kolei Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy generał pułkownik Rusłan Chomczak, podczas Ogólnoukraińskiego Forum Ukraina 30.„Odpowiedzialnie mówię, że jesteśmy gotowi na każdą akcję wroga przeciwko naszemu państwu”.
Źródło
Źródło

Wczoraj prokurator generalna Irina Wenediktowa podpisała akty oskarżenia o podejrzeniu o zdradę Wiktora Medwedczuka, przewodniczącego rady politycznej Platformy Opozycyjnej dla Życia i Tarasa Kozaka, zastępcy ludowego OPZH. Funkcjonariusze organów ścigania podejrzewają Wiktora Medwedczuka, o działania mające na celu podważenie bezpieczeństwa gospodarczego Ukrainy. W 2015 roku Medwedczuk negocjował z Rosjanami w sprawie ponownej rejestracji przedsiębiorstwa i wydobycia kopalin, które są narodowym zasobem Ukrainy. Zaangażował w ten proces także Tarasa Kozaka. Ponadto Medwedczuk i jego kolega Taras Kozak są podejrzani o zdradę (m.in. przekazywanie agresorowi tajnych informacji o jednostce wojskowej Sił Zbrojnych). Tymczasem Taras Kozak przebywa w Rosji, a Medwedczuk jest na Ukrainie. „Oświadczam, że jestem na Ukrainie i nie będę się ukrywać przed wymiarem sprawiedliwości. Będę nadal uczestniczył w zgodnych z prawem czynnościach śledczych i szukał sprawiedliwości zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich ukraińskich wyborców, którzy powierzyli mi wysoki tytuł deputowanego ludowego Ukrainy". Nie skomentował jednak faktów przedstawionych przez SBU i w Prokuraturze Generalnej. Warto wspomnieć, że obaj oskarżeni podlegają już sankcjom nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony w marcu - m.in. na posiadane przez nich kanały medialne.
Źródło
Źródło

Oddziałowe archiwum państwowe SBU jest największą tego typu instytucją na przestrzeni poradzieckiej, która udostępniła swoje dokumenty. Archiwum zawiera między innymi wiele nieznanych dotąd dokumentów dotyczących II wojny światowej. „W sumie w funduszach Archiwum SBU przechowywanych jest ponad 224 000 jednostek magazynowych. Można przypuszczać, że dokumenty dotyczące okresu II wojny światowej znajdują się w dziesiątkach tysięcy tych jednostek. Zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim informacje te są dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron. W porównaniu z innymi otwartymi „archiwami KGB” mamy największy dostępny wachlarz tych dokumentów. W szczególności o drugiej wojnie światowej ”- podkreślił Andrij Kohut dyrektor Państwowego Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
Źródło

Białoruś
Swietłana Cichanouska spotkała się online z Maciejem Popowskim, dyrektorem generalnym Departamentu Polityki Sąsiedztwa Komisji Europejskiej. Na spotkaniu, zainicjowanym przez Komisję Europejską, Cichanouskiej przedstawiono projekt Kompleksowego Planu Pomocy UE dla Białorusi. Plan zapewnia pomoc makrofinansową białoruskiej gospodarce oraz wsparcie reform politycznych i gospodarczych, w tym z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz innych międzynarodowych instytucji finansowych. Warunkiem wstępnym planu jest przekazanie go demokratycznej Białorusi - a nie reżimowi - w okresie przejściowym i po nowych, wolnych, wyborach.
Źródło

Siły powietrzne Rosji i Białorusi rozpoczną tego lata wspólne misje obrony przeciwlotniczej z jednego z białoruskich lotnisk. Osiągając to porozumienie, Mińsk i Moskwa wznawiają praktykę wspólnych patroli myśliwców, zapoczątkowaną w 2013 r., Ale zawieszoną dwa lata później. Czas i szersze okoliczności tego nagłego wznowienia działań wydają się sygnalizować odnowienie zamiarów Kremla co do ustanowienia stałej obecności wojskowej na Białorusi w perspektywie średnioterminowej. Więcej treści poniżej w Polecanych.

Litwa
Przewodnicząca litewskiego Seimasa Viktorija Čmilytė-Nielsen złoży w środę oficjalną wizytę na Ukrainie. „Głównym celem jest okazanie wsparcia Ukrainie. Jesteśmy aktywni, jesteśmy krajem, który nieustannie wspiera Ukrainę. Jesteśmy teraz w pełni świadomi tej delikatnej sytuacji. Myślę, że w tym czasie wizyta jest szczególnie ważna" - powiedziała. Delegacja pod przewodnictwem V.Cmilytė-Nielsena w Kijowie planuje spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem, przedstawicielami duchowieństwa, matkami więźniów politycznych oraz złożyć hołd ofiarom Hołodomoru. Litewscy politycy odwiedzą także Chersoń.
Źródło

Łotwa
Obroty handlu zagranicznego Łotwy w marcu 2021 r. wyniosły 2,84 mld euro, co w cenach realnych było o 15,8% więcej niż przed rokiem, w tym wartość eksportu towarów wzrosła o 20,6%, a importu o 11,9%. W marcu Łotwa wyeksportowała towary o wartości 1,34 mld euro, ale zaimportowała towary o wartości 1,5 mld euro. W porównaniu do marca 2020 r. saldo handlu zagranicznego poprawiło się, a eksport wzrósł z 45,3% do 47,1% całkowitego handlu zagranicznego. W marcu najważniejszymi partnerami eksportowymi w handlu z krajami Unii Europejskiej (UE) były Litwa (18,2% całości eksportu), Estonia (10,8%), Niemcy (7,2%) i Szwecja (5,7%). Najważniejszymi partnerami importowymi są Litwa (18,2% całkowitego importu), Niemcy (11,6%), Polska (10,7%) i Estonia (8,3%). Najważniejszym partnerem eksportowym w handlu z krajami trzecimi była Federacja Rosyjska, której udział w całkowitym eksporcie Łotwy w marcu wyniósł 7,4%, ale w imporcie - 5,6%.
Źródło

Estonia
Estonia odnotowała dodatnie saldo migracji szósty rok z rzędu w 2020 r., jak pokazują skorygowane dane Statistics Estonia. W ubiegłym roku 16 209 osób imigrowało do Estonii, a 12 427 osób wyemigrowało z Estonii, co dało dodatni saldo migracji. W porównaniu z rokiem poprzednim imigracja zmniejszyła się o 1963 osoby, a emigracja o 374 osoby. Migracja była nadal najbardziej aktywna między Estonią a Finlandią. Ale po raz pierwszy od trzech lat Estonia miała ujemne saldo migracji z Finlandią, co oznacza, że więcej osób przeniosło się z Estonii do Finlandii niż na odwrót.
Źródło

Polecam:
Siły powietrzne Rosji i Białorusi rozpoczną tego lata wspólne misje obrony przeciwlotniczej z jednego z białoruskich lotnisk. Osiągając to porozumienie, Mińsk i Moskwa wznawiają praktykę wspólnych patroli myśliwców, zapoczątkowaną w 2013 r., Ale zawieszoną dwa lata później. Czas i szersze okoliczności tego nagłego wznowienia działań wydają się sygnalizować odnowienie zamiarów Kremla co do ustanowienia stałej obecności wojskowej na Białorusi w perspektywie średnioterminowej. Bardzo ciekawy artykuł z interesującymi wnioskami, autorstwa Arsienija Siwickiego dla Fundacji Jamestown.
Łukaszenka zgadza się na wspólne patrole lotnicze i centra szkoleniowe z Rosją, ale nadal sprzeciwia się bazie wojskowej (część pierwsza)
Część druga

Rozbudowa sił rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą była tylko jednym z ostatnich wydarzeń, które zaszkodziły relacjom Moskwy z Zachodem i wzmocniły transatlantycką determinację. Tylko Putin zna swoje intencje, ale czy takiego obrotu spraw się spodziewał? To był gorączkowy i burzliwy miesiąc dla stosunków rosyjsko-zachodnich. Chociaż natychmiastowe napięcia ustąpiły, ostatnie wydarzenia dostarczają lekcji, które odzwierciedlają i będą wpływać na pogarszające się relacje. Analiza Nigela Goulda-Daviesa, dla powiązanego z Pentagonem, Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS).
Przy zamrożonych stosunkach rosyjsko-zachodnich, co się opłaci Putinowi?

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 5
Swietłana Cichanouska spotkała się online z Maciejem Popowskim, dyrektorem generalnym Departamentu Polityki Sąsiedztwa Komisji Europejskiej. Na spotkaniu, zainicjowanym przez Komisję Europejską, Cichanouskiej przedstawiono projekt Kompleksowego Planu Pomocy UE dla Białorusi. Plan zapewnia pomoc makrofinansową białoruskiej gospodarce oraz wsparcie reform politycznych i gospodarczych, w tym z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz innych międzynarodowych instytucji finansowych. Warunkiem wstępnym planu jest przekazanie go demokratycznej Białorusi - a nie
@xniorvox: Być może samej Cichanouskiej już szczegóły podano, natomiast wg oficjalnego stanowiska UE, prace nad tym projektem wciąż trwają. Zapewne jest to też powiązane z oczekiwaniami co do dalszego rozwoju "zmian konstytucyjnych" Łukaszenki. Ciekawego wywiadu na ten temat udzielił też Walery Sołowiej, który wspomina m.in., że Łukaszenka ma "dobre kanały komunikacji z Zachodem" - dosłownie: "Ma kanały bezpośredniego dostępu do Zachodu, działają dość efektywnie".
wg oficjalnego stanowiska UE, prace nad tym projektem wciąż trwają


@Ten_od_Hanki: Ma to poniekąd sens, bo przy takich dużych projektach trzeba zacząć od rzetelnych analiz i oszacowania potrzeb, a o to w obecnej sytuacji na Białorusi raczej trudno.

Łukaszenka ma "dobre kanały komunikacji z Zachodem" - dosłownie: "Ma kanały bezpośredniego dostępu do Zachodu, działają dość efektywnie"


@Ten_od_Hanki: Kanały ma na pewno, zarówno on jak i Putin. Tylko na razie nie
@xniorvox: Oczywiście nie widać, dla nas, zwykłych zjadaczy chleba ( ͡º ͜ʖ͡º). Rozmowy na tym poziomie, jak mówi historia, toczą się i toczyć będą zawsze w ciszy gabinetów. A wyniki - no cóż, "byndą albo ni byndą", jak mówił jeden góral :).