Wpis z mikrobloga

@United: Jeśli nie pochodzi z górnego Śląska to tym bardziej Ślązakiem nie jest, tylko chadziajem lub bosym Antkiem( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) ewentulanie Ukraińcem
  • Odpowiedz
Jak to odrębny naród, przecież nie ma takiego kraju jak Katalonia XD


@chianski: Czemu się wypowiadasz w temacie narodowości jak nie odróżniasz narodu od państwa? Błaźnisz się tylko. Katalończycy to naród. Protonaród konkretnie. Ślązacy narodem nie są. Nikt ich za taki nie uznaje. Jeśli grupa ludzi będzie uważała się za helikoptery bojowe ale nikt poza nimi nie będzie ich uznawał za helikoptery bojowe to helikopterami bojowymi nie będą.

Na tym
  • Odpowiedz
@marcelus: mapka, którą zapostowałeś jest bezmyślnie skopiowana z Wikipedii i nie ma niczego wspólnego z prawdą. Gliwice zaznaczone tam są na zielono, czyli niby z przewagą polskich głosów, Rybnik jest otoczony przez zielone obszary - wszystkie dowody historyczne wskazują, że w tamtych rejonach wygrali Niemcy. Co więcej ogromne obszary niezaludnione są oznaczone na zielono, gdzie niby zwyciężyli Polacy, a to bzdury. Na mapie nie widać gęstości zaludnienia - kolejny element
  • Odpowiedz
@marcelus: Mam znajomego, który żyje na Śląsku od urodzenia. Nie wiem, czy istnieje na niego jakieś regionalne określenie, ale Mirek tak długo przebywał wśród ludzi pokroju Twardocha, że dostaje ostrego bólu dupy, jak tylko słyszy o autonomii, języku śląskim, śląskich noblistach (podobno niektórzy mówią, że Tokarczuk jest Ślązaczką xddddd) i roladzie z kluskami. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Nie muszę chyba mówić, że w spisie wpisał narodowość
  • Odpowiedz
@marcelus: jechałam dziś Boltem i kierowca zachwalał jego twórczość. Szczerze, to nigdy wcześniej o nim nie słyszałam wiec sprawdziłam jakieś książki z myślą ze moze kiedyś sie skuszę na którąś z nich, a teraz wchodzę na mirko i Szczepek na pierwszym miejscu jeszcze z takim oświadczeniem ze to nie Polak a Ślązak, beka z typa odechciało mi sie jego twórczości
  • Odpowiedz
obywatelstwo to nie narodowość.


@spoogie: słowo Polak oznacza też osobę z polskim obywatelstem. Z takim tokiem żaden emigrant we Francji, Szwecji czy UK nie jest Francuzem, Szwedem czy Brytyjczykiem niezależnie czy się asymiluje czy nie. Ktoś tutaj mocno rasistowskie zachowania promuje.
  • Odpowiedz
  • 1
@f__f przecież Gliwice nie są tam zaznaczone na zielono, wyraźnie są dość duża wysepka pomarańczową, tak jak Zabrze czy Bytom. No jest to mankament mapek terenowych (choćby mapki wyborcze).

Fakt faktem że więcej Ślązaków głosujących za Polską zostało po stronie niemieckiej, niż tych głosujących za Niemcami po stronie polskiej, trudno więc mówić o nadużyciu z polskiej strony.
  • Odpowiedz
  • 1
@PanKarate właśnie o to chodzi, jedną rzeczą jest odrębność Śląska i Ślązaków (jedyny duży obszar Polski z ludnością autochtoniczna który pozostawał poza granicami Polski przez dłuższy czas historii), a czym innym jest tworzenie mitu odrębnego narodu.

W ogóle z Tokarczuk to śmieszne bo ona jest z Galicji i jeśli coś to ma raczej ukraińskie korzenie
  • Odpowiedz
Nie Polska, tylko polscy Ślązacy, ale o tym nie wspomnisz bo nie pasuje do narracji o Ślązakach, którzy nienawidzili tego co polskie.


@marcelus: Po co wplatasz wątki, których nie poruszam, pisałem coś o jakiś Ślązakach, którzy nienawidzili tego co polskie? Zarzucasz mi jakieś narracje, a widzę, że raczej sam przemycasz swoją. Ślązacy zaplanowali powstanie, zwerbowali co najmniej 10 tys. wojskowych z Polski, utworzyli punkt przerzutowy w Częstochowie, zwerbowali polską agenturę, wykorzystali polskie jednostki specjalne do wysadzania mostów w głębi Śląska? Myślałem, że 100 lat po tych wydarzeniach normalni ludzie przynajmniej będą próbować o nich mówić pomijając propagandę.

Myślisz że Ślązacy to była jedyna prześladowana grupa przez komunę? Moi przodkowie stracili większość ziemi, sklep, brat dziadka poszedł do więzienia. Za co? Za to że w AK walczył z nazistami. Prześladowania ludności śląskiej były w znacznej mierze nie sprawiedliwe, ale nie zmienia to faktu że nie dotknęły innych dzielnic
  • Odpowiedz
lel, nigdzie nie napisałam, że musi się wykluczać. ja, w przeciwieństwie do OPa twierdzę, że obywatelstwo nie jest jednoznaczne z przynależnością etniczną/narodową.


@rozowy_kroliczek: Kurcze, OP pisał tylko o tym, że koleś będący obywatelem polski, nazywający sam siebie polskim pisarzem, oburza się na nazywanie go w mediach Polakiem, a ty wyskakujesz z Conradem, który został słynnym brytyjskim pisarzem, czy z Marią Curie, która została słynną francuską noblistką. To ty uznałaś w
  • Odpowiedz