Wpis z mikrobloga

Definicja klasy średniej jest bardzo prosta. Musisz mieć majątek który pozwoli przeżyć całe życie jednemu przyszlemu pokoleniu bez podejmowania pracy. Na moje oko absolutne minimum żeby zaliczyć się do klasy średniej jest majątek w wysokości od 1 mln euro/4,5 mln zl.

Wykształcenie nie świadczy o przynależności do klasy społecznej tylko niezależność finansowa. To co na zdjęciu opa to klasa robotnicza na dorobku.
@100piwdlapiotsza:

z tym żę wybudowanie garażu to dodatkowo 25-30k, a wybudowanie domu o dodatkowych 40m2, to minimum dodatkowe 50k kosztów


Sorry ale gadasz głupoty, taniej to może wyjść garaż blaszany a nie oddzielny murowany garaż. Do tego oddzielne ogrzewanie, o którym wspomniałeś powyżej to dużo wyższy koszt montażu i utrzymania niż garażu w bryle. Do tego dochodzi nieporównywalnie wyższy komfort trzymania auta w domu a nie 20m dalej.
Marzyciel zafajdany, nowe BMW i własny domek - chciałbym tak.


@MZ23: i dużo szybciej byś na to zapracował, gdyby Ci na okrągło nie tłukli do łba, że to tylko dla elity, bogaczy i prywaciorzy. O to w tej grze chodzi, sterują wami jak chcą. To nic, że to 'nowe BMW' kosztuje tyle, co jakiś Hyundai czy inny VW (czy jakikolwiek inny samochód tej klasy), nie, wy macie już zakodowane słowa kluczowe
@SweetieX: uwielbiam tę dyskusję, jak dla mnie klasę średnią wyznacza majątek (np. w pełni spłacone mieszkanie / dom - mogą być odziedziczone), wykształcenie i siatka społeczna składająca się z ludzi o podobnych warunkach.
Poniżej tego z pensją choćby 20-30k jesteś co najwyżej klasą pracującą.
Wyższa klasa średnia to dla mnie to co powyżej + utrzymuje się z pracy innych albo inwestycji.