Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej,
pisze z anonima, bo liczę na realne, szczere, obiektywne odpowiedzi na które w żaden sposób nie wpłynie to co mam na swoim profilu etc.

Czy opłaca się wracać do Polski?
Mieszkam w Szwajcarii, znam parę języków (polski ojczysty, angielski amerykański B2, francuski B2, używam go na codzień, więc dogadam się na spokojnie z każdym, esperanto B1, Hiszpański A2, coś tam po niemiecku sprecham, ale raczej słabo) pracuje jako programista, mam jakieś ~5 lat doświadczenia, tutaj w Szwajcarii, szybko się uczę, mam wykształcenie wyższe z polskiej uczelni.

Jak mi się będzie żyło w ojczyźnie?
Na jakie mniej więcej zarobki mogę liczyć? [Swoich świadomie nie podaję, z tego samego powodu z którego pisze z anonima, żeby nie zaburzać odpowiedzi]
Mam teraz po tych paru latach trochę oszczędności, ale nie wiem jak to wygląda cenowo, da radę przeżyć parę(2, może nawet 3) miesięcy za jakieś paręnaście tysięcy franków(musiałbym wynająć jakieś mieszkanie, kupować jedzenie, płacić za wodę, prąd, internet i wszystkie takie rzeczy, nic nie mam na razie załatwione), czy raczej będę klepać biedę albo muszę szybko znaleźć pracę?
Po ilu(nastu?) latach będzie mnie stać na jakiś fajny dom np. w Trójmieście ( bo tam celuję w powrót)?

Pytam o wasze luźne, ale dalej pomocne i SZCZERE, przemyślenia.

Doradzacie powrót? Nie interesuje się jakoś super polską polityką, więc nie wiem jak to tam u was aktualnie wygląda, a chciałbym informacje z pierwszej ręki, dlatego pytam bezpośrednio u źródła.

#polska #emigracja #programowanie trochę #trojmiasto

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #609159265a0849000ad369a5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 23
@AnonimoweMirkoWyznania: ja bym poczekal jeszcze z rok z decyzja. Zobacz jak inflacja #!$%@? ten kraj, dopiero wychodzimy z covida, biznesy padaja, rzad to mix debili ze zlodziejami. Nie napawa optymizmem, ale wg mnie teraz przed Polska jest juz rownia pochyla w dol. Do tej pory lecielismy sila rozpedu z dobrej koniunktury, a teraz ludzie juz nie maja kapitalu, biznes jest ostrozny, malo kto inwestuje.
A do tego wszystkiego ten klamczuch Morawiecki
OP: @GandalfPl:
15 CHF w sensie 150 tysięcy czy 1,5 miliona za rok?
Mega wysokie czyli mnie więcej ile?
Zastanawiałem się nad zdalnym, ale to ogólnie ciężka sprawa, po pandemii się to trochę zmieniło i już łatwiej o pracę zdalną, ale żeby mieszkać poza granicami to dalej niełatwo.
@LazyInitializationException: @siona: dlaczego?
@steppenwolf90: jak duży spadek, ja nie muszę żyć jak jakiś król, teraz żyje w miarę przeciętnie
jak duży spadek, ja nie muszę żyć jak jakiś król, teraz żyje w miarę przeciętnie i jest git.


@AnonimoweMirkoWyznania: właśnie będzie Cię stać na takie spokojne, przeciętne życie, do tego oszczędzisz parę stówek i będzie git

licz na jakieś 15k netto na b2b, może więcej, spokojnie będzie Cię na wszystko stać - przeciętne mieszkanie w mieście, przeciętny, w miarę nowy samochód itp.
@AnonimoweMirkoWyznania: Człowieku nie wracaj tu, jeszcze ze Szwajcarii xD jako informatyk byłbyś co prawda w topce zarobków (możliwe ze zarabiałbys 4x więcej niż inni), ale nadal to chlew gdzie nie wiadomo ile warte będą Twoje oszczędności za kilka lat. Dopóki PiS jest u władzy (i ukrywa co może na temat sytuacji państwa) to nie wracałabym. A jeśli chodzi o Trójmiasto to fajne mieszkanko +80m2 to dobry milion
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@AnonimoweMirkoWyznania:

Czy opłaca się wracać do Polski?

Nie

Jak mi się będzie żyło w ojczyźnie?

Gorzej.

Po ilu(nastu?) latach będzie mnie stać na jakiś fajny dom np. w Trójmieście ( bo tam celuję w powrót)?

Jak będziesz zarabiać ok na polskie, to będzie cię stać na kredyt, tak.

Doradzacie powrót?

Nie.

Pytasz o powrót, ale nie mówisz, dlaczego chcesz wracać, więc trudno cokolwiek tutaj doradzić tak rozsądnie.
15 CHF w sensie 150 tysięcy czy 1,5 miliona za rok?

Mega wysokie czyli mnie więcej ile?


@AnonimoweMirkoWyznania: pisales, ze kilkanascie tysiecy, to wzialem 15k za kwote, o ktorej moglem cos napisac. Mega wysokie - jezeli jestes dobry i masz dobre cv, to 15k na reke bedzie. Jak bardzo dobry to 20k. Wejdz sobie na nofluffjobs.pl i sprawdz ogloszenia. Jest duzy popyt na doswiadczonych programistow, za te kilka jezykow tez mozesz
spędziłam półtora miesiąca w Szwajcu, home office dla polskiej firmy, przyjechałam do Polski tylko po to, żeby dopiąć kilka spraw i wracam. Po rozeznaniu spokojnie wiem, ze znajdę prace za średnia szwajcarska, koszty utrzymania tam (oprócz płatności za mieszkanie) mam niższe niż w Polsce (i w kontekście PP, jak i o dziwo na złotówki). Nie wracaj, nie ma sensu. Poza aspektami finansowymi: czystsze powietrze, ludzie milsi, bliżej w fajne górki czy nad
@gissigissi: Tak, zamknieci. Zaczekaj jak bedziesz chciala obywatelstwo badz kupic nieruchomosc. Wtedy pokaza swoje prawdziwe oblicze, ale ogolem spoko. Chetnie przeprowadzilbym do jakiegos Ebikonu.