Wpis z mikrobloga

W imie jakichs tam zasad postanowilem sobie postawic linuksa. naczytalem si ejakie to piekne jest i zaczalem od ubuntu. potem jeszcze bardziej zachwalana instalacja open susa , ktory to mial byc odpowiedzia na windowsa. Zainstalowany na w miare wypasionym lapku ( w tamtym czasie ) po paru dniach zamulal system straszliwie. otwieral sie pare minut. wszelkie proby szukania pomocy na ircu, newsach , forach konczyli sie albo calkowita cisza , albo komentami
@walenty-merkel: aleś się naprodukował :D. To klasyczny wykopowy rajd na Linuksy pod banderą "ledwo sobie radzę z windowsem, ale chciałem spróbować linuksa i nie umiem z niego korzystać więc linux jest #!$%@?". Szkoda tracić czas.
na windowsie szybciej sie znajduje pomoc na roznych forach tudziez na stronach suportu microsoftu


@muchabzz:

Win: błąd 0xyz452145200 program zostanie zamknięty. Porady w necie o kąt dupy, bo TWÓJ menedżer Win ma inne ścieżki do zmiennych stałych środowiskowych. Najpierw 3 dni spędzisz na odkrywaniu w necie, że musisz zmusić menedżera do pokazywania file system. No i wyklikaniu.

Lin: CTRL+ALT+T > program > brak biblioteki współdzielonej > locate (nieclicate) wyrzuca "/ścieżka" >
Ja lubię Linuxa i jego podstawowa ideologię darmowego oprogramowania


W linuksach nie ma ŻADNEJ "ideologii darmowego oprogramowania". I sam linuks, co do zasady, jest płatny (chyba że sam se skompilujesz). FOSS jest free an open. OS (np. Linux) jest tylko open. Wynika to z pryncypiów Wilkołaka, że infosfera może być płatna, ale nie ma być upierdliwa.

@kidi1:
w W10 sterowniki do grafiki instalują się same jeśli istnieją


1. Pod liną sterowniki grafiki instalują się same.
2. W W10 sterowniki do grafiki instalują się same, jeśli n nośniku instalacyjnym istnieją właściwe sterowniki sieciowe.
3. Inaczej znajomi otwierają linuksowego smartfona i na opensource'owym komunikatorze proszą cię o ściągnięcie sterów ze strony i przesłanie (jakby sami nie mogli).

@kidi1:
Używam linuxa zgodnie z moimi potrzebami, bo jest konfigurowalny (jak widzisz ma nawet polskie czcionki) i działa poprawnie. Oczywiście samodzielnego instalowania systemu i bezpiecznego konfigurowania trzeba się nauczyć (jak wiązania sznurowadeł).

@MiroMaro2136:
wystarczy alias


@walenty-merkel: Aliasami możesz sobie zrobić podręczny karabinek na 1 linijkowce, ale dobrze będzie nie przesadzać, jeżeli w życiu zdarza ci się logować na serwery np. pracodawcy. Chodziło mi dosłownie o oskryptowanie co się da. Pipeline'y, bash, lua.

W nvidii jest blob zatwierdzony licencyjny, którego koderom jądra nie wolno dorzucić do jadra, bo odpowiadają za produkt. Nie dotyczy juzera.


@walenty-merkel: Co nie znaczy, że NVIDIA chce współpracować. Dla nich
@walenty-merkel: no i co to ma być? wiesz że dyskusja dotyczyła systemów serwerowych a ty wklejasz wykres popularności wszystkich systemów razem z mobilnymi, zero logiki, równie dobrze mogłeś wkleić wykres popularności różnych smaków lodów
scrollowanie na dowolnej przeglądarce na linuksie działa beznadziejnie. to dobrze znany problem i jest masa poradników jak to naprawić, np. na wiki arch linuxa, ale naprawienie tego zajmuje sporo czasu


Scrollowanie na dowolnej przeglądarce na linuksie działa. Co nie oznacza, ze ktoś przy swojej konfiguracji nie może mieć problemu. Są różne sposoby (czasami WRĘCZ PRZECIWNE) naprawy. Zajmują parę sekund.

przeciąganie okienek na dowolnym GUI w linuksie jest zlagowane, czyli okienko podąża za
Napisz co po kolei robisz aby zeskanować dokument z podłączonej do sieci drukarki Brothera.


@kidi1:

1. Otwieram klapkę.
2. Wkładam dokument.
3. Zamykam klapkę.
3. Skanuję z desktopowego klienta do pliku (ten sam klient co na Win).
4. Przetwarzam.
5. Drukuję.
Powtarzam, nie zeskanujesz na Linuxie tak szybko przez WiFi jak na Windows. Ja wiem, ze jak podlączysz kabel to z automatu działa, ale chodzi o skanowanie sieciowe. Nie chodzi o szybkość tylko całkowity brak softu do tego rodzaju sprzętu.


Po raz 10 - CUPS.

@kidi1: