Wpis z mikrobloga

Mirki, pracuję jako kierownik w tesco, sklep się teraz zamyka, wiadomo, wchodzi netto na to miejsce, przejęli nas razem z pracownikami.. ja nie chcę przejść do netto, są jakieś tam zwolnienia grupowe, odprawy, ale z tego co sugeruje nasz menadżer mi nic nie przysługuje, mogę odejść jedynie na zasadzie zwykłego 3-miesięcznego wypowiedzenia.. robili jakieś oceny i sami wybrali kogo odpulać( jeden kierownik musiał odejść), zamykamy się na początku maja, a do tej pory nie widziałem umowy, nowych podobno niższych zarobków, ani nic.. czy jak podsunął mi umowę/aneks to co w sytuacji, gdy odmówię? Kilka osób( nie wszystkie) od nas że sklepu, którym musieli zmienić stanowisko dostało propozycje, nie przyjęli, odprawa, nara. Jedną z osòb, ktòranie dostała propozycji, a też jej się zmienia stanowisko, zapytała się co z nią( bo też chciała odejść), dostała odpowiedź, że na tym sklepie odprawy się już skończyły.. ???? Jak to wygląda prawnie?

#praca #pracbaza #prawo #prawopracy
  • 32
  • Odpowiedz
@Roberto171: Normalnemu pracownikowi nic się nigdy nie należy. Nie jesteś górnikiem, żeby dostać 100 tysięcy odprawy ;)

Nic Ci nie dadzą, w jakiej firmie nie byłem, to jeszcze sam musiałem się dobijać, żeby zaległy urlop wypłacili, bo gdybym się nie upomniał, to by mnie osrali. Takie prawa pracownika ;p
  • Odpowiedz
@Ziemniory: do #!$%@? sobie idz po zwolnienie, co to do #!$%@? jest dodatkowr wolne a potem dziwicie sie ze ludzie wysmiwaja osoby lazace do psychiatrow jak sobie #!$%@? tam dodatkowr wolne wziac @Roberto171: jezeli dostanies aneks do umowy lub wypowiedzenie zmieniajace i go nie podpiszesz to jest to rownowazne ze rozpoczeciem okresu wypowiedzenia, czy odprawa ci sie nalezy po wpisie ciezko stwierdzic
  • Odpowiedz
  • 16
@Roberto171 jeżeli warunki pracy lub płacy faktycznie Ci sie pogorszą, to powinienes otrzymac od nowego pracodawcy wypowiedzenie zmieniajace. Jezeli go nie przyjmiesz to nalezy Ci sie odprawa. Jeżeli nie dostaniesz takego dokumentu a Ci sie pogorsza warunki, to mozesz odejsc z 7 dniowym wypowiedzeniem po przejeciu przedsiebiorstwa oraz ubiegac sie sądownie o odprawe - jezeli bylo pogorszenie warunkow to wiekszosx spraw jest rozstrzygana na korzyc pracownika, tylko że to na Ciebie
  • Odpowiedz
@Roberto171 odprawa za staż pracy zawarta w KP należy się mu jeżeli zwolni go pracodawca, jeżeli dostanie propozycje pracy a odmówi, wtedy traktowane jest to jako zwolnienie z jego winy.
Zapewne były też odprawy dla ludzi chcących odejść z Tesco dobrowolnie i tu wysokość odprawy i zasady przyznawania reguluje pracodawca w porozumieniu ze związkami. Mogło być tak, że na sklep było przewidziane ile etatów wypłacają i tyle wypłacili, nic z tym
  • Odpowiedz
@nairoht: potem przede wszystkim dziwia sie, ze na wjazd do nowej firmy nie dostaja uop na czas nieokreslony tylko smieciowke albo umowe probna na 3 miesiace, potem na 3 lata etc jak srednio co dziesiaty po podpisaniu umowy cyk L4 na pol roku i #!$%@? w dupe "wasatemu januszowi". Krolowie zycia ( ͡° ͜ʖ ͡°) dotyczy to przedzialu 18-25 lat, czyli najswiezszy narybek, elyta tego spoleczenstwa
  • Odpowiedz
@Roberto171: #!$%@?ą od rzeczy. Przy zwolnieniach grupowych przysługuje Ci odprawa. Możesz nie przyjąć nowej umowy bo Ci nie odpowiada i tyle. Poczekaj aż Ci dadzą wypowiedzenie i na tym wypowiedzeniu musisz mieć zapis o odprawie i w jakiej wysokości.
  • Odpowiedz
Sprawa nie jest prosta. Nachodzi na siebie kilka czynników takich jak przejęcie zakładu pracy, to nie oni chcą Cię zwolnić ale Ty chcesz odejść, ale prawdopodobnie chcą Ci podsunąć gorsze warunki pracy. Do tego są to duzi pracodawcy więc mogą dochodzi zbiorowe układy pracy, czy regulaminy które mogą być istotne w sprawie. Osobiście z taką sprawą wybrałbym się do prawnika/radcy prawnego który specjalizuje się w prawie pracy. Największe prawdopodobieństwo że otrzymasz poradę
  • Odpowiedz
Normalnemu pracownikowi nic się nigdy nie należy.


@rzeznia22: Kto to plusuje? Jak się nic nie należy skoro jak jest w firmie powyżej 9 pracowników i zwalnia cię firma (zakładam, że dyscyplinarki nie dostajesz) no to należy się odprawa.
  • Odpowiedz
@pwone w praktyce masz gówno umowy, #!$%@? szefa i ogólnie dramat. W normalnych firmach może i tak jest, ale nie każdy pracuje w normalnych warunkach, większość jednak w #!$%@?.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@masskillah: ja się obawiam, że wszystko będzie wyprzedane zanim ja zdążę pójść xD stary poluje na narzędzia w stylu wiertarki, ja na kuchenne rzeczy i ciuchy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz