Wpis z mikrobloga

W jaki sposób wybieracie piwa craftowe do picia? Z przyjęciem, że chcemy próbować nowości, a nie cały czas pic to samo?
Bo tak się zastanawiam co sobie wybierać i jakie kryteria wyboru przyjąć, bo kupując jak leci to wpadnę w długi i alkoholizm ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wymyśliłem sobie, żeby za priorytet wybrać sobie swoje 5 ulubionych browarów i po prostu wszystko z nich kupować jak leci (no chyba, że coś z góry zostanie okrzyknięte czymś obrzydlistwem). Do tych 5 ulubionych browarów dodałbym jeszcze jakieś wyjątki takie 1. sztosy o których głośno w sieci, 2. okazje cenowe (np. w lidlu, żabce), 3. małe brandy typu Komes. Tak to sobie wymyśliłem, ponieważ nie mam swojego ulubionego stylu piwa, lubię i sesyjne ipki jak i od czasu do czasu p\machnąć sobie portera, a i pastry sourem nie pogardzę.
Wybrałbym sobie 5 takich browarów: Nepomucen, Pinta, Funky Fluid, Birbant, Trzech Kumpli. Czemu tak? Bo 3/4 piw które wypiłem (lub mam do wypicia) pochodzi z tych browarów. Wśród nich było bardzo mało piw które uznałem za "słabe", a było dużo "sztosów". Natomiast inne artezany czy jakieś alebrowary dość często trafiały się piwa słabe, a sztosów było jak na lekarstwo. Do tego cześć "podstawki" z oferty tych browarów mam już za sobą i pozwala mi to skupić się na nowościach, rzadszych edycjach i się nie przechlam.
Zaznaczę tylko, ze nie lubię przed spróbowaniem piwa czytać/oglądać jakiś specjalne szczegółowych recenzji bo mam wrażenie, że moja autosugestia wpływa na odbiór piwa. Jasne, jakaś średnią ocenę na untapped mogę sprawdzić, ale bez zagłębiania się w szczegóły.
A gdy te 5 browarów okaże się już wyczerpanym contentem i będzie mi mało to dorzucę jakiś kolejny browar do tej listy.
Co o tym myślicie? A jak wy wybieracie piwka?
#piwo #craftbeer
  • 9
@Vadzior:
1. Cena
2. Rodzaj
3. Chmiele
4. Browary

Wchodzę, sprawdzam pifka poniżej powiedzmy 14zł jak szukam IPA, potem patrzę czy nie ma czegoś co daje naftę lub kokosy, następnie jak mam wybór to biorę znany browar.

Często też bazuję na poleceniach właściciela sklepu, bo ma podobny gust.
Z przyjęciem, że chcemy próbować nowości, a nie cały czas pic to samo?


@Vadzior:
Nie. Z przyjęciem, żeby mi smakowało. A gusta mam bardzo wyrobione i wiem czego chcę, a czego kategorycznie nie (i mam to szczęście, że mam pod nosem dwa sklepy specjalistyczne, gdzie obsługa mnie dobrze zna i pamięta co lubię, a czego nie).
Są browary, których świadomie nie wybieram (np. Maryensztadt, Inne Beczki), bo wszystkie piwa jakie od
@brass: No Ty preferujesz inny styl picia, w sensie jesteś pewnie już z wieloletnim doświadczeniem. Ja stawiam na nowości, a do rzeczy sprawdzonych rzadko wracam. Podobnie mam z jedzeniem. Nigdy nie zamówię w knajpie tego samego póki nie spróbuje całego menu (oczywiście z drobnymi wyjątkami).
Ale dzięki za odpowiedź.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Vadzior: mam na FB praktycznie wszystkie pl browary. Jak dają info o nowości dodaje to piwo sobie do listy życzeń na untappd. Patrzę jakie piwo dostaje oceny po starcie sprzedaży o wtedy je kupuje lub nie. Skupiam się też na kilku stylach które najbardziej lubię, z jasnych NEIPY i West coasty a z ciemnych RISy i portery bałtyckie. Czasem dla odmiany coś innego.
@Vadzior:
1. Styl i browar
2. Oceny na untappd znajomych
3. Średnia na untappd

Po stylu i browarze od razu wiem, czy w ogóle mnie interesuje. Czasem trafia się nowy browar, to się po prostu testuje (albo czeka na oceny). Ale tak normalnie, to wystarczy sprawdzić oceny i wiadomo.

W praktyce wiem czego się spodziewać po większości browarów w Polsce, więc nawet decyzja w ciemno rzadko kiedy jest chybiona.