Wpis z mikrobloga

Wysoki. Łysy. Umięśniony. Od stóp do głów obwieszony fantazyjną biżuterią i ozdobami. Z wyrazem twarzy nastolatka który poprosił rodziców o pieniądze na zrobienie sobie tatuażu, a w odpowiedzi usłyszał klasyczne "na du*ie sobie zrób".

Tak w filmie "300" z 2006 roku przedstawiony jest Kserkses I Achemenida. Król królów, władca potężnego imperium stworzonego przez Cyrusa Wielkiego. A prywatnie - mąż Estery, pięknej Żydówki, której historia opisana jest w biblijnej księdze. Czy jednak władca faktycznie tak wyglądał?

Cóż, to pytanie musielibyśmy zadać jakiemuś Mędrcowi, który wie wiele na temat Rzeczy. Jak przystało na Mędrca, zapewne siedziałby na jakiejś górze, rozmyślając o Sprawach. Wspięlibyśmy się na jego górę i pokazali mu kadr z filmu "300" pytając: "O, mędrcze. Czy Kserkses I Achemenida, król królów, wielki władca potężnego Imperium Perskiego, a prywatnie mąż Estery rzeczywiście tak wyglądał?".

Mędrzec spojrzałby na nas swoim mądrym wzrokiem, skrywającym w sobie wiedzę wielu pokoleń ludzkości. Pogładziłby swoją długą, bujną Brodę - nieodłączny atrybut każdego Mędrca - i pełnym elegancji i opanowania głosem odpowiedziałby zapewne:

"Co xD"

Trudno oczywiście oczekiwać od filmu "300" poważnej zgodności historycznej. Bardzo często okazuje się jednak, że rzeczywistość jest o wiele ciekawsza od najbardziej fantazyjnej fikcji. Kserkses być może nie był dwumetrowym mutantem dysponującym armią dziwacznych potworów, ale z pewnością był to władca wyjątkowy i bardzo ważny dla dziejów Iranu, Bliskiego Wschodu i starożytnej Grecji.

O Kserksesie porozmawiamy nieco w najbliższy poniedziałek w Królestwie Bez Kresu. Władca ten jest zazwyczaj identyfikowany z Aswerusem, perskim królem przedstawionym w Księdze Estery, co czyni go również jednym z głównych bohaterów biblijnej księgi.

Po pewnej przerwie czas na kontynuację naszej podróży przez starożytny Iran przedstawiony w Biblii. Tym razem skupimy się na Księdze Estery.

Starożytny Iran w Biblii: księga Estery - poniedziałek, 26.04. Zaczynamy o 18:00, całość będzie transmitowana na stronie Królestwa Bez Kresu. Niestety, żaden Mędrzec nie zgodził się na wystąpienie przed kamerami, wobec czego będę zmuszony przygotować to samemu. Mam nadzieję, że razem odkryjemy kolejne karty historii - zarówno starożytnego Iranu, jak i Izraela. :)

#orientalista #historia #starozytnosc #iran #izrael #grecja #biblia #starytestament #pismoswiete #religia #wydarzenia #bliskiwschod
Orientalista - Wysoki. Łysy. Umięśniony. Od stóp do głów obwieszony fantazyjną biżute...

źródło: comment_1618930417QVAsIDi9Vbh7mhWEDjebrZ.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Trudno oczywiście oczekiwać od filmu "300" poważnej zgodności historycznej


@Orientalista: XD, przeciez to film na podstawie komiksu :) to tak jakbys oczekiwal ze redskull z capitana ameryki byl prawdziwa postacia z II wojny swiatowej :)
  • Odpowiedz
@Orientalista całe 300 jest z perspektywy walczących tam Greków. Przecież cały film ma narrację tego typka co stracił oko. Z ich perspektywy Kserkses był potworem który dowodził nieskończonymi hordami demonów i jak najbardziej ma to sens. Żołnierze którzy toczą krwawe wojny podobnie to widzą.
  • Odpowiedz
@KochanekAdmina: Pewnie że tak, tak jak mówię - pisałem to półżartem i wiem naprawdę, że "300" to nie jest film historyczny. :) Ale też faktem jest, że dla Greków w starożytności "wschód" - czyli głównie Iran - kojarzył się często właśnie z despotyzmem i niewolnictwem. Więc w tym obrazie mimo wszystko coś prawdy też jest.
  • Odpowiedz
@Orientalista: Nie dość że na podstawie komiksu to jeszcze reżyserowane przez Snydera, specjalistę od efektownych scen walk i mającego gdzieś poprawność historyczną. Gdzie w 300 doszukiwać się realizmu xD
  • Odpowiedz