Wpis z mikrobloga

Niemal 2000-letnia rzymska droga, odkryta przez archeologów na budowie autostrady A3. Do tego świetnego znaleziska doszło na terenie okręgu Sălaj, znajdującego się w północno-zachodniej Rumunii (Kriszana i Siedmiogród).

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#archeologia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #rumunia #rzym #drogi #budownictwo #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu
Zwiadowca_Historii - Niemal 2000-letnia rzymska droga, odkryta przez archeologów na b...

źródło: comment_1618860227dPnXPVvYNHAe0DerHrlIc5.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: Mnie bardziej zastanawia jak taka droga została zagubiona na tyle lat pod hałdami ziemi. Po upadku imperium nikt nie używał tych dróg choćby odcinkami? Taka droga tez nie została raczej wyznaczona do łączenia mało znaczących traktów.
  • Odpowiedz
@doogroo2 @reynald: jeśli byłaby to np. powódź, to nie byłoby regułą odkrywanie takich dróg w całej Europie. Wg. mnie skala upadku cesarstwa byla tak wielka i zapanował na kilka stuleci taki chaos, ze nawet nie było komu podróżować tymi drogami. Upadek cesarstwa zachodniego musiał być przerażający z perspektywy ludzi wtedy żyjących.
  • Odpowiedz
to nie byłoby regułą odkrywanie takich dróg w całej Europie.


@Morswinnik: Błąd przeżywalności ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odkrywa się te, które nie zostały zniszczone, przebudowane lub rozebrane. Podałem powódź, bo łatwo nanosi duże warstwy osadów i zdarzały się całkiem często, do tego drogi wiodły do miast, a te lokowano zazwyczaj nad rzekami, więc drogi też były w obszarach zalewowych. Nieużytki to też dobre wytłumaczenie, ale nie dla
  • Odpowiedz
@doogroo2: w sumie chyba masz racje: ocalał ten kawalek, ktory byl grubiej przykryty, resztę rozszabrowano. Pojawia się pytanie: skoro rzymskie drogi łączyły miasta, ktore istnieją do dziś, to dlaczego pozwolono im zostać pokrytymi osadami i rozszabrowanymi?
  • Odpowiedz
@Morswinnik: Zmieniały się role miast, biegi rzek, ważności szlaków handlowych. Miasta i grody znikały, pojawiały się nowe. Szlaki przecinały granice i nowe koryta rzek. Kataklizmy występowały więcej niż raz. To są setki lat zmian.
  • Odpowiedz