Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #prawobudowlane #urzadskarbowy
Siema Mirunie, czy jest tu ktoś kto orientuje się w podatkach od wzbogacenia itp?
O co chodzi. Otóż razem z #rozowypasek mieszkamy w mieszkaniu deweloperskim własnościowym, już bez kredytu lekko ponad 2 lata. Wymyśliliśmy sobie teraz budowę domu, co wiązałoby się ze sprzedażą deweloperki i rozpoczęciem budowy, jednak tu wchodzi on~cały na biało- podatek od wzbogacenia 19%. Oczywiście są sposoby by go ominąć, lecz to wiązałoby się z wynajęciem mieszkania i rozpoczęciem budowy pokrywając koszty pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania, lecz to mocno nam nie pasuje.
Czy ktoś się orientuje czy mieszkając w mieszkaniu deweloperskim i wzięciu równoległego kredytu na budowę domu, a po jego wybudowaniu spłaceniu kredytu za pieniądze ze sprzedaży deweloperki dalej będę musiał płacić 19% podatku? Niby realizuje cel mieszkaniowy, ale w tych rozporządzeniach jest to mocno pogmatwane i nie mogę znaleźć takiego zapisu.
Z góry dziękuje za informacje. To tez Moj pierwszy wpis i nie zejdźcie mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 11
@Jacenty9: Tak też sobie to właśnie wydedukowałem, tylko tu pojawia się następne pytanie ;) od kiedy mogę liczyć zakup mieszkania deweloperskiego skoro budowa była realizowana w etapach? Od zapłacenia pierwszej raty za postęp pracy, czy dopiero po podpisaniu aktu notarialnego po odebraniu :)
@Maynard_James_89 ja bym poczekał na waszym miejscu bo 19% piechotą nie chodzi.

Zanim znajdziecie działkę to potrwa do 6 miesięcy zanim znajdziecie w 100% pod was. Potem sama papierologia do uzyskania pozwolenia na budowę trwa do roku czasu. A jak juz będziecie mieć pozwolenie to macie 3 lata na rozpoczęcie budowy. W międzyczasie można sobie ogrodzić teren, postawić kibel, blaszak, zrobić przyłącza do ogrodzenia, etc a czas będzie lecial
@waldinio: To jest tak: działkę już mam na oku i finalizacja jej kupienia to jest moment ,bo mam środki na to. Sama budowę chce zlecić w 100% firmie pod klucz (bez wykończenia) wiec to jest na pewno rok czasu + czas prac wykończeniowych wewnątrz liczę ze 0,5 roku. Jestem w stanie od wejścia do pół roku zamieszkać? Rzeczy typu ogrodzenie itp. Nie chciałbym robić teraz, tylko już po finalnym wprowadzeniu.