Wpis z mikrobloga

Hej, ostatnio 'ogarnąłem' że u europejskich brokerów giełdowych nie można kupić ETF-ów na amerykańskiej giełdzie. Jedynie ichniejsze bieda wybrakowane odpowiedniki notowane na europejskich giełdach(zazwyczaj Londyn, Frankfurt, Amsterdam). Mam obecnie akcje amerykańskich spółek i wchodząc dzisiaj na mojego polskiego brokera mogłem w okienku kupna/sprzedaży wyszukać sobie w NYSE ETFy dowolne. JEszcze nie spróbowałem kupić, ale jak to jest możliwe? Czy dostane info w momencie puszczenia dyspozycji że figa z makiem? Interesuje mnie głownie Vanguard VOO i VTI
#gielda #makler #etf #dolar #pieniadze #inwestycje #inwestowanie
  • 12
@OraclePL: Są dostępne, ponieważ ludzie muszą mieć możliwość sprzedaży papierów nabytych przed wprowadzeniem ograniczeń. U mnie próba zakupu kończyła się informacją, ze nie jest to możliwe.
@spermochlip: czyli ładnie gnoją Europejczyków, bo ani VOO, VTI, SPY nie ma a ich odpowiedniki posysaja. Nie wierzę że takie giganty jak Vanguard czy Bkackrock nie mogą stworzyć dokumentu z oceną ryzyka.. Mi to wygląda na dogadanie się z europejskim sektorem finansowym o podział rynku. Czyli my bierzymy nasz rodzinny rynek, a Europa doi swój
@Sabarolus: Etf luxory sp500 na wig ma opłaty 0,15%. VOO ma 0,03%, europejski biedny odpowiednik VOO: 0,07%. Dodatkowo etf luxory jest syntetyczny, wolę fizyczne. I tamte mają znacznie większy obrót a co za tym idzie płynność. Luxora może też upaść i mogą być z tego jakieś perturbacje. Blackrock czy Vanguard to betonowe monolity
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OraclePL: Przecież ten Lyxor S&P 500 na GPW jest notowany w złotówkach. Kto Ci będzie wymieniał USD/PLN za <0,15% rocznie? Chętnie się dowiem. A 0,04% rocznie w przypadku odpowiednika VOO to rzeczywiście ogromna różnica XD
@RGB_XYZ: No ok, z tymi PLN to słuszna uwaga. +1 dla Ciebie. Tylko jak ktoś chce trzymać parę lat a po to zostały stworzone ETFy to już będzie stratny. Po drugie porównałem stopę zwrotu VOO vs ten ETF od Luxora ( ETFSP500) i Luxor miał 37,31% vs VOO 53,44%. Oczywiście ten VOO to w USD a więc policzyłem rok temu i dzisiejszy kurs w złotówkach i wyszło mi 41,3%. Dodatkowo ten
@RGB_XYZ: jasne, mogłem się pomylić. Ale wciąż przez wąskie aktywa, obroty i syntetyczność nie przekonuje mnie ten ETF luxory niestety. Masz może jakieś propozycje dla rezydentów UE z ciekawymi ETFami? Btw, z jakiego serwisu pochodzi ten screen?