Wpis z mikrobloga

Przymierzamy się do remontu kupionego mieszkania. Blok z lat 80. Wymieniać instalację elektryczną (amelinowa rzecz jasna) czy olać? Kompletnie się na tym nie znam, ale przyszły teść, kierownik remontu (zna się na remontach i ogólnie jest złota rączka, widziałem efekty jego pracy i jest naprawdę git, więc w sumie mu ufam) podnosi, że w sumie nie ma potrzeby i tylko elektryka załatwić, żeby dodatkową instalację pociągnął do kuchni- chcemy indukcję.
Coś tam poczytałem na forach, ale cholera jasna, nie wiem. Planuję po prostu poprosić najpierw jakiegoś fachurę o ocenę tej instalacji i wtedy podjąć decyzję, ale, że lubię te portal antyspołecznościowy to może mi coś napiszecie jakie macie doświadczenia.

#budownictwo #remontujzwykopem #instalacjaelektryczna #elektryka
  • 69
@plasq: U siebie zrobiłem tak jak doradza Ci teść, nie wymieniłem bo po co, tylko dorobiłem więcej kontaktów w ścianie przy istniejących. Na koniec remontu robiłem kuchnie i też puściłem nowa instalacje vpod indukcję, a podczas kucia bruzd, uszkodziła się instalacją aluminiowa i elektryk nie potrafił naprawić( a jest ogarnięty) i musiałem w wyremontowanym mieszkaniu kłaść nowa instalacje. Nie zastanawiaj się i kładź
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
potencjalnie bezpieczeństwo, bo nagrzewają się amelinowe, ale coś jeszcze?

@plasq: Odpowiem Ci tak, jak mój elektryk mi powiedział, gdy u mnie #!$%@?ęła instalacja

"Ostatnio robiłem instalacje u młodego chłopak, na oko 30 lat. Kupił mieszkanie i zrobił remont. Wszystko zrobił nowe oprócz instalacji elektrycznej, bo nie chciało mu się szukać elektryka, a resztę był w stanie jako tako zrobić sam. No i jakoś parę dni po remoncie instalacja padła i trzeba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@plasq: a bo te #!$%@? pokończyli szkoły elektryczne jeden z drugim i teraz każo wymieniać bo by roboty nie mieli xD w każdej chałpie zmieniom na miedź i znowu co nowego wymyślom xD nie daj się dziadom, teściu dobry fachowiec, a i na robocie się widać zna
@plasq jak robisz generalny remont w sensie gładzie, płytki to bezwzględnie wymieniaj. Przemyśl też tą indukcję bo jak nie masz dostępu do trzeciej fazy to nie będzie działało tak cudownie(szybko) jak się wydaje. Niestety weź pod uwagę że nawet jak sobie zrobisz w mieszkaniu a na korytarzu masz muzeum PRL to też szału nie będzie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@plasq: Olej. Decyzję podejmiesz już po remoncie całego mieszkania, kiedy będziesz chciał włączyć jednocześnie czajnik elektryczny, pralkę i odkurzacz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Kurła, dzięki za odpowiedzi tak liczne. Muszę teraz to ocenzurować i dać różowej xD.
Gwoli wyjaśnienia- przyszły teść to naprawdę zajebiście ogarnięty chłop. Tak jak jeden Mirek napisał, może trochę źle sparafrazowałem jego słowa bo nie chodziło o to, że on stwierdził, żeby nie robić bo jest git, tylko sam w domu nie ma z instalacją problemów i według niego można nie robić. Ale nie jest elektrykiem. Pisząc, że jest specem od
@plasq: wymieniaj, ja tylko skoryguje bzdury o wymogu 7kw mocy do indukcji które ktoś podał wyżej - na 4 też działa włącznie z boost ... załatwienie podniesienia mocy to droga przez mękę i tylko wyższe rachunki
@plasq: Przy tego typu remontach wymiana wszelakich instalacji, to podstawa. Zwłaszcza, że ich koszt przy całości inwestycji nie jest niewiadomo jak duży.
Przy okazji prucia ścian zastanów się, czy przy okazji nie puścić jakichś dodatkowych peszli pod skrętkę, lub koncentryka jak Ci przyjdzie ochota na zmianę lokalizacji tv, routera, itp.
Bez wymiany zaoszczędzisz ok. 2k, a za pięć lat wsadzisz cztery razy tyle.
o ocenę tej instalacji


@plasq: Fachura powie Ci, że działa więc dobra. Amelinium wymień bez pytania, bo kiedyś ktoś podczas grzania wody w pralce będzie chciał sobie włosy wysuszyć Braunem 2500W, a nie zgodnie z przeznaczeniem instalacji suszarką farel SRN-15A o mocy 400w.