Wpis z mikrobloga

Przymierzamy się do remontu kupionego mieszkania. Blok z lat 80. Wymieniać instalację elektryczną (amelinowa rzecz jasna) czy olać? Kompletnie się na tym nie znam, ale przyszły teść, kierownik remontu (zna się na remontach i ogólnie jest złota rączka, widziałem efekty jego pracy i jest naprawdę git, więc w sumie mu ufam) podnosi, że w sumie nie ma potrzeby i tylko elektryka załatwić, żeby dodatkową instalację pociągnął do kuchni- chcemy indukcję.
Coś tam poczytałem na forach, ale cholera jasna, nie wiem. Planuję po prostu poprosić najpierw jakiegoś fachurę o ocenę tej instalacji i wtedy podjąć decyzję, ale, że lubię te portal antyspołecznościowy to może mi coś napiszecie jakie macie doświadczenia.

#budownictwo #remontujzwykopem #instalacjaelektryczna #elektryka
  • 69
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@plasq: mieszkam w bloku również i ja bym instalację ciągnął nową. Jak kolega piszę robisz to dla siebie to ciągnij jak na sprzedaży to bym się zastanawiały, chociaż kupiec też to raczej będzie chciał sprawdzić
@plasq: bezpieczeństwo - możesz zrobić TN-C-S - różnicówka, wydzielenie obwodów tyle ile trzeba
eksploatacja - dodatkowe gniazda, więcej obwodów to mniej problemów z jednoczesnością no i możesz zrobić oświetlenie jak ci pasuje no i możesz sobie wdrażać elementy smart jeśli chcesz
trwałość - miedź nie utlenia się jak aluminium, nie jest tak krucha. Jak ktoś zrobi porządne łączenia to nie powinno być problemów, a tak w starych blokach różnie bywa
@plasq: aluminium jest łączone w puszkach pod sufitem które kiepsko wyglądają a przy okazji wymiany instalacji pozbędziesz się ich bo teraz łączy się pod wyłącznikami czy gniazdkami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@plasq: wymieniaj, rok temu robiłem to samo. Bruzdownica, kable, kilka weekendów i masz wszystko załatwione. Gniazdka porobić to też proscizna. Będziesz spał spokojniej i na przyszłość gdybyś chciał mieszkanie sprzedać nikt Ci się nie przyczepi
@PanKracy582: musi być PE żeby było bezpiecznie. W razie zadziałanie różnicówki w układzie TN-C, kiedy przerywany byłby przewód PEN odcinana jest także ochrona, co jest niedopuszczalne, dlatego sugeruję że musi być PE żeby różnicówka działała prawidłowo.