Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Odnośnie wpisu scorpiona
Bo dodał mnie na czarno jak się skończyły argumenty
@Scorpjon: dalej się nie odniosłeś do tych fragmentów, nie będę ich Ci szukał specjalnie, bo mam ciekawsze i przyjemniejsze rzeczy do robienia, a jako katolik, którego sensem istnienia jest bóg powinieneś tą książkę znać na wyrywki. I oczywix wjeżdża najlepszy argument - obraza uczuć religijnych xD. Okej, już milczę, albowiem błogosławieni cisi, gdyż oni posiądą ziemię.
#bekazkatoli #ateizm #religia #braciawniewierze
  • 60
@Scorpjon: Okej, więc parę rzeczy.

1. Na jakiej podstawie powinniśmy określać co w biblii jest napisane dosłownie, a co jest tylko przenośnią, metaforą? Bo ilu jest ludzi, tyle różnych interpretacji. A jeżeli każdy na swój sposób interpretuje tak niezwykle ważną (!) dla chrześcijan księgę, to to kompletnie nie ma sensu.
Bo zobacz, jakbym ja wierzył że to, co zawiera biblia to prawda, to bym zinterpretował boga biblii jako chorego wręcz sadyste.
piekło Dantego nie jest prawdą objawioną o piekle, tylko wizją literacką autora. Człowiek nie rodzi się przeznaczony do piekła, to herezja Kalwina. Osoby wrażliwe na cierpienie itd. nie pójdą do piekła, skąd w ogóle taki pomysł?


@bartolomis:
Polecam przeczytać apokalipsę rozdział 20-21.

Dodatkowo:

Gdy chodzi o dzieci [...] nie można im innym środkiem przyjść z pomocą jak przez sakrament chrztu, przez który są wyrwane spod władzy Diabła i przybrane do grona
@basi46: tak dokładnie. To Twoja wina, że tekst mający prawie 4000 lat czytasz we współczesnym kluczu i przez pryzmat współczesnej wrażliwości oraz, że odcinasz go od kontekstu Prawa Mojżeszowego, który jak wskazałem, dla znaczenia tego fragmentu jest istotny.

Ponieważ mam teraz przerwę między zajęciami to tylko szybko jeszcze odpiszę na pytanie o to które teksty czytać dosłownie, a które nie.

Zawsze odpowiedzią będzie kontekst literacki i historyczny. Nie bez powodu, niektóre
@basi46: jak to jak? Tak jak oczekiwał tego autor może? Jeżeli masz kod kulturowy i komunikat to potrzebujesz jednego i drugiego do właściwego zrozumienia intencji autora.
Jak ktoś mówi o wróblu w garści to też nie rozumiesz i dla Ciebie przysłowia / idiomy to robienie #!$%@? z logiki?
@Scorpjon: No dobrze, ale wciąż nie podałeś klucza jakim powinno się wybierać co powinno się interpretować jako fakt, a co jako przenośnię.

Bo póki co to niezwykle często wygląda to w następujący sposób:
Tekst nieprzychylny bogu? - Przenośnia
Tekst wychwalający boga? - Fakt

I jest to z pewnością bardzo wygodne dla chrześcijan. Ale czy ma to jakikolwiek sens?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@bartolomis: kod davinci normalnie xD
A ten Mojżesz i mordowanie tych narodów?
Szczerze, to dalsza dyskusja z mojej strony chyba jest bezcelowa, bo ciągle tylko jakieś frazesy, że to nie tak trzeba rozumieć xD no może jestem idiotom, nie wiem, ale maturę z polskiego napisałem najlepiej w szkole w oparciu o czytanie tekstu źródłowego, bo lektur nie czytałem wcale.
wojny były czymś normalnym w starożytności


@bartolomis: I dlatego miłościwy bóg przykłada do nich rękę?
I jak rozumiem chodziło Ci, że wojny były powszechne, a nie "normalne", tak?

zabicie przez Samsona Filistynów to nie "tekst nieprzychylny Bogu" tylko opis jakiegoś wydarzenia, nie ma w tym nakazu zabijania Filistynów


A za to w cytacie, który przytoczyłem wyżej już jest nakaz zabijania:

Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom
@JamKarzeu2: z grubsza klucz tego co interpretować jak jest ukryty w języku hebrajskim / greckim / aramejskim i kontekście kulturowym. Znowu odwołam się do porównania z przysłowiem o wróblu w garści. Znając krąg kulturowy naszego kraju wiemy bez żadnych dodatkowych wskazówek, że tu chodzi o treść metaforyczną, niedosłowną.
Z Pismem Świętym jest taki zaś problem, że na poziomie literackim jest kierowany do różnych kręgów kulturowych. Księgi starotestamentalne niemal wyłącznie do Żydów,