Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Odnośnie wpisu scorpiona
Bo dodał mnie na czarno jak się skończyły argumenty
@Scorpjon: dalej się nie odniosłeś do tych fragmentów, nie będę ich Ci szukał specjalnie, bo mam ciekawsze i przyjemniejsze rzeczy do robienia, a jako katolik, którego sensem istnienia jest bóg powinieneś tą książkę znać na wyrywki. I oczywix wjeżdża najlepszy argument - obraza uczuć religijnych xD. Okej, już milczę, albowiem błogosławieni cisi, gdyż oni posiądą ziemię.
#bekazkatoli #ateizm #religia #braciawniewierze
  • 60
@basi46: jak to jak? Tak jak oczekiwał tego autor może? Jeżeli masz kod kulturowy i komunikat to potrzebujesz jednego i drugiego do właściwego zrozumienia intencji autora.
Jak ktoś mówi o wróblu w garści to też nie rozumiesz i dla Ciebie przysłowia / idiomy to robienie #!$%@? z logiki?
@Scorpjon: No dobrze, ale wciąż nie podałeś klucza jakim powinno się wybierać co powinno się interpretować jako fakt, a co jako przenośnię.

Bo póki co to niezwykle często wygląda to w następujący sposób:
Tekst nieprzychylny bogu? - Przenośnia
Tekst wychwalający boga? - Fakt

I jest to z pewnością bardzo wygodne dla chrześcijan. Ale czy ma to jakikolwiek sens?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@bartolomis: kod davinci normalnie xD
A ten Mojżesz i mordowanie tych narodów?
Szczerze, to dalsza dyskusja z mojej strony chyba jest bezcelowa, bo ciągle tylko jakieś frazesy, że to nie tak trzeba rozumieć xD no może jestem idiotom, nie wiem, ale maturę z polskiego napisałem najlepiej w szkole w oparciu o czytanie tekstu źródłowego, bo lektur nie czytałem wcale.
wojny były czymś normalnym w starożytności


@bartolomis: I dlatego miłościwy bóg przykłada do nich rękę?
I jak rozumiem chodziło Ci, że wojny były powszechne, a nie "normalne", tak?

zabicie przez Samsona Filistynów to nie "tekst nieprzychylny Bogu" tylko opis jakiegoś wydarzenia, nie ma w tym nakazu zabijania Filistynów


A za to w cytacie, który przytoczyłem wyżej już jest nakaz zabijania:

Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom
@JamKarzeu2: z grubsza klucz tego co interpretować jak jest ukryty w języku hebrajskim / greckim / aramejskim i kontekście kulturowym. Znowu odwołam się do porównania z przysłowiem o wróblu w garści. Znając krąg kulturowy naszego kraju wiemy bez żadnych dodatkowych wskazówek, że tu chodzi o treść metaforyczną, niedosłowną.
Z Pismem Świętym jest taki zaś problem, że na poziomie literackim jest kierowany do różnych kręgów kulturowych. Księgi starotestamentalne niemal wyłącznie do Żydów,