Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Odnośnie wpisu scorpiona
Bo dodał mnie na czarno jak się skończyły argumenty
@Scorpjon: dalej się nie odniosłeś do tych fragmentów, nie będę ich Ci szukał specjalnie, bo mam ciekawsze i przyjemniejsze rzeczy do robienia, a jako katolik, którego sensem istnienia jest bóg powinieneś tą książkę znać na wyrywki. I oczywix wjeżdża najlepszy argument - obraza uczuć religijnych xD. Okej, już milczę, albowiem błogosławieni cisi, gdyż oni posiądą ziemię.
#bekazkatoli #ateizm #religia #braciawniewierze
  • 60
@basi46: skoro masz ciekawsze i przyjemniejsze rzeczy do robienia, to czemu wciąż ciągniesz dyskusję, której nie umiesz prowadzić, bo w jawny sposób traktujesz swojego rozmówcę z góry? XD
"ja Ci rzucę czymś tam a Ty sobie"
Nie szanujesz mnie jako partnera w dyskusji i stosujesz jawne ad personam, po czy udajesz, że ja to nazywam obrazą uczuć religijnych XD
Mnie nie obraża to co mówisz o mojej wierzę. Mnie obraża to
@Scorpjon: przepraszam jeśli Cie uraziłem osobiście, przytoczysz gdzie?

Podniosłeš mi tym czarnolisto na tyle ciśnienie, że postanowiłem pociągnąć dalej temat, tymbardziej, że nadal nie doczekałem się fikołków z Twojej strony na temat miłosiernego xD
@Scorpjon:
KK to nie jest jedyna droga, jest Kościół Polski, są protestanci, zanim do nich trafisz do seminarium musisz już mieć wykształcenie, no i aby zostać księdzem - musisz mieć rodzinę. W sumie nic mi do tego, ale trochę jestem ciekaw ludzkich dróg jakie obierają.
@bartolomis: chętnie zasilę ekipę wierzących, jeśli w jakikolwiek sposób mnie przekonasz, bo przyznam, że z wiarą żyło mi się łatwiej, bo była nadzieja, że mimo porażek życiowych kiedyś będę miał to wynagrodzone. Niestety rozum wygrał z fantazjami i marzeniami i nie żyję już w złudzeniach.
@S_____: dokładnie. A @Scorpjon się dziwi, że traktuję go z góry w dyskusji. No ale na miłość boską xd jak mam go nie traktować z góry, jak na żaden z moich argumentów nie odpowiedział, tylko zablokował?¯\_(ツ)_/¯ no ale nie wiem, może o 16 mają mszę i poleciał służyć.
@basi46: aktualnie szukam w źródłach odpowiedzi na zacytowany przez Ciebie fragment z Pisma ( ͡° ͜ʖ ͡°) na co wdzięcznie odpowiadasz trzęsąc się nad tym, że olaboga zablokował, po czym dodajesz wtrącenie o tym, że może mszę ma. A i szukasz usprawiedliwienia, dla traktowania kogoś w rozmowie z góry. Ale okej, ja wracam do źródeł, odezwę się jak skończę ()
@Scorpjon: nie szukam usprawiedliwienia ;) nie muszę się przed nikim usprawiedliwiać, ale uważam, że ateiści są poprostu o jeden punkcik wyżej w ewolucji. To moja subiektywna opinia zmotywowana tym, że poprostu odrzucili klapki z oczu mimo w większości wychowania w wierze i drogą dedukcji oraz logiki doszli do wniosku, że pismo święte zaprzecza samo sobie.
Jak już będziesz miał odpowiedź to polecam zagłębić się w porównanie chrześcijanizmu do kultów solarnych. Gwiazdozbiór
@basi46: miałem Eucharystię o 18.00 a gdybym wiedział że będziesz trząść się nad brakiem odpowiedzi jak zniecierpliwiony dwunastolatek, bo nie dostajesz na tacy tego co chcesz, tylko nadal przesuwasz granice, jak bardzo możesz pozwolić sobie na prostactwo w wypowiedzi to po prostu #czarnolisto bo czemu mi ma zależeć, jak plujesz na mnie raz po raz i każesz mi udawać, że to deszcz pada XD
@bartolomis:

podajcie dokładny wers i zarzuty do niego


Księga Powtórzonego Prawa, 7

Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, do której idziesz, aby ją posiąść, usunie liczne narody przed tobą: Chetytów, Girgaszytów, Amorytów, Kananejczyków, Peryzzytów, Chiwwitów i Jebusytów:

siedem narodów liczniejszych i potężniejszych od ciebie. Pan, Bóg twój, odda je tobie, a ty je wytępisz,

obłożysz je klątwą, nie zawrzesz z nimi przymierza i nie okażesz im litości.


+ to,
@JamKarzeu2 @bartolomis
Dodam jeszcze od siebie, choć nie powinno się kopać leżącego...

`Dwa cuda Elizeusza

19 Mieszkańcy miasta mówili do Elizeusza: «Patrz! Położenie miasta jest miłe, jak ty, panie mój, widzisz, lecz woda jest niezdrowa, a ziemia nie daje płodów». 20 On zaś rzekł: «Przynieście mi nową misę i włóżcie w nią soli!» I przynieśli mu. 21 Wtedy podszedł do źródła wody, wrzucił w nie sól i powiedział: «Tak mówi Pan: Uzdrawiam
@JamKarzeu2:
Coś czuję, że się nie doczekamy. Szczerze przyznam, że szkoda, bo sam odczuwam delikatną pustkę od kąd przestałem wierzyć, łatwiej było z religią i myślę, że dla wielu jest to jakiś punkt zaczepienia... Może to zabrzmi nieskromnie, ale dla tych, którzy nie mają na tyle silnej psychiki by dopuścić do siebie to, że życie to tylko biologia i po jego zakończeniu będzie dokładnie tak jak przed rozpoczęciem, czyli pustka, nicość.
@basi46: @JamKarzeu2:
Odnośnie fragmentu o ukamienowaniu tutaj, o proroku Elizeuszu o tu, żadnego ciekawego komentarza do fragmentu z Powtórzonego Prawa nie znalazłem, niestety. Niestety również nie będzie tutaj mojej rozbudowanej wypowiedzi, bo zwyczajnie nie jestem egzegetą i wbrew oczekiwaniom, co po niektórych rozmówców, nie znam Pisma Świętego na wyrywki. Co zresztą jest faktycznie rzecz ujmując niemożliwe, ale do rzeczy.

Te, jak i inne drastyczne obrazy ze Starego Testamentu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@basi46: e tam, nie muszą tu zawsze być.

No i wiadomo, łatwiej jest wierzyć. Wierząc mniej się boisz śmierci, masz się zawsze do kogo zwrócić z problemami, myślisz że cierpienie ma jakiś wyższy cel. I to faktycznie może być beznadziejne uczucie jak w końcu zauważasz, że to wszystko to było zwyczajne kłamstwo, że to był fałsz.
Ale z drugiej strony to wspaniałe uczucie, że wyszedłeś z tej (może i pięknej, ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Scorpjon: @JamKarzeu2: mam podobnie, teraz oglądam chyłkę dla relaksu a potem sen. Odniosę się jutro, chociaż z ciekawości przejrzałem pobierznie pierwszy link i nie przemawia do mnie wizja boga wszechmogącego, wszechwiedzącego, wszechmiłosiernego i co tam jeszcze wymyślili pierwsi ludzie po Chrystusie, który w jasny sposób nie potrafi przekazać podstawowych praw życia na ziemi prostym ludziom w wiekach po Chrystusie, a co dopiero osobom na tym poziomie rozwojowym co my, że
@Scorpjon: miałem się dziś odnieść, ale w sumie nic nowego się nie dowiedziałem, czego nie wyjaśniłem w poprzednim poście. Mimo wszystko nie przemawia do mnie odczytywanie tych fragmentów jako jakiejś tam symboliki. Jak ludzie prości mieli rozkminiać jakieś symboliki, skoro dziś teolodzy muszą tłumaczyć co autor miał na myśli.
Jak dla mnie w powyższych przykładach jasno jest wyklarowane, że bóg nie jest miłosierny. Zauważ, że od nowego testamentu następuje całkowita zmiana,
@basi46: @JamKarzeu2: @Scorpjon:
Fajnie, że dyskusja zrobiła się merytoryczna. Ze swojej strony dodam jedną informację, która może zmienić postrzeganie całości. Od jakiegoś czasu krąży po Internecie fejk ile to osób zabił Bóg (liczby z sufity w większości przypadków) a ile szatan oraz dywagacje "dlaczego szatan słucha Boga i karze ludzi w piekle, skoro to jego ziomeczki bo nie lubią Boga?". Szatan nienawidzi ludzi, głównie dlatego, że
@basi46: nie zgodzę się, że od NT to wywrócenie osoby Boga. Od początku JHWH mówiąc o sobie mówi, że jest miłosierny i nieskory do gniewu (patrz księga Wyjścia rozmowa z Mojżeszem na Synaju), ale też, że zsyła kary na tych, którzy czynią zło. I potem masz Jezusa, który nie przyszedł by znieść Prawo, czyli Torę, ale by prawo wypełnić. Potem podchwyci to Paweł Apostoł stwierdzając zupełnie słusznie, że karą za grzech
@Scorpjon: Okej, to prościej, według Ciebie ukamieniowanie człowieka za zbieranie chrustu w szabas to sprawiedliwa kara? Albo wymordowanie 42 dzieci za krzyczenie "łysek"?
Bóg nie jest miłością i nie istnieje, a doszukiwanie sie symboliki w tekście, który to jasno potwierdza i argument, że nie trzeba tego brać dosłownie do mnie nie przemawia.
Zabił 42 dzieci? Zabił.
Miłosierny? Przestań...
@Scorpjon: Okej, więc parę rzeczy.

1. Na jakiej podstawie powinniśmy określać co w biblii jest napisane dosłownie, a co jest tylko przenośnią, metaforą? Bo ilu jest ludzi, tyle różnych interpretacji. A jeżeli każdy na swój sposób interpretuje tak niezwykle ważną (!) dla chrześcijan księgę, to to kompletnie nie ma sensu.
Bo zobacz, jakbym ja wierzył że to, co zawiera biblia to prawda, to bym zinterpretował boga biblii jako chorego wręcz sadyste.
piekło Dantego nie jest prawdą objawioną o piekle, tylko wizją literacką autora. Człowiek nie rodzi się przeznaczony do piekła, to herezja Kalwina. Osoby wrażliwe na cierpienie itd. nie pójdą do piekła, skąd w ogóle taki pomysł?


@bartolomis:
Polecam przeczytać apokalipsę rozdział 20-21.

Dodatkowo:

Gdy chodzi o dzieci [...] nie można im innym środkiem przyjść z pomocą jak przez sakrament chrztu, przez który są wyrwane spod władzy Diabła i przybrane do grona
@basi46: tak dokładnie. To Twoja wina, że tekst mający prawie 4000 lat czytasz we współczesnym kluczu i przez pryzmat współczesnej wrażliwości oraz, że odcinasz go od kontekstu Prawa Mojżeszowego, który jak wskazałem, dla znaczenia tego fragmentu jest istotny.

Ponieważ mam teraz przerwę między zajęciami to tylko szybko jeszcze odpiszę na pytanie o to które teksty czytać dosłownie, a które nie.

Zawsze odpowiedzią będzie kontekst literacki i historyczny. Nie bez powodu, niektóre