Wpis z mikrobloga

Obywatele bez Rzecznika Praw Obywatelskich? Ok. 14.00 prawdopodobnie zostaniemy pozbawieni RPO. Dlaczego? Bo posłowie Prawa i Sprawiedliwości, nie zaproponowawszy własnego kandydata na RPO i zignorowawszy społeczną kandydatkę, postanowili obywatelki i obywateli w ogóle pozbawić Rzecznika i złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z Konstytucją tych przepisów ustawy o RPO, które mówią o ciągłości funkcji Rzecznika. O 14.00 w TK odbędzie się rozprawa, a o 18.00 Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka będzie opiniowała nowych kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak jakby wszystko było w najlepszym porządku, procedury były przestrzegane, a Sejm z wielkim wysiłkiem pracował nad wyborem RPO. Warto zatem pamiętać, jak się rzeczy miały.
Więcej w tekście: Polacy, nic się nie stało, przecież wybieramy Wam Rzecznika

Wołam:


__
Nie złość się na darmo! Przekaż nam 1%. Zrobimy, co trzeba. KRS 0000181348 www.siecobywatelska.pl/1-procent
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #rpo
  • 69
@cecyl: Jeszcze wcześniejszym. Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich została uchwalona 15 lipca 1987 r. (Dz. U. nr 21, poz. 123 – tekst jednolity uwzględniający zmiany dokonane w niej po zmianie ustroju, w tym po uchwaleniu nowej Konstytucji – Dz.U. z 2001 r. nr 14, poz. 147) a pierwszy Rzecznik, którym była prof. Ewa Łętowska, rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1988 r. https://www.rpo.gov.pl/pl/content/historia-ombudsmana-na-swiecie
Ale fakt, już w 1981 r. Krajowa Komisja
ja nie mowie o prawach czlowieka tylko o rzeczniku.ta instytucja praktycznie nic nie robi a w dodatku szefuje jej facet o okreslonych pogladach i podwojnej moralnosci


@SipaXtra: Nie ma chyba ludzi bez poglądów? Zresztą, chyba lepiej by RPO była osoba, która rozumie świat, a to nieuchronnie prowadzi do posiadania poglądów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zatem nie to jest raczej przedmiotem ocen, a to czy ktoś jest wiarygodny
@trevoz: Nie przesadzajmy - obie te kandydatury to ludzie z pewnym światopoglądem, z których żaden nie jest uniwersalny i głoszony przez wszystkich. Obie te kandydatury były w miarę ok, szkoda że obie odrzucone.
@Morf: tym bardziej jest to smutne. przypomniałeś mi właśnie "przypowieść o kanarku w klatce". nie spodziewałem się nigdy, że naród tak (niby) miłujący wolność da się wpuścić w takie szambo.

@NPD_Vulnerable_type_borderline_28: nie wydaje mi się byśmu już żyli w dyktaturze. pewnie,że odeszliśmy już od demokracji liberalnej dość daleko (ale czy kiedykolwiek nią byliśmy? teraz jesteśmy jeszcze dalej niż byliśmy).

słowem "dyktatura" bym jednak jeszcze nie szafował. na razie jest źle,