Wpis z mikrobloga

Jest rok 2182. Kończę symulację Luksemburgiem w FM20. Warunki były następujące:
- cztery poziomy rozgrywek ligi luksemburskiej, żadnych innych lig
- Luksemburg jako kraj ma szkolenie newgenów na 200, czyli max
- wszystkie kluby ligowe na starcie otrzymują 20 w kategoriach: baza treningowa, obiekty młodzieżowe, szkolenie młodzieży oraz wyszukiwanie juniorów
- jako małe fory, objąłem kadrę Luksemburga i ustawiłem im jedną z taktyk KNAPa, czyli dość solidne ustawienie stworzone przez całkiem niezłego wyjadacza FMów

Cel był taki, aby zobaczyć jak rozwinie się reprezentacja oraz liga. W przypadku reprezentacji głównym osiągnięciem miało być zdobycie MŚ, co uznałem za osiągalne. Co do ligi to nie miałem pojęcia jak się rozwinie, czy juniorzy będą od razu uciekać, czy będą się może generować w krajach ościennych, spora niewiadoma.

Kadra spełniła pokładane nadzieje... w 2162 roku. Do tego czasu zostali trzykrotnie wicemistrzami świata, pięciokrotnie sięgali po Mistrzostwo Europy i tyle samo po wicemistrzostwo, czterokrotnie zdobyli jeszcze puchar Ligi Narodów. Zasadniczo trochę sukcesów się nazbierało. W MŚ długo im nie szło, bo nie mogli się przebić przez 1/4 finału, na kogokolwiek by tam nie trafili. Nigdy nie wspięli się na szczyt rankingu FIFA, bywali jednak sporo na miejscu numer 2. Ich rekordowy wynik to solidne 24-1 z Maltą.

Rozgrywki klubowe również mocno ruszyły do przodu. Był moment, że liga luksemburska była w TOP 3 Europy. Jednak tylko raz, w sezonie 2088/89 zespół z tego kraju sięgnął po puchar LM, było to Jeunesse Esch. Wówczas myślałem, że od tej pory rozpocznie się ich dominacja, jednak tak się nie stało, pomimo że finansowo i reputacją mogli rywalizować z każdym w Europie. Ligę Europejską drużyny z Luksemburga wygrały siedem razy, bodajże pięć różnych zespołów. Jesli chodzi o Ligę Konferencji, czyli tę, która niebawem ujrzy w rzeczywistości światło dzienne, to nawet nie liczę wygranych. Tam zresztą nawet Legia ze trzy razy wygrała puchar. Mała ciekawostka odnośnie rankingu lig w Europie. Otóż większość lig ma 4,5 gwiazdki renomy, przez co skaczą co sezon po całej tabeli, np. liga francuska spadła niedawno z 2 na 21 miejsce, a na szczyt trafiła liga duńska.

Piłkarze z Luksemburga sięgnęli po Złotą Piłkę tylko czterokrotnie, a wyprzedził ich jeden polski napastnik, który raz więcej sięgnął po to trofeum w okresie swojej dominacji. Najdroższy piłka z tego kraju kosztował niespełna 243mln euro w 2166 roku, ale nawet transfery pomiędzy krajowymi klubami potrafił kosztować kilkadziesiąt milionów. Rekordzista występów w kadrze zatrzymał się na 205 występach, zaś strzelec na 163 golach.

Drobne ciekawostki. Ranking lig w Europie - otóż większość lig ma 4,5 gwiazdki renomy, przez co skaczą co sezon po całej tabeli, np. liga francuska spadła niedawno z 2 na 21 miejsce, a na szczyt trafiła liga duńska. Druga rzecz to organizacja MŚ oraz ME (a pewnie też innych) - organizują je ciągle te same kraje, które robiły to w ostatnich latach, więc co jakiś czas Polska razem z Ukrainą ponownie goszczą europejskie kadry. Co do rozgrywek jak MŚ czy LM to nie było jakichś spektakularnych niespodzianek, czasami jedynie drobne odstępstwa od normy jak Partizan Belgrad w finale LM, a szkoda.

Teraz myślę, aby odpalić podobną symulację, ale w lidze polskiej, może z nieco innymi początkowymi zasadami. Chętnie przyjmę inne pomysły. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jakieś konkretne screeny albo po prostu obejrzeć sobie save to proszę dać znać :)

#footballmanager #fm20
Pobierz
źródło: comment_161769917980mWj3QUMjU2jGzc787MPP.jpg
  • 6
@Jednobrewy: daj jakiemuś zespołowi z najniższej ligi wszystko na wypasie, miliardy na koncie, stadion na 200k, wszystko na maxa, zobaczmy jak się wespnie, a potem skosi ligę i pociągnie ekstraklasę w górę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ewentualnie daj reputację na maksa i ekstraklasę na 1 miejsce w rankingu, ciekawe czy z budżetem 3mln ojro coś wskórają xD
@mydlina: Oglądałem coś podobnego. Klubik z najniższej ligi angielskiej dostał max gotówki. Po iluś sezonach wspięli się chyba z trzy poziomy rozgrywek wyżej, kasę przeżarli albo wydali na niebotyczne pensje dla szrotu :D Ale w polskiej lidze tak nie musi się stać, dobra idea.
@Jednobrewy: w Anglii to mógłbyś mieć studnię bez dna, a i tak byś zbankrutował. Gram save'y gdzie skaczę po klubach, jak mi się nudzi i ciężko jest mi przeskoczyć pewien poziom (albo wygram to co zamierzałem), to odchodzę. Jak trafiłem do angielskiej ekstraklasy do Huddersfield to myślałem, że #!$%@? dostanę, #!$%@? mnie po 0,5 roku i nigdy więcej Anglii XD
@wiktor98: Jeśli masz edytor to w prawym, górnym rogu jest mała ikonka ołówka, pod przyciskiem "kontynuuj". Jak w nią klikniesz to możesz edytować w czasie rzeczywistym różne rzeczy, zależnie od tego gdzie się znajdujesz, np. jak masz okno z informacjami o klubie to możesz edytować dane klubu, jak informacje o kraju to dane o nim, etc.