Wpis z mikrobloga

@derton778: ja umiem a nigdy nie uczyłam się języka poza szkołą ¯\_(ツ)_/¯ może to nie brak pieniędzy jest problem ale fakt że po prostu większość ma w dupie uczelnie się czegokolwiek a później płacz że szkoła niczego nie uczy xD fakt, nikt ci niczego do głowy na siłę nie wciśnie, trzeba włożyć minimum wysiłku
@zlowrogitur:
Być może this to nie najlepszy przykład ale jednak jest tam to charakterystyczne th.
Poprawna wymowa to /ðɪs/ Co to za dziwny zapis? To transkrypcja fonemicza, wszystkie 3 dźwięki różnią się od tych używanych w języku polskim.
Innym przykładem mogą być słowa three oraz free. Dla nas mogą brzmieć tak samo ale nie dla nativa.

Tu można sobie posłuchać:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/this_1?q=this
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/three?q=three
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/free_1?q=free

A tu się czegoś nauczyć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fonologia_i_fonetyka_j%C4%99zyka_angielskiego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@derton778:

I tak już całkiem od siebie nauka angielskiego z gier albo filmów to zupełnie niewydajny sposób. Czego chcesz się w ten sposób nauczyć? Gramatyki? Czy nie szybciej i lepiej było by się zapoznać z już opracowanym tematem. Słownictwa? Nawet jeśli uda ci się odgadnąć znaczenie słowa którego wcześniej nie znałeś to będzie to znajomość najpewniej z angielskiego na polski a to nie jest zbyt sensowne. Odgadnę że firefighter to strażak
Śmieszy mnie takie gadanie "jak można nie znać/wiedzieć..."


@krykoz: No ale jak można nie wiedzieć? Youtube nie macie? Tam w olbrzymiej części materiały są po angielsku. Gdy idę do kina to filmy dla dorosłych są po angielsku, bez dubbingu. Kupuję telefon czy inny sprzęt elektroniczny to instrukcja jest po angielsku.
Moi rodzice w ten sam sposób znali rosyjski, bo prawie wszystko wokół było po rosyjsku.

Jak można się w 2021 odizolować
I tak już całkiem od siebie nauka angielskiego z gier albo filmów to zupełnie niewydajny sposób


@Deweri: Ja od siebie polecam. Fallout spowodował ze angielski na maturze zdałem idealnie. Dialogi które daja czas na zastanowienie, ale wymagają decyzji to świetny meteriał do nauki.
Fallout pchnął mnie też do czytania książek w tym języku.
Mój kolega normik, który od szóstego roku życia trzy razy w tygodniu miał zajęcia z native speakerem


@derton778: Masz wykop, a nie masz reddita i youtube'a? Tam angielski jest zupełnie za darmo, i to z wymową native'ów.
Nic dziwnego ze normiki się go nauczyły.
Jak można się w 2021 odizolować od angielskiego?


@void1984: wiesz, odpowiadam na posta co ma prawie tydzien, ale powiem ci cos szokujacego - mozna miec wyzsze i nie znac realnie angielskiego.

Serio. Co lepsze uczelnia maja pod koniec w polowie zewnetrzne testy na B2, i bez znajomosci jako tako nie da rady, ale nie jest to obligatoryjne, mozna dostac dyplom przechodzac tylko przez etapy na studiach w teorii wiodacych do B2.
@DryfWiatrowZachodnich: Nie rozumiem jak ci ludzie to robią? Specjalnie siedzą w swojej jaskini w Bieszczadach?
Dziadek na milicji musiał tłumaczyć się z tego że sąsiedzi donieśli że słucha zagranicznego radia. Obecnie kultura anglojęzyczna otacza nas tak gęsto że ciężko mi wyobrazić sobie izolację od niej.
Nie słuchają nawet radia? Ponad połowa piosenek teraz jest z USA.
@void1984: sluchaja, ale bez zrozumienia, cos tam #!$%@? w tle. Inna sprawa ze wylapac bez tekstu cos z piosenek to nie takie proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po prostu to ludzie co nie siedza duzo w internecie, jak juz tylko lokalne serwisy, fora, no i ogolnie mowiac prowadza tryb zycia taki ze zagranica jest rownie abstrakcyjna jak Mars. Zreszta, zauwazylem tendencje ze takie rezusy jezykowe czesto sa
@void1984:

Obecnie kultura anglojęzyczna otacza nas tak gęsto że ciężko mi wyobrazić sobie izolację od niej. Nie słuchają nawet radia? Ponad połowa piosenek teraz jest z USA.


No nie wiem. Ja tam rzadko słucham po angielsku, bo zwyczajnie nie lubię anglojęzycznej popkultury. Filmów czy piosenek też rzadko, chyba że te starsze.
@Xing77: Moje kino wyświetla głównie amerykańskie filmy, a z polskich głównie "Listy do M"
Akurat jest zamknięte, ale już zapowiadają
* Co w duszy gra
* Mortal Kombat
* Godzillla vs Kong
* Cruella
* Krudowie 2
Można nie lubić, ale jeśli się tam idzie, to grają głównie amerykańskie
@void1984: No to Ty. Mnie na przykład coś zawsze drażniło w amerykańskich filmach i Amerykanach. Na całe szczęście w dobie Internetu nie muszę oglądać amerykańskich filmów, a materiały mogę dobierać świadomie. :) Lubię za to oglądać zdubbingowane anime przez Amerykanów, ale to po prostu kwestia tego, że nie ma brytyjskich wersji. :(
Zresztą, angielski którego nas nauczają to właśnie brytyjski, a nie amerykański, więc logicznym byłoby oglądać brytyjskie kino. :)