Wpis z mikrobloga

Hej, jest mi ktoś w stanie powiedzieć czy ten Ryzen 5 3600 od AMD to faktycznie taki dobry? Sporo dobrego o nim słyszałem i po szybkim spojrzeniu na specyfikację i cenę wydaje się super, tylko jak to jest w rzeczywistości?
Jaki jest odpowiednik jego wydajności u Intela i ile kosztuje, czy da się za ok. tysiaka znaleźć coś naprawdę lepszego?

#pcmasterrace #komputery #amd
  • 46
  • Odpowiedz
  • 0
@seba95x na ram w sumie nic, bo już mam 16GB i w najbliższym czasie nie zamierzam nic z tym robić.

Na procesor i płytę myślałem coś koło 1300/1400 może?
  • Odpowiedz
@XSpeedyX: zobacz sobie ile wydajności ryzen zyskuje po oc na 4.3. tu np zyskał 2 fps.
średnio widzę sens wymiany ramu za rok/dwa wtedy ddr5 będą. 10400f kosztuje 600zł, realnie aby ryzen 3600 miał sens kupujesz do niego płytę za 200zł

do 10400f? najtańszą (najpełniej z radiatorem)jak ten ram zostaje, jak zmieniasz ram to najtańszą b560 wtedy i ram podkręcasz.
10129 - @XSpeedyX: zobacz sobie ile wydajności ryzen zyskuje po oc na 4.3. tu np zysk...

źródło: comment_1617208829mrfdKIAKgZ3QJk1mNNqJKM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 sorry, ale te 2 fps to jest ta strata? Dla 2 fps to mi się nie chce bawić w żadne intele i wymienianie ramów xDD Nie znam się jakoś super, dlatego pytam, ale serio różnica 2 fps wydaje mi się nikła.
Jak się mylę, to jaka jest faktyczną różnica tego ryzena z lepszym ramem vs tym.
W ogóle to ten 3600 nie ma raczej konkurencji u innych AMD w podobnej
  • Odpowiedz
@XSpeedyX: inne procesory amd średnio mają sens w tej cenie, jest 2700 ale w grach on wolniejszy jest.

co do wpływu taktów, zależy od gry i grafiki (czy po jej stronie jest bottleneck), czasem spore różnice
https://www.purepc.pl/test-pamieci-g-skill-trident-z-neo-dla-procesorow-amd-ryzen-3000?page=0,15

tu inny test https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-do-procesora-amd-ryzen-5-3600-test-ddr4-2133-4000?page=0,16
10129 - @XSpeedyX: inne procesory amd średnio mają sens w tej cenie, jest 2700 ale w ...

źródło: comment_16172105874RhiXNVlJ8j7KId7T9ZpZp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 dzięki, o takie porównanie mi właśnie chodziło, tylko jeszcze jakbyś mi je pomógł rozszyfrować, bo przeczytałem sobie cały ten artykuł i ogólnie już rozumiem różnice, tylko jednej rzeczy nie kumam, a nigdzie nie jest opisana. Przy testach gier są dwa paski przy każdym ramie, ciemno i jasnoniebieski, czym się różnią?

Różnica czasem faktycznie jest widoczna, szczególnie w grach, bo w innych programach było podobnie niezależnie od ramu.

Zapytam wprost: doradziłbyś
  • Odpowiedz
  • 0
@ZlodziejBilonownic no tak, ale weź sobie pod uwagę, że to 10400f nie wspiera ramu lepszego niż 2666( a z tego co widzę to już na dzisiejsze standardy to słabo ) i jak będę chciał wymieniać ram to będę musiał wymienić i ten ram, i procesor, a jak procesor to jeszcze pewnie i płytę główną.
Wydaje mi się, że ten Ryzen jest dużo bardziej przyszłościowy, bo ja w końcu ten ram wymienię,
  • Odpowiedz
@XSpeedyX: ten dłuższy to średnia ilość fps, krótszy to 'minimalny' (zdaje się oni używają jako minimalny fps 1%low). fps nie jest stały i skacze, to ma te spadki chwilowe obrazować.
--
stosunek cena/wydajność intel ma lepszy aktualnie moim zdaniem. do ryzena np parę dni temu była znośna płyta główna na promocji za 150zł i do tego ram sensowny i wtedy można rozważać ryzena, jak Ty masz wolne ramy to średnio widzę sens. ceny i wydajność są na tyle bliskie, że często obecność promocji przeważyć może.
--
intel 10400f wspiera szybki ram, tylko potrzebujesz płyty głównej na chipsecie b560 albo z490 i możesz sobie ram wsadzić
10129 - @XSpeedyX: ten dłuższy to średnia ilość fps, krótszy to 'minimalny' (zdaje si...

źródło: comment_1617213205FHYZv2zKw71m5FvPZ91ZEi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 no dobra, przemyślałem to i mam już ostateczne pytanie. Załóżmy, że mam jednak ram 3600MHz wtedy ten Ryzen bardziej by się opłacał od tej i5?
  • Odpowiedz
@XSpeedyX: zależy ile na płytę główną wydasz. ogólnie płyty intela są droższe
intel 10400f z tymi samymi ramami będzie szybszy zazwyczaj. kwestia ceny całości, ryzen jest droższy i za różnicę w cenie można kupić płytę która da radę szybki ram na 10400f obsłużyć.

jak dorwiesz mobo pod ryzena za grosze na promocji to może się bardziej opłacać wtedy.
tu jest po 700 ale bez chłodzenia (i tak je zmieniasz w
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 za płytę do Ryzena bym pewnie dał z 3 stówy.
Widzę w takim razie, że ten Intel się bardziej opłaca. Jaka by była najlepsza płyta do tego 10400f?
  • Odpowiedz
  • 0
Ogólnie z tego co mi się udało wywnioskować z tego filmu to faktycznie to co słyszałem o 3600 to była prawda i faktycznie był zajebisty, po prostu zdrożał z czasem i za tę cenę już się nie opłaca
  • Odpowiedz
  • 0
@10129 dobra, dzięki ci bardzo za pomoc! Będę jeszcze czytać na ten temat i pewnie się w końcu zdecyduje między którymś z tych dwóch procków. Zobaczę jeszcze jak to cenowo wyjdzie
  • Odpowiedz