Wpis z mikrobloga

Tłumaczę dziecku jak zapisać w edytorze tekstu pracę i mówię, klikasz na dyskietkę.
Dziecko patrzy na mnie jak na typowego informatyka.
Co to jest dyskietka?.

Musiałem wyciągnąć z pudełka ze starymi "skarbami/pamiątkami" dyskietkę i objaśnić zasadę działania ;)

Po co w tych programach jest tak ikonka dyskietki, jak nowe pokolenie już totalnie nie ma o tym pojęcia a stare wie gdzie zapisywać.

#informatyka #word #office #programy #pytanie
macgar - Tłumaczę dziecku jak zapisać w edytorze tekstu pracę i mówię, klikasz na dys...

źródło: comment_1617174357U2R8LRe3Sv9WHYVwkJ3Uzi.jpg

Pobierz
  • 59
@xselthor: dlatego powinna być ikonka sugerująca do czego ta opcja służy a nie pokazująca na czym to będzie zapisane. Bo wiadomo w epoce kamienia łupanego, ikonką musiałby być kamień ( ͡º ͜ʖ͡º)
@macgar:
To jest skeumorfizm.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skeumorfizm

W dziedzinie komputerów jest tego więcej:
Dysk SSD, mimo, że w SSD nie ma dysków.
Napęd SSD, mimo, że tam nie ma już nic napędzanego.
Pokrętła i suwaki w edytorach audio odwzorowujące te z amplitunerów.
Pędzle, szczotki, palety, pióra, ołówki w programach graficznych.
Ikony kamery w appkach do nagrywania filmów.
Sztuczny dźwięk migawki przy robieniu zdjęcia.
samochody elektryczne mają dźwięk samochodu spalinowego (z głośników) :)

A samochody elektryczne mają pedał gazu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@macgar: @lent:
Przykładów można mnożyć tysiące z przeróżnych dziedzin. Ja wymieniając starałem się trzymać branży związanej z komputerami, bo tego się tyczył wpis.
@macgar: @dirtydenier:

ogólnie niewiele znaków jest naprawdę uniwersalnych, bo większość jest zależna od danej kultury. Gdybyśmy chcieli zmieniać wszystkie ikony na bardziej współczesne to doszłoby do wielu kuriozalnych sytuacji.

Znaki mają takie znaczenie, jakie im przypiszemy :) Dyskietek może już dziś młodsze pokolenie nie pamięta, ale raczej każdy kto korzysta z komputera wie, gdzie kliknąć żeby zapisać plik. Nawet ikona telefonu na stronach internetowych w sekcjach 'Kontakt' to często "słuchawka",