Wpis z mikrobloga

@Aammon: kiedys sie bawilem w dzielenie. Zawsze jakis drobny, ale kłopot. Od jakiegos czasu mam na to wypierdzielone. Jak sie robi backup, to nie trzeba osobnego home, bo format partycji systemowej już noe gubi danych. Swapfile zamiast swap i zostaje tylko boot/efi i z głowy.
@fervi: Chodzi o partycje rozruchową imo, jakby jej nie było. Obecnie problem po instalacji polega na tym że zamiast systemu wyskakuje komunikat attempting to decrypt fille czy coś w tym rodzaju.
jak bym zobaczył SWAP file to bym chyba rozstrzelał


@open-alpha: Bo? Swapfile ma w #!$%@? więcej zalet niż marnowanie dysku na zwykły swap.

Dysk oczywiście że szyfruje.


@dict: @Aammon: Ja robię efi i luks. W luks wrzucam cały system na btrfs albo lvm. #!$%@? gruba bo go nie lubię i biorę systemd-boot. Dzięki temu mam tylko jedną partycję na boot: EFI i reszta szyfrowana. Ze swapu nie korzystam, ew
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jak bym zobaczył SWAP file to bym chyba rozstrzelał


@open-alpha: Bo? Swapfile ma w #!$%@? więcej zalet niż marnowanie dysku na zwykły swap.

@Kryspin013: bo mialem parę przypadków że ktoś zrobił SWAP file w / co często skutkowało tym że / się zapełnił i nie można było np podwyższyć /opt albo /var a jak dojdzie jeszcze że ramu jest mało wolnego a SWAP pełny to potem jakieś fiku Miku trzeba
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jak bym zobaczył SWAP file to bym chyba rozstrzelał


@open-alpha: Bo? Swapfile ma w #!$%@? więcej zalet niż marnowanie dysku na zwykły swap.


Dysk oczywiście że szyfruje.


@dict: @Aammon: Ja robię efi i luks. W luks wrzucam cały system na btrfs albo lvm. #!$%@? gruba bo go nie lubię i biorę systemd-boot. Dzięki temu mam tylko jedną partycję na boot: EFI i reszta szyfrowana. Ze swapu nie korzystam, ew
bo mialem parę przypadków że ktoś zrobił SWAP file w / co często skutkowało tym że / się zapełnił i nie można było np podwyższyć


@open-alpha: ty chyba nie wiesz jak swapfile działa

dojdzie jeszcze że ramu jest mało wolnego a SWAP pełny


@open-alpha: Jako ogarnięty admin nigdy nie doprowadzasz do takiej sytuacji.

Zresztą nie wiem jak na Debianie ale na redhacie jak masz 100 ful


@open-alpha: To jest
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jak bym zobaczył SWAP file to bym chyba rozstrzelał


@open-alpha: Bo? Swapfile ma w #!$%@? więcej zalet niż marnowanie dysku na zwykły swap.


Dysk oczywiście że szyfruje.


@dict: @Aammon: Ja robię efi i luks. W luks wrzucam cały system na btrfs albo lvm. #!$%@? gruba bo go nie lubię i biorę systemd-boot. Dzięki temu mam tylko jedną partycję na boot: EFI i reszta szyfrowana. Ze swapu nie korzystam, ew
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
bo mialem parę przypadków że ktoś zrobił SWAP file w / co często skutkowało tym że / się zapełnił i nie można było np podwyższyć


@open-alpha: ty chyba nie wiesz jak swapfile działa


dojdzie jeszcze że ramu jest mało wolnego a SWAP pełny


@open-alpha: Jako ogarnięty admin nigdy nie doprowadzasz do takiej sytuacji.


Zresztą nie wiem jak na Debianie ale na redhacie jak masz 100 ful


@open-alpha: To jest
też ciekawi mnie przy szyfrowaniu czy by z SWAP Fila coś mógł wydrzeć

????


@Kryspin013: no w przypadku kiedy nie masz szyfrowanego swapa luksem to czy ktoś byłby w stanie odzyskać jakieś informacje.

Pisałem z komórki, tragedia z tym edytowaniem
zrobił facet SWAP Fila nie patrząc ile jest miejsca w /


@open-alpha: no ale to równie dobrze mógł #!$%@?ć dysk pustym plikiem, albo logiem albo czymkolwiek. Co to ma do rzeczy? Jakby miał swapa i jebnął na dysk pusty plik wielkości całego filesystemu to co by ci ten swap dał? To już kwestia kompetencji ludzi.

Nie jesteś w stanie 3 rzeczy na raz zrobić


@open-alpha: Znowu nie wiem o co
To już kwestia kompetencji ludz


@Kryspin013: no tak

Jak ci napisałem wyżej swapfile ma dużo sensu bo nie tracisz partycji, jest dynamiczny i nie musisz mieć lvm-a


@Kryspin013: no tak ale po co, fdisk (8e -> pvcreate -> vg, i tylko na miejscu z vg operować i lv robic itp
to juz wg workflowu w robocie

byś nie #!$%@?ł systemu przepełnieniem jak twoi koledzy ( ͡° ͜ʖ ͡
no tak ale po co, fdisk (8e -> pvcreate -> vg, i tylko na miejscu z vg operować i lv robic itp

to juz wg workflowu w robocie


@open-alpha: Bo nie piszemy tylko o przypadku z twojej roboty. Nie wiem czy wiesz, niektórzy korzystają z linuksa np na desktopie i wolą korzystać z zalet nowoczesnych filesystemów jak btrfs lub zfs jak deduplikacja, kompresja danych, subvolumeny, snapshoty itp - bez niepotrzebnego komplikowania