Wpis z mikrobloga

Szóste zwierciadło Teleskopu Magellana zostało odlane. Pozostało jeszcze jedno.

Według ostatnich oświadczeń Organizacji GMT, Laboratorium Zwierciadeł Richarda F. Carisa z Uniwersytetu Arizony zakończyło się odlewanie szóstego i rozpoczęto odlewanie siódmego segmentu zwierciadła głównego teleskopu (którego ukończenie zajmie następne cztery lata). Teleskop ma być gotowy do 2029.

Zapraszam:
https://www.wykop.pl/link/6008939

____________________________________________________________________________________________________

Wołam użytkowników, którzy chcą być wołani i zaplusowali wpis - cofnięcie plusa - nie będziesz więcej wołany/wołana.
Nie chcesz przegapić następnych znalezisk? Zapisz się TUTAJ.
Zerknij również na pozostały content i tag #ntdc: KLIK.
____________________________________________________________________________________________________
Pobierz ntdc - Szóste zwierciadło Teleskopu Magellana zostało odlane. Pozostało jeszcze jedno...
źródło: comment_1615979616G1DJHMtdjojzYAueZSK0rT.jpg
  • 43
Każde zwierciadło tworzone jest z 17 ton szkła[5] i po odlaniu musi stygnąć około pół roku, a następnie zostać oszlifowane z dokładnością do 20 nanometrów. Opracowanie i przetestowanie procedury szlifowania pierwszego zwierciadła (niesymetrycznego) trwało ponad 6 lat, zanim zaakceptowano ostateczny rezultat i zatwierdzono szlifowanie kolejnych[8]. Obecnie, w związku z dopracowaniem procedur i przetestowaniu na pierwszym zwierciadle, proces trwa krócej.


@Goronco: Cytujac wikipedie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gigantyczny_Teleskop_Magellana
Hmm, odnośnie zwierciadeł. Kojarzy ktoś, jaka była przyczyna początkowych problemów z Hubblem ? Na pewno babol przy produkcji ale kojarzy mi się, że nie uwzględnili grubości farby między którymiś elementami maszyny, która gładziła tylko źrodeł znaleźć nie mogę więc załóżcie, że kłamię :)
@banjo: bo na pewno maja 10 form na najwieksze zwierciadlo w historii, ktore moga sobie ot tak stac kilka lat. I nie, nie czekaja az kazde bedzie gotowe z odlewem nastepnego. Pierwsze odlali w 2005, drugie odlali w styczniu 2012, a szlifowanie pierwszego skonczono w pazdzierniku 2012. Tak samo jak do momentu skonczenia szlifowania 2 zwierciadla w czerwcu 2019 odlane zostalo juz 5 zwierciadel lacznie. Nie ma sensu odlewac tego wczesniej