Wpis z mikrobloga

W związku z pytaniami dlaczego w kalkulatorgieldowy.pl należy podać kraj siedziby spółki dla PIT/ZG podrzucam moje pytanie o odpowiedź US, które powinno rozwiać wszystkie wątpliwości:

Pytanie:

Jaki kraj powinienem wybrać w załączniku PIT/ZG do PIT-38 dla poniższej sytuacji.

W roku podatkowym 2020 dokonałem odpłatnego zbycia papierów wartościowych spółki XYZ:

- spółka XYZ ma siedzibę w Polsce

- spółka XYZ jest notowana na giełdzie EURONEXT Amsterdam, która ma siedzibę w Holandii.

- broker za pośrednictwem którego dokonuję operacji ma siedzibę w Wielkiej Brytanii

a) Holandia

b) Wielka Brytania

c) Nie dołączam załącznika ponieważ przychody jak i koszty są z Polski


Odpowiedź:

Odpowiadając na pytanie informujemy, że skoro „spółka XYZ ma siedzibę w Polsce” to powinien Pan rozliczyć się w Polsce na PIT-38 bez załącznika PIT/ZG (ponieważ nie znajdzie tu zastosowania metoda unikania podwójnego opodatkowania).


#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki
  • 12
@pur3pwnage: Jaki kraj należy wpisać w przypadku rozliczenia ETFa z siedzibą w USA, kupionego przez brokera z UK? Czy zawsze jest to kraj siedziby spółki? Czy rozliczanie straty w przypadku zagranicznego brokera i braku PIT-8C polega tylko na wypełnieniu i przesłaniu PIT/ZG? Dzięki za kalkulator.
@not33:
1) Dobre pytanie - zadam jest Krajowej Informacji Skarbowej ;) Nie wiem, ale obstawiam USA.
2) Rozumiem, że chcesz rozliczyć się w tym roku tak by w przyszłym, można było uwzględnić stratę?
Wypełniasz normalnie PIT-38 z przychodami i kosztami + PIT/ZG jeśli miałeś dochód w którymś kraju zagranicznym (tylko takie widoczne są w podsumowaniu kalkulatora)
@pur3pwnage: 1) Dzięki, tak też zaznaczę, powinni wydać jakiś FAQ ;)
2) Dokładnie tak, bedę się rozliczać pierwszy raz z giełdy, w zeszłbym roku miałem małą stratę, rozumiem, że w takim razie też muszę wypełniać PIT/ZG?
PIT/ZG skladam przez e-deklaracje razem z PIT-38 lub w Urzędzie Skarbowym? Pytam, bo nie miałem jeszcze styczności z tą aplikacją i zastanawiam się jak to najsprawniej załatwić, może obejdzie się bez wizyty w US.
@not33:
Wg mnie najlepiej przez e-Deklaracje, na końcu PIT-38 wpisujesz ile ma być załączników PIT/ZG i są one dodane na koniec formularza.

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy ale w każdym wypadku niezależnie od tego czy jest strata, na zero czy zysk należy złożyć PIT-38 jeśli był jakikolwiek przychód (sprzedaż). Dodatkowo do PIT-38 dołącza się PIT/ZG dla każdego kraju gdzie być dochód (na plus).

W super uproszczeniu:

- kupiłeś akcje spółki
@pur3pwnage: z tego co widzę na https://dnarynkow.pl/jak-rozliczyc-podatek-od-dywidendy-i-zysku-z-inwestycji-w-spolki-zagraniczne/

Jeśli dla przykładu na giełdzie w USA kupiłeś i sprzedałeś akcje spółki amerykańskiej, chilijskiej oraz kanadyjskiej, to wciąż miejsce pochodzenia twojego dochodu jest jedno – będzie nim giełda w USA, a więc składasz PIT/ZG wyłącznie dla kraju „Stany Zjednoczone”.


Czy w takim wypadku to co napisałeś nie jest błędne?
@Fastek95: O widzę, że jeszcze to miałem im (autorom bloga) podesłać do poprawy.
Wedle interpretacji, którą mam z US ich stanowisko jest błędne.
Ale należy zawsze pamiętać, że co urzędnik to interpretacja.