Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do płynności działania programów CAD np. AutoCAD, AdvanceSteel, Revit, (Inventor?) po upgradzie sprzętu. Chodzi o programy, w których modelujemy na bryłach, a później generujemy rzuty i przekroje.

Programy te wykorzystują tylko jeden(dwa?) rdzeń procesora (w każdym razie nie są to wszystkie rdzenie i wątki jakimi dysponujemy). Za szybkość generowania rysunków odpowiada procesor, a za wizualizację i szybkie poruszanie się po modelu karta graficzna, ogólnie pisząc.

Możecie się podzielić czy ktoś zmieniał sam procesor lub tylko kartę graficzną jakie są odczucia z poprawy wydajności?

Tworząc model i przygotowując go do plotowania rysunków poruszamy się po nim dość dużo, więc upgrade karty powinien pomóc przyspieszyć pracę przy większych modelach, czy po zmianie któregoś z komponentów zmieniło się coś?

Generacja rysunków nie jest problemem, bo w tym czasie można iść na kawę, ale wiadomo czas to pieniądz, gdy robimy poprawki kilku wybranych, jest jakaś poprawa po wymianie procesora?

Co jest wąskim gardłem w pracy na tych programach, bardziej karta grafiki czy procesor?

#cad
  • 6
@dalnzkosmosu: No właśnie potrzebowałbym jakieś odniesienie, jaki wpływ ma procesor na renderowanie modelu. Czyli obracam sobie model, belka stalowa dwuteowa jest rozumiana jako kreska z nadanymi parametrami, typu kolor powierzchni, kształt jaki ma przypisać do tej kreski, oblicza nowe położenie, koniec obliczeń. Procesor czy karta graficzna odpowiada za to?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kexu: obecnie pracuje na inventorze 2021, co do wyświetlania modelu to niby jakieś znaczenie ma karta graficzna, ale obserwując użycie w menadżerze zadań dla karty graficznej nie przekracza 5% maksymalnego obciążenia przy dużych złożeniach. O wiele ciężej ma procesor, bo model potrafi się przycinać podczas obracania.

Przy rysunkach plaskich 2d, karta grafiki odpoczywa xD przy mało skomplikowanych modelach nie ma to znaczenia, a przy większych złożeniach procesor nie wyrabia z obliczaniem
@bn1776: Dziękuję za info, czyli Intel>AMD, bo mają lepsze zegary.
Też tak masz, że chcesz obrócić model (orbita), to łapie zwiechę, a potem możesz odstawiać dowolne akrobacje bez ścinki?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kexu: z tym czy Intel > amd to nie wiem, ostatnio nie zagłębiałem się w temacie procesorów.

Też tak masz, że chcesz obrócić model, to łapie zwiechę, a potem możesz odstawiać dowolne akrobacje bez ścinki?


@Kexu: czasem faktycznie tak się dzieje, że łapie zwieche, a potem już nieco płynniej. Inventor ma jakieś ustawienia dostosowywania jakości krawędzi, bo np koło z bliska będzie okrągłe, a w miarę oddalania od kamery będzie