Wpis z mikrobloga

Kiedyś byłem wielkim fanatykiem #linux dalej podoba mi się ideologia uniksowa z resztą i lubiłem tą inność. Niestety z linuksem są wiecznie jakieś problem i osoby gadające "u mnie działa" zakłamują rzeczywistość. Jeśli prawie nic nie robisz na laptopie to może działa, ale widzę nawet co się #!$%@? na komputerach kolegów w pracy. A tu się nie wybudzi #!$%@?, a tu się rozwali bo podłączyłeś ekran a tu randomowo sypnie błędem. Nie mówiąc już o naprawdę kiepskich aplikacjach na linuksa oraz o braku akceleracji sprzętowej w wielu programach jak chociaż chrome. Puść sobie na laptopie z linuksem coś w 4k 60fps na yt i zobaczysz jak laptop zacznie płakać krwią. Dlatego linuksa sobie odpuściłem i przeszedłem na maca. Śmieszna sprawa bo #macbook taki drogi a jak myślałem o alternatywie na linuksie (gdzie producent oferuje wsparcie) to ceny były ... podobne. Przykład:

https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-laptops-and-notebooks/new-xps-13-developer-edition/spd/xps-13-9310-laptop/ctox139w10p2c3000u

dopłacasz tysiaka albo dwa i masz już macbooka...

Tak czy inaczej ostatnio stwierdziłem sobie, że kupię #raspberrypi 4 i zrobie z tego media center bo jest przecież libreelec, który jest "OS just for kodi". I co wyszło? #!$%@? wyszło jak zwykle jak to z linuksem. Tearing straszny. Laguje gówno jak by niewiadomo jakie obliczenia robił. Okazało się, że wsparcie jest ale bardzo słabe, masz jakieś mikroprzyciecią w firmach 4k. Gówno ogólnie. To mój ostatni raz z gołym linuchem i #!$%@?ę ten system operacyjny. Trzeba było kupić jakiegoś #mibox

Czas jaki zmarnowałem przy konfiguracji tego gówna był warty tyle co #appletv #apple
  • 24
@fervi: to nie jest błąd MSa. Xbox blokuje użycie ramu dla aplikacji, żeby nie było sytuacji, że aplikacja zlaguje ci granie. Okazuje się, że kodi potrzebuje ponad 1.5gb ramu żeby odtwarzać filmy w 4k na co system mówi fuck you i się #!$%@? aplikacja.
@fervi: typowe gadanie linuksiarza, ile razy ja to słyszałem. Szczerze? Gówno mnie to interesuje. Kodi źle działa i na rpi4 i xboxie. Na rpi4 laguje i tearing, że głowa mała a na xboxie się wywala. Jak dobrze nie działa to niech to wycofają ze sklepu i usuną wsparcie.
@fervi: Nie działa. Testowałem. Aplikacja sie wywala w losowych momentach, przy 4k próba odtworzenia to crush wiec w ogóle masakra. Powinni ją wycofać ze sklepu.

Mówię o series x, może na one jest bardziej stabilne.
Chciałem zrobić z rpi jeszcze plex serwer ale jest no za słaby na filmy 4k z tego co ludzie pisali w necie. To jest porażka. Specjalnie kupiłem rpi4 bo niby jest sprzętowa akceleracja, no jest, ale działa jak to zwykle na linuksie, #!$%@?. Nieakceptowalne.
Na rpi4 laguje i tearing


@x134xvb: Szczerze. Może też wina Linuxa. Jednak nie znam ARMa który programowo miałby dość mocy żeby samemu ogarnąć obraz 4k nie mówiąc o 4k HDR.
Malinka działa na Broadcomie BCM2711 i w stylu tej firmy jest sterownik w postaci BLOBa z małym wsparciem Linuxa w ogóle. https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-4-model-b/specifications/

Pewnie na oficjalnym OSie do malinki (raspbianie) może być lepiej ze względu na współpracę z Broadcomem.
Video w malince
@sirpingus: Jestem programistą i generalnie często widzę tę patologię w programach open source. W sensie twórcy aplikacji chcą być na każdej platformie i mieć pierdyliard opcji. Spoko, ale co mnie innych obchodzi, że na pc działa dobrze? Jak działa dobrze to fajnie, ale jak nie wiem korzystam z Xboxa i instaluje aplikacje to zakładam, że ta aplikacja działa na xboxie. Jak nie działa to powinni jej nie wrzucać, jak nie mają
@kodiwpigulce_pl: Mądry polak po szkodzie. Ja sobie daje spokój z media center, szkoda mi nerwów. Mam aplikacje yt na xboxie kupiłem sobie pilot i śmiga. Filmy i tak oglądam raz na tydzień więc sobie odpuszczę zupełnie albo kupie sobie na yt cos raz na jakiś czas.