Wpis z mikrobloga

Moja ciotka (swoją drogą, pracująca w Sanepidzie) krytykuje kuzyna, który właśnie skończył studia, a nie ma jeszcze mieszkania. Tłumaczę cioci, że to nie takie proste.

- Ale przecież on nie dostanie kredytu.
- To niech się zapisze.
- Tzn. gdzie się zapisze?
- No do kolejki. Coś w końcu dostanie.

Czaicie. XD 30 lat po upadku komuny, a ciotka nadal myśli, że mieszkania są rozdawane na jakieś książeczki czy co tam mieli. XD

#nieruchomosci #mieszkanie #heheszki
  • 141
  • Odpowiedz
@mickpl: nie wiem jak w Polsce, ale np. w UK tak dokładnie to działa. Zapisujesz się do kolejki po mieszkanie socjalne. Nie wiem czy w Polsce jest tyle mieszkań by je rozdawali, ale pewnie trochę pasożytów jest, które takie mieszkania dostają. Tak wiem, to troche offtopic ale założę się, że z drugiej strony, pośród tych uczciwie pracujących jest kompletna nieświadomość, że można "mieć mieszkanie" "za darmo".
  • Odpowiedz
@kt13: Z jednej strony brawo dla gminy, bo to powinno tak wyglądać. Z drugiej strony lokal bez WC i ogrzewania brzmi na lokal socjalny, a nie komunalny, bo to ewidentnie obniżony standard...

Niewykluczone, że dali jej socjalny jako komunalny, bo zakwalifikowali ją na komunalkę, ale nie mieli lokali komunalnych na stanie, a tylko socjalne... Jednak za socjalne z kolei płaci się znikomy czynsz. Trochę dziwna sytuacja.
  • Odpowiedz
Z drugiej strony lokal bez WC i ogrzewania brzmi na lokal socjalny, a nie komunalny, bo to ewidentnie obniżony standard...


@Pantegram: nie, to lokal komunalny. Lokale socjalne mają stawkę czynszową 50% najniższego czynszu i są w tej samej kamienicy również ;) Cała kamienica nie ma łazienek, bo w tym typie zabudowy WC jest zlokalizowane na podwórku. Ogrzewania miejskiego nie ma ogarniętego i nie będzie. Można grzać prądem lub zamontować piec.
  • Odpowiedz
@siemando: Można umożyć kredyt. Np jeżeli masz kredyt z hipoteką na mieszkanie to można się dogadać z bankiem i zabiorą Ci mieszkanie i nie musisz spłacać :) albo sprzedać razem z kredytem.
  • Odpowiedz
@kt13: Socjalne mogą mieć obniżony standard, komunalne nie powinny... Ale podejrzewam, że jak gmina nie ma innych lokali to co zrobisz - wydają ludziom co jest.
Ja słyszałam raczej o przypadkach w drugą stronę - że ludzie po eksmisjach dostają jako lokal socjalny mieszkania lepsze, niż mieli wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No ale co zrobisz. Nie dziwię się gminom. I tak często rzeźbią w guanie.
  • Odpowiedz
Ja słyszałam raczej o przypadkach w drugą stronę - że ludzie po eksmisjach dostają jako lokal socjalny mieszkania lepsze, niż mieli wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pantegram: teraz tak, siostra w swoim mieszka od hmm 5-6 lat i było ok takie w stanie jak deweloperskim ;D wcześniej była nauczycielką przedszkolną więc jej pensja w zasadzie się nie zwiększała, teraz jako nauczyciel co kilka lat może sie
  • Odpowiedz
@kt13: W ogóle to mi kiedyś nieźle przepaliło styki jak pierwszy raz usłyszałam o tym, że ktoś mieszka w lokalu bez łazienki... Nie wiedziałam, że tak się da - w mojej głowie w ogóle nie mieściła się wizja życia w mieszkaniu bez łazienki i bardzo długo mi zajęło pokumanie, że przecież WC i prysznice mogą być wspólne, na korytarzu, jak w akademiku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@K-S-: no to ja wiem, ale akurat wtedy była taka gadka, że znajomi wzięli potężny kredyt na rozkręcenie swojego biznesu, gadka była o ratach, a on tak skwitował "powinni napisać pismo o umorzenie kredytu"
  • Odpowiedz
@mroznykasztan: Dlatego zmienili przepisy i aktualnie chyba nie można tych mieszkań wykupywać (a może i można, ale za 100% wartości rynkowej, a nie z bonifikatą 90% jak kiedyś), ale czytałam jakiś artykuł, w którym polityk domagał się, by umożliwiono z powrotem sprzedaż tych mieszkań, tylko z dużo mniejszą bonifikatą niż kiedyś...

Dodatkowo z tego co słyszałam, to zdarza się, że jak gminy nie mają z czego wyremontować zapuszczonego lokalu, albo
  • Odpowiedz