Wpis z mikrobloga

Może źle to rozumiem ale w 1980 roku była wyższa niż dzisiaj ?. Tylko jak to GUS liczył. Co można było kupić na kartki w 1980 czy 1982 roku..
I jeszcze jedno. Z tego wykresu chyba wynika że w ciągu ostatnich 20 lat była najwyższa w czasach pierwszego i drugiego (obecnego) Rządu PiS.
  • Odpowiedz
@leenny44: nie rozumiesz - ta biala linia jest prawdziwa - nigdy nie byla wyzsza niz dzis stale od 30 lat rosnie. Reszta to jest pokazanie jak glupi jest mit ze Gus oszukuje stale na inflacji.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski:
nie rozumiem wykresu
jakiej średniej płacy w Polsce?

Obecnej? wtedy skoro ostatnio jest inflacja a nie deflacja to siła nabywcza w poprzednich latach powinna być większa (mogłem kupić więcej za te pieniądze, więc do 2020/100% wykres powinien wjeżdżać od góry)

Właściwej dla danego roku? Jeśli to drugie to niech ktoś mi wytłumaczy jak to powiązałeś z inflacją. Mnożysz jakąś zmienną o inną zmienną i nic z tego nie wynika.
  • Odpowiedz
nie rozumiem wykresu


@b1zz: słuszny komentarz. Wykres jest w wartosciach z 2020 a nie 19xx. Czyli 100% lub baza powinna byc i jest tam gdzie ja widzisz na wykresie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
patrze tylko na oficjalne dane. I tak sa z d...y. Pamietam PRL. W 1981 byla taka sama sila nabywcza jak w 2005? Niby 3RP i przed wejsciem do UE byla straszna bieda (wiec i rok pozniej jeszcze cudow nie bylo), ale WTF?
  • Odpowiedz
10 czy 20 lat temu mogłem kupić mniej za te 3,5k


@b1zz: patrzac na wykres i biała linie to gdzies okolo roku 2005 wynosi ona 50. Czyli w roku 2020 mozesz kupic 2x tyle co w roku 2005. 100/50=2( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
I jeszcze jedno. Z tego wykresu chyba wynika że w ciągu ostatnich 20 lat była najwyższa w czasach pierwszego i drugiego (obecnego) Rządu PiS.

@leenny44: Nie. Wynika z niego, że poza początkiem lat 80 i 90 siła nabywcza cały czas rośnie. Trzeba patrzyć na biały wykres, pozostałe to jakieś gusła autora.
No chyba, że uważasz 1976 za (średnią? to nie jest sprecyzowane) pensję netto można było kupić najwięcej w historii
  • Odpowiedz
Lepiej wyrazic sile nabywcza w np 10 roznych dobrach , benzynie, sredniej cenie m2 w PL, 1KWH pradu, bochenku chleba itp... Inflacja GUS jest dziwnym tworem.


@sandwind: sęk w tym, że w gospodarce centralnie planowanej ceny tych wybranych produktów są tylko jakąś formą umowy bo wynikają z zadekretowania ich przez rządzących.
  • Odpowiedz
@siona: Nie szkodzi, sztucznie czy nie bylo cie stac na iles tam litrow benzyny w 1975 roku. Ogladajacy wykres moze sobie w mysli dopowiedziec ze to byla komuna. Obecnie przeciez litr benzyny to w ponad polowie podatki...
  • Odpowiedz
@sandwind: bardzo szkodzi
bo wiele produktów mimo, że było tanich to było kompletnie nieosiągalnych, więc cena nie miała żadnego znaczenia!
przytoczona benzyna była na kartki i w zależności od modelu auta przysługiwało jej powiedzmy około 30l miesięcznie... w związku z tym jej cena nie musiała być zaporą, zaporą była dostępność kartek.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: ten wykres to jest jakaś totalna bzdura.
Biały jest oparty na danych GUS. I pokazuje rzeczywistą siłę nabywczą.
A pozostałe kolory? Nawet jeżeli autor uważa, że GUS kłamał, to jeżeli GUS zawyżał dane nt. inflacji, to siła nabywcza była NIŻSZA a nie wyższa.
  • Odpowiedz
@sandwind: @siona: nie mowiac o malej dostepnosci samochodow i cenie na rynkach swiatowych oraz wsparciu paliwem przez ZSRR. Mozecie zobaczyc jak teraz jest w Wenezueli - teoretycznie maja olbrzymia sile nabywcza w paliwie problem jest dokladnie tak jak siona mowil - pustki na stacjach. Mimo tego z wyjatkiem lat 70 starano sie z roznym skutkiem utrzymywac ceny na mozliwosciach gospodarki ale powstawal i tak problem z coraz wiekszym
  • Odpowiedz
@Miniu30: tak
dodatkowo państwo utrzymywało bardzo niskie ceny produktów pierwszej potrzeby aby uniknąć buntów społecznych i zachować ciągłość władzy - dla nieobeznanych przyczynami większości społecznych wystąpień przeciw władzy nie była bynajmniej potrzeba wolności słowa a zwyczajna bieda!
  • Odpowiedz