Wpis z mikrobloga

Opiszę w skrócie rekrutacje w której brałem udział.

Było to moje 3 podejście do tej firmy. 2 wcześniejsze były w ubiegłym roku. Dodałem sobie stronę firmy do zakładek i co jakiś czas patrzyłem, czy nie pojawiło się ogłoszenie. 15 stycznia pojawiło się ogłoszenie: młodszy specjalista ds zapewnienia jakości oprogramowania.

Wymagania?

j. angielski 2 kropeczki na 3
praktyczne umiejętności testowanie 1 kropeczka na 3
sql 1 kropeczka na 3

Tego samego dnia czyli 15 stycznia wysłałem CV.

22 styczeń

Dostaje email, ze po wstępnym przeglądzie kandydatów zapraszają do kolejnego etapu. Etap to zadanie do wykonania zdalnie na wyznaczony dzień.

26 styczeń

W godzinach wieczornych (bo tak się umówiliśmy) dostaje zadanie:

Rozpisanie przypadków testowych jednej z aplikacji google na desktop

"Przy wykonaniu zadania, będzie liczyła się poprawność i szybkość jego wykonania"

Zabieram się zadania. Odpaliłem dokumentacje google i czytam. Układam sobie w głowie ja kto ma wyglądać. Otwieram excela tworze tabelkę ze scenariuszem i dodaje przypadki testowe.

Id, nazwa, warunki, środowisko testowe, kroki do wykonania itd Staram sie szybko wpisywać i uzupełniać poszczególne pola.

Zajęło mi to 5 godzin. Z przerwami na 2 herbaty. Napisałem łącznie 37 przypadków, niektóre dosyć rozbudowane, po 12 kroków.

Na koniec mając na uwadze ze w dokumentacji google zostały wymienione przeglądarki na których powinna działać dana aplikacja, decyduje się na dodanie 5 arkuszy z typami przeglądarek i ich wersjami. Łącznie wyszło 6 arkuszy

Windows 10 Chrome 83.0.4103.63
Windows 10 Firefox 74.0.3
Windows 10 Edge 44.18362.449.2
Win10 Internet Explorer 11.0.220
MacOS Safari 13.3
Linux Chrome 83.0.4103.63

+ Arkusz z załączoną dokumentacja z google.com/support

17 luty

Po ponad 3 tygodniach całkowitej ciszy. Dostaje email rekrutacja została zakończona i kandydat został już wybrany

Piszę takiego email'a:

Dzień Dobry,

Chciałbym zapytać o powód odrzucenia mojej kandydatury. W ramach procesu rekrutacji, we wtorek 26 stycznia, wykonałem zadanie rekrutacyjne. Nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej, oceny czy wyniku wykonanego przeze mnie zadania. Chciałbym poznać Państwa opinię. W jaki sposób było punktowane to zadanie? Taki feedback pomoże mi w dalszym rozwoju zawodowym.

Pozdrawiam,
XYZ

Po 4 godzinach dostaje email:

Cześć,
poniżej przesyłam feedback z oceny CV oraz z wykonanego zadania rekrutacyjnego.

Ocena CV
Na plus:
- Doświadczenie zawodowe powyżej pół roku;
- Język angielski na poziomie B2.

Na minus:
- Brak studiów technicznych.

Zadanie rekrutacyjne
Na plus:
- Wskazanie wersji przeglądarki;
- Jakość opisów przypadków testowych;
- Użycie innych stref czasowych;
- Zmiana ustawień prywatności;
- Dodanie powiadomień.

Na minus:
- Czas wykonania zadania (najlepiej oceniona osoba wykonała zdanie w 2h);
- Brak przypadku skasowania daty i godziny;
- Brak przypadku ustawienia daty "od" większej niż "do" tego samego dnia;
- Brak przypadku wyboru lokalizacji - ręcznie i z podpowiedzią/ wyświetlanie podglądu na mapie.

Pozdrawiam,

Miło że dostałem minus za brak studiów technicznych, skoro nie były one wymagane. Zaintrygował mnie również, minus braku przypadku testowego z wyboru lokalizacji.

Dodaje screena ¯\_(ツ)_/¯

#testowanieoprogramowania #pracait #testowanie #rekrutacja
Hybris - Opiszę w skrócie rekrutacje w której brałem udział.

Było to moje 3 podejś...

źródło: comment_161357225928sNivmgXhn8AuiTGL1skn.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@Hybris: Biurwa z HR ocenia swoim schemacikiem - tradycyjnie. Pewnie najpierw odrzuciła Twoją kandydaturę, a dopiero jak spytałeś to na szybko sprawdziła to co wysłałeś żeby nie było przypału i odpisała ci żebyś się odwalił.
  • Odpowiedz
@Hybris:
Masz może gdzieś zapisane, jak dokładnie brzmiała treść zadania? Bo generalnie jest to tak bardzo nieprecyzyjne, nie wskazujące na żadne wymagania, że wstyd by mi było je komuś dać na rozmowie rekrutacyjnej.
  • Odpowiedz
@tindeRoman: Pewnie tak. Ale cóż, jak firma dostaje 500 CV, 200 osobom wysyłają zadanie, to rozpisanie sensownego feedbacku każdemu, jest zwyczajnie trudne.
Ten, kto wymyślił ten schemat rekrutacji, jest według mnie baranem.
  • Odpowiedz
@Hybris: Widzę, ze dopiero zaczynasz w testowanie skoro junior stanowisko. Nie przejmuj się tym, jak szukałem pierwszej roboty i ktoś mi wysyłał takie zadanka to zawsze feedback był negatywny, po za tym zawsze można się o coś #!$%@? do scenariuszy. Rozsyłaj cv, traktuj rozmowy jako naukę i do przodu.
  • Odpowiedz
@Hybris: Imo takie zadania powinny mieć na celu sprawdzenie czy rozumiesz jak się pisze scenariusze, jak to robisz i czy masz pomysły na jakieś kreatywne przypadki. Ale to tylko zadanie testowe, nikt nie powinien wymagać od Ciebie spędzenia na tym zadaniu 5 godzin czy rozpisania wszystkiego od A do Z z maksymalną precyzją.
Pewnie było też w tym trochę pecha, mogło być sporo kandydatów, ktoś miał fajniejsze CV, wykonane zadanie przez
  • Odpowiedz
@pop_up: Na razie jest 24 do 0 a to jest wynik z ostatnich 6 miesięcy.

@mikorys: Nie mam wyboru, takie ustalili zasady.

@diarrhoea: Mam. Taka jest treść zadania:

Cześć,

w ramach zadania rekrutacyjnego, prosimy o przygotowanie przypadków testowych dla aplikacji Google Calendar w wersji desktop.

Celem zadania jest przygotowanie dokumentacji pozwalającej na weryfikowanie poprawności działania aplikacji.

Testowaniu podlega tylko widok dodawania wydarzenia, który otwieramy za pomocą przycisku “Utwórz” a
  • Odpowiedz
"Przy wykonaniu zadania, będzie liczyła się poprawność i szybkość jego wykonania"


@Hybris: iks kurde de, oceniana szybkość rozwiązania przy niesprecyzowanych oczekiwaniach co do rezultatu
  • Odpowiedz
@Hybris: A propos czasu na zadanie przypomniała mi się akcja z rekrutacji na miejscu, posadzono mnie przy średnio konkretnym zadaniu w pokoju pełnym gadających ludzi, dostałem godzinę czasu którą wykorzystałem do końca. I... jedyny feedback jaki dostałem (nawet nie wprost, koleżanka tam pracująca wyciągnęła to w prywatnej rozmowie XD) był taki, że inni to zadanie robili szybciej.
  • Odpowiedz
@Hybris: Hej, możesz mi proszę wysłać cały excel jaki wysłałeś w odpowiedzi? Widzę pewne schematy, których mógłbyś się ewentualnie pozbyć i jestem ciekawy jak wyglądają pod względem całokształtu scenariusza.
Obstawiam że mógłbym Ci doradzić i potencjalnie pomóc :)
  • Odpowiedz
@Hybris: Ja dostałem minus w zadaniu rekrutacyjnym za stronę wizualną, choć było zaznaczane, że nie biorą tego pod uwagę i za literówki w treści projektu, które skopiowałem z opisu zadania, myśląc że widocznie tak ma być, może to jakiś test.
  • Odpowiedz
@Hybris: sam zmienilem branże jakis czas temu i teraz pracuję jako tester wiec wiem co #!$%@? na rozmowach. Sam znalazlem dopiero po 3-4 miesacach chodzenia na rozmowy. Standardowy przyladek to wymqgania jak dla seniora za najniższą krajowa xd
  • Odpowiedz