Wpis z mikrobloga

#anime #animedyskusja

https://myanimelist.net/anime/12679/Joshiraku

Joshiraku

"To anime jest pełne typowych, nudnych dialogów, żeby nie odwracać uwagi widza od tego jak śliczne są te dziewczęta"

Plansza z tym kłamstwem będzie nam pokazywana regularnie i do znudzenia niczym najgęściejsze czerwone paski w TVPINFO. Nic z tego co tu się dzieje nie jest typowe ani nudne, a dziewczętom do bycia bohaterkami CGDCT też bardzo wiele brakuje. Na starcie łamane są już wszystkie zasady i konwenanse, a jedna z dziewcząt pyta wprost - drogi widzu, po cholerę to oglądasz, przecież manga jest lepsza.

Humor jest bardzo specyficzny, nie dość, że wymaga doktoratu z Kumetologii to regularnie odnosi się do jakiejś wiedzy spoza anime. Są to odniesienia do różnych marek, produktów, wydarzeń historycznych, czy wypowiedzi jakichś osób. No i jest problem, bo wiele z tych rzeczy po prostu nic mi nie mówi. Tytuł, który jak mi się wydaje, zdecydowanie trzeba oglądać po japońsku. Jeżeli chodzi o kwestie tego ile tracimy oglądając tłumaczenie to:

1. Rzeczy, które nie wyłapie każdy Japończyk plus
2. Rzeczy, których nie wyłapał tłumacz plus
3. Rzeczy, które wyłapał tłumacz ale są nieprzetłumaczalne.

Są też elementy uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich, a także odnoszące się do zachodniej kultury, więc nie jest to seans stracony, ale szczerze przyznam wiele razy nie łapałem gagów, pomimo nieziemskich fikołków wykonywanych przez tłumacza. Trzeba było się ratować stroną typu "Blog wyjaśniający żarty w Joshiraku dla nie-japończyków". Ktoś może rzecz, że sprawa jest stracona, kiedy do zrozumienia gagu trzeba przeczytać pół strony opracowania, ale to już kwestia indywidualna.

Generalnie to co mi uciekło to uciekło, trudno się mówi. To co wyłapałem - mieściło się w granicach pomiędzy całkiem zabawne, a bardzo śmieszne. Jeżeli podobało Ci się SZS, śmiało podchodź, jeżeli nie, raczej się nie spodoba.
Niestety, tytuł którego typowy zachodni konsument anime nie będzie w stanie raczej nigdy docenić.
kinasato - #anime #animedyskusja 

https://myanimelist.net/anime/12679/Joshiraku

...

źródło: comment_1613392885LOEzZgemx7Z0OiVIcg5I9P.jpg

Pobierz
  • 6
Jeżeli podobało Ci się SZS, śmiało podchodź, jeżeli nie, raczej się nie spodoba.


@kinasato: Ja znowu jestem jednym z tych ludzi, któremu SZS nie podeszło za bardzo ale za to już Joshiraku jak najbardziej, pomimo tego, że musiałem googlować o co chodzi w części żartów.